Головна Суспільство Тернополянам не вистачає зарплати через гаджети і інтернет

Тернополянам не вистачає зарплати через гаджети і інтернет

Нинішні зарплати українців дозволяють їм купити значно більше товарів та послуг першої необхідності, ніж 15 років тому. Про це свідчать дані Держстату.

Порівняння доходів та цін по п’яти ключових роках (1997-й – перший повний рік обігу гривні; 2000-й – найвища гривнева інфляція, 2002-й – дефляція, 2008-й – криза, 2011-й – початок виходу з кризи) свідчить про те, що зарплати виросли у 20 разів, а ціни – у 5, пише Сегодня.

Якщо в 1996-у українець у середньому заробляв 126 грн (70 дол.), то в 2011-му – майже 2600 (325 дол.). Але навіть в кризові роки жилося краще, ніж тоді, коли ціни на все були, порівняно з цьогоднішніми, низькими. Експерти вважаєю, що реального покращення життя українці не відчули, тому що почали витрачати більше.

“Зараз починають працювати не цифри, а психологія, перш за все тому, що значно змінилася структура споживання, – говорить екс-секретар Кабміну Віктор Лисицький. – Наприклад, в 1990-х не було витрат на інтернет, мало хто мав автомобіль і навіть не мріяв його придбати. А на що сьогодні витрачають гроші українці? На автомобілі, мобільні телефони, айпеди, відпочинок за кордоном”.

На думку аналітика Міжнародного центру політичних досліджень Олександра Жолудя, населення змогло порівняти рівень свого життя з європейським, і стали прагнути жити так само. В результаті у багатьох в будинку не один телевізор, а декілька, 1-2 авто.

“Набагато доступнішою стала побутова техніка, відпочинок за кордоном, делікатеси і дорогі напої, на них витрачаються гроші. Але соціальне розшарування людей зараз набагато більше, ніж 15 років тому, коли всі були більш-менш рівні. Тому, якщо за статистикою по країні кожен з’їдає по курці в день, то у когось їх дві, у когось – жодної”, – зазначив експерт.

Що стосується цін, то найбільше з 1996 року подорожчали ліки – деякі навіть у 30 разів, при тому, що зарплати, за даними статистики, зросли в 20 разів. Одяг і взуття зросли в ціні приблизно 10 разів (зимові черевики з 50-60 до 500-600 грн). А найбільш доступною стала побутова техніка: у 1997-му на телевізор (не плазмовий) збирали півроку – зараз він коштує півзарплати (близько 1300 грн).