Головна Суспільство Зв’язкова УПА Марія Велещук доживає старість у злиднях на Бучаччині

Зв’язкова УПА Марія Велещук доживає старість у злиднях на Бучаччині

fotЖиття Марії Василівни Велещук із хутора Занево у Трибухівцях – як червоно¬чорний візерунок на полотні. Тільки ось яскравої червоної барви на ньому – так мало.

Юність Марії припала на тривожні післявоєнні часи, коли тривала боротьба українських патріотів за самостійну державу. На хутір під самим лісом повстанці навідувалися часто. Люди допомагали, чим могли, а Марія була зв’язковою.

Передавала хлопцям записки, носила їсти, і не раз її життя висіло на волосині. Мама плакала, намагаючись відрадити доньку, пробувала не пускати на небезпечні завдання. Але дівчина дала клятву: «Здобудеш Українську державу або загинеш за неї…» Зв’язок тримала із жінкою, яка працювала секретаркою у місцевого кадебіста. Міля була цінним джерелом інформації і разом із Марією врятувала не одне життя повстанців.

Найчастіше записки юнка переносила у косах. А одного разу замаскувала в розрізаній навпіл цибулі. Кинула у подолок кілька цибулин і рушила з Ріпинців, де отримала інформацію, додому. Дорогою перестрів «червонопогонник», почав жартувати, розпитувати, куди іде, чи є в селі молоді дівчата. «Та ось цьоця дала цибулі, несу додому. А дівчат у нас немає, лише старі лишилися», ­ відповіла, краєм ока зауваживши, що з лісу виходять ще двоє.

«Возьмі лук, жрать охота», ­ каже один, а другий заперечує: «Хлєба нєт, што толку с лука». «Це ж вони могли взяти ту цибулину, в якій була замаскована записка», ­ ця думка наздогнала Марію дорогою і не давала спокою до ранку.

Умови, в яких проживає зв’язкова УПА, важко назвати нормальними чи прийнятними для людини. У єдиній кімнатині – два ліжка, грубка з печею і стіл. Старій немічнй жінці важко навести тут лад, з кожного куточка виглядають злидні. Намагаються допомогти Марії Василівні бучацькі волонтери – щось із продуктів куплять, ліки принесуть, води доставлять, бо та, що тече з труби на подвір’ї, не годиться для споживання.

Пообіцяли, що допоможуть бабці дров наколоти, а пластуни навідаються, аби навести лад в оселі. За свої поневіряння і зламану молодість пані Марія отримує півтори тисячі гривень пенсії. Цього вистачає, щоб придбати дрова (газу на хуторі немає), заплатити за світло і витратитись на ліки й харчі. Жінка не звикла, що хтось просто так, безкорисливо бажає їй допомогти, тож коли волонтери привезли ліки, дещо з продуктів, воду, щиро і наполегливо намагалася повернути гроші: «Діточки, я ж знаю, що це дорого…» З розбурханого ліжка за нами мовчки спостерігала 35­річна Анна, за якою найбільше щемить мамине серце.

…Ми покидали оселю Марії Василівни з великим сум’яттям і тягарем на душі. Їй дуже потрібні увага і найелементарніша допомога влади, односельців, кожного, хто не байдужий. Бо не заслужила зв’язкова УПА Марія Велещук такої злиденної старості. Не заслужила.

Оксана ЖУК.

Газета “Нова доба”