Головна Суспільство Рецепт паски від найвідомішого народного кулінара України

Рецепт паски від найвідомішого народного кулінара України

Найвідоміший український народний кулінар Дарія Цвек так описує ритуал випікання великодньої паски: “Жінки колись дотримувалися особливої традиції при замісі тіста. У той час не смів ніхто прийти до хати, бо тісто могло не вдатися. 
Господиня молилася при замісі, і на замішаному тісті долонею робила знак хреста. Перед замісом мука повинна бути загрітою біля печі, її два рази просівали. Господиня вбирала чисту сорочку і довго мила руки. Усе, що робила, робила з молитвою. Якщо паска вдавалася, то була гордість господині на все село. Вдала паска – то був прогноз на цілий рік для цілої сім’ї.
Верх паски перед печенням прикрашали з тіста: наверх укладали хрест, як символ терпіння Христа, між раменами хреста укладали з тіста птички-зозульки, як символ довголіття. Кругом укладали колоски, сформовані з тіста, як символ урожаю.
Дотримувалися тої особливої церемонії не тільки при замісі тіста, але також і під час випікання. Поки паска була в печі, нікому не можна було в хаті сісти, бо паска теж могла б сісти. Дуже перестерігали, щоб ніхто з чужих не прийшов до хати. Як це був мужчина, то ще якось було простимо, але якщо це була жінка, то господиня хрестилася декілька разів, кропила хату свяченою водою, щоб злих духів відігнати, аби ті не наробили шкоди.
Паски випікали тільки круглої форми: чим більша паска, тим дужче гордився сам господар, який дуже радо ніс її на рушнику до посвячення”.
А ось і рецепт паски від Дарії Цвек.
Інгредієнти: 750 г борошна, 1,5 ст. молока, 8 жовтків, 100 г дріжджів, 150 г вершкового масла, 150 г цукру, 0,5 л солі, ваніль, 50 г цукатів, 3 мигдальних горіха
Приготування: Дріжджі розвести в теплому молоці з 1 ст. л цукру. Коли опара почне бродити, влити її в ємність з борошном, посолити, додати розтерті з цукром жовтки, ванілін і вимісити тісто. Вкінці вимішування додати розтоплений жир і вимішувати, поки тісто не вбере в себе все масло. Після чого додати родзинки, нарізані цукати і тертий мигдаль, перемішати і поставити в тепле місце. Коли тісто підійде, заповнити змащені жиром форми на одну третину висоти. Обмазати яйцем і випікати в гарячій духовці (190-200 градусів) протягом години.
Спечені паски на наступний день наколоти в декількох місцях дерев’яною паличкою і скропити сиропом. Для приготування сиропу 200 г цукру залити 1,5 ст. води і соком з половини лимона. На вогні розтопити цукор, додати пару крапель ромової есенції і цедру. Ретельно розмішати.
Після того, як паски просочаться сиропом, їх можна змастити помадкою. Для приготування помадки потрібні 200 г цукру, 6 ст. л води, 1 ч. ложка вершкового масла, пів чайної ложки оцту, ромова есенція, сік половини лимона. Цукор залити гарячою водою, додати оцет і варити до загустіння, після чого зняти з вогню і розтерти, додавши вершкове масло. Коли маса почне біліти, влити лимонний сік і додати ромову есенцію.