Головна Суспільство Львівський бабак напрогнозував ранню весну

Львівський бабак напрогнозував ранню весну

Сьогодні у Львові – Свято бабака. Тваринки прокинулися та оповістили всіх, що весна буде рання. Як переклав з бабацької на українську директор міського дитячого еколого-натуралістичного центру Ігор Антахович, тепла варто чекати за чотири-п’ять тижнів. Про це повідомила кореспондентка ЗІКу.

Якщо бути точнішим, то прогнозована львівськими бабаками рання весна передбачає, що приблизно з 15-20 березня на вулиці буде стала плюсова температура.

Свято бабака відбулося у Львівському міському дитячому еколого-натуралістичному центрі. Перед тим, як потурбувати тварин, організатори провели невеличку забаву для дітей – театралізоване дійство за участі львівських школярів, присвячене народним традиціям, прикметам, повір’ям тощо. На закінчення виступу діти роздавали гостям «горобчиків» – спеціально випечених з цієї нагоди пташок. Таких «горобчиків» ще й досі печуть по селах, зокрема, на Пасху. Береться шматочок дріжджового тіста, він розкатується у ковбаску, та ковбаска зав’язується вузликом. Один кінець розплескується у формі хвоста, з іншого виліплюють голівку. Іноді «горобчикам» роблять очі з горошин духмяного перцю.

Далі увага учасників зосередилася на винуватцях свята. Ігор Антахович повідомив, що звірята прокидаються самостійно десь у цей період часу. Визначають, чи хоче бабацьке сімейство припиняти сон, за температурою їх тіла, бо коли тваринки впадають у сплячку, то стають холодні, а перед прокиданням теплішають. Окрім знайомих львівській публіці Марусі і Мишка, до родини долучилася ще одна самичка. Її вже дорослою привезли із Франківська. Назвали теж Марусею.

Антахович повідомив, що усі тварини передбачають погоду, але зазвичай на чотири-п’ять днів. Тим часом, бабаки дають прогнози на більш тривалий період. У народних повір’ях фігурує на Стрітення не так сам бабак, як його свист. Адже побачити у природному середовищі його не так і легко. Тим часом, люди виходили в поле і слухали, чи бабаки свистять. Адже, прокинувшись і вибравшись із нори, тваринки видають характерний звук. І навіть якщо їх не видно, то чути – свист бабака ні з чим не сплутаєш.

Директор дитячого еколого-натуралістичного центру розповів також, що львівські бабаки зимували в умовах, максимально наближених до природних. Їм зробили нору, як її облаштовують самі бабаки зазвичай. Тут були окремо спальня, туалет, комора із запасами. Таке ж планування мають і природні нори, де зимують ці тваринки.