Головна Політакценти Що світить Хоптяну в контексті кадрових ротацій в Галичині

Що світить Хоптяну в контексті кадрових ротацій в Галичині

trПерший пішов, другий пішов… Третій Хопян на черзі? Услід за скандальним звільненням-призначенням губернаторів Львівщини настали не менш неочікувані кадрові пертурбації в Івано-Франківській області. Своїми указами Президент Віктор Янукович звільнив з посади голови ОДА Михайла Вишиванюка та призначив замість нього Василя Чуднова, екс-народного депутата України та голову Івано-Франківської обласної організації Партії регіонів. Колишній губернатор Прикарпаття, як і його львівський колега, став радником президента. Що чекає в цьому контексті Тернопільщину? 

Таким чином із трьох галицьких областей, неторканою в сенсі різких кадрових ротацій у президентській вертикалі, залишилася тільки одна – Тернопілля. Чи залишиться Валентин Хоптян при посаді залежить від того, який саме зміст вкладає президент Янукович у призначення «на провінції». Якщо справа у страхові перед суспільним незадоволенням Галичини з приводу зриву підписання угоди про асоціацію з ЄС, то невдовзі матимемо й когось нового – ще більш жорсткого та одіозного – в Тернополі. Якщо ж справа у виборах 2015 року, то Валентин Хоптян може ще якийсь час протриматися, оскільки соціально-економічні показники на ввірених йому землях не настільки катастрофічні, як на Львівщині та Прикарпатті. Плюс Тернопілля оминула необхідність вирішувати долю своїх сланцевих родовищ газу. А саме це питання, яке голови Львівської та Франківської ОДА не змогли самостійно протягнути крізь «свої» ради, на думку оглядачів і стало останньою краплею толерування Банковою вирозуміло позиції своїх представників на місцях.

«Сенс кадрових рішень у Галичині – призначення керівників виборчого штабу кандидата у президенти Януковича. Через недовіру до “попередників”. Чим гіршу репутацію на місцевості має такий керівник штабу – тим лояльнішим він буде до Януковича, оскільки зміна влади дуже погано позначиться на такому керівнику. Ще один момент у справі звільнень, а можливо, й остання крапля, це неспроможність самостійно протиснути потрібні рішення місцевих рад у справі Олеського родовища. Довелося напрягатися з Києва. А перед американськими партнерами “невдобно”», – коментує ситуацію для читачів «Z» політолог Володимир Горбач.

Отже, в Галичині наразі залишився тільки один старий голова ОДА – губернатор Тернопілля Валентин Хоптян, якого на цю посаду призначили в грудні 2010 року. До того часу Валентин Антонович, аграрій за освітою, не працював на керівних посадах обласного рівня, проте був депутатом Хмельницької обласної ради. Оголосити про те, що Михайло Цимбалюк звільнений із посади голови облдержадміністрації та призначений на посаду керівника Львівської області, а Валентин Хоптян — голова Тернопільської облдержадміністрації прибув сам віце-прем’єр-міністр Сергій Тігіпко.

Позафраційний депутат Тернопільської обласної ради Степан Барна в інтерв’юзапевняє, що ні для кого не було і не є таємницею, що за призначенням Валентина Хоптяна головою Тернопільської ОДА стоїть Станіслав Валеріанович Скубашевський — головний «кадровик» Банкової, давній соратник Віктора Януковича, колишній заступник голови Адміністрації президента, а тепер народний депутат від Партії регіонів, а заодно і близький родич Валентина Хоптяна.

Після призначення головою ОДА Валентин Хоптян одразу впевнено взявся за розбудову владної вертикалі в області, замінивши призначених ще Ярославом Сухим чи вже Михайлом Цимбалюком голів РДА, які не йшли на співпрацю. Зробив усе, щоб в районних радах посади голів посіли регіонали. А ще «зробив» головою Гусятинської райради свою дружину — Надію Хоптян.

«Навколо Валентина Хоптяна дуже часто виникають проблеми, — продовжує Степан Барна. — Одна із ключових — невведення депутатів у Тернопільську обласну раду. Тобто оточення, яке стояло за тим, щоб не вводити депутатів, прирекло його на те, що тепер він несе тягар відповідальності за те, що було не зроблено протягом трьох років, і чому протягом майже 11 місяців жителі Тернопілля були заручниками бюджетної та політичної кризи. Що ж вплинуло на прийняття рішення Хоптяном про введення депутатів? На мою думку, це була чітка директива з Києва, бо як на мене, у протилежному випадку він би не впливав і не здійснював відповідних кроків. По-друге, афери в оточенні Хоптяна дійшли до того, стали предметом обговорення не тільки на місцевому рівні, а й на рівні Києва».

Однак, якщо слідувати за тією логікою, що Банкова призначає голів ОДА з огляду на їхню персональну і пряму узалежненість від влади, то у Хоптяна є шанси залишитися «при своїх». Тут варто згадати стару історію з ДТП. 

«Не впевнений, що Валентина Хоптяна звільнять з посади. А для чого? Він добре виконує свою роль, — каже Степан Барна. — Проте, все ж таки, якщо це станеться, то на фоні призначення на Львівщині Олега Сала  замість Хоптяна можуть призначити лише ярого адміністратора. Можливо це знову буде Михайло Цимбалюк. Знаю одне — слабкого губернатора перед президентськими виборами не поставлять. Він повинен буде  максимально «вижати» з області: якщо не в еквіваленті електоральному, то у фінансовому».

А ще в інтернеті «гуляло» відео із Зарваниці, де під час Всеукраїнської прощі Хоптяна засвистали прочани – він зачитував вірним привітання від президента України Віктора Януковича. Відео вподобало 40 тисяч відвідувачів мережі.

Однак залишиться тільки один?

За матеріалами Збруч