Головна Політакценти Ігор Побер: Моральні і професійні люди будуть в списках

Ігор Побер: Моральні і професійні люди будуть в списках

Побер Ігор

Побер ІгорПолітична партія УДАР  Віталія Кличка зробила черговий крок назустріч до об’єднання опозиційних сил – запропонувала угоду про співпрацю і взаємодопомогу на виборах. Про особливості угоди розповів голова Тернопільської обласної організації партії «УДАР» Ігор Побер, передає Номер один

– Ігорю Миколайовичу, розмови про об’єднання опозиції точаться вже давно. Що пропонує партія «УДАР»?

– Угода про співпрацю, яку озвучив лідер партії «УДАР» Віталій Кличко, – це документ, який передбачає об’єднання на ідеологічній основі. Тобто опозиційним партіям пропонують об’єднатися не навколо розподілу мажоритарних округів, а навколо принципів, які сповідують політичні сили.

– Чому, на вашу думку, потрібна ця угода?

– Сьогодні прийнято новий Закон «Про вибори народних депутатів». Думаю, опозиційні партії, які голосували за новий закон, мають визнати, що це була величезна помилка. Він послабив опозицію, бо саме за мажоритарними округами влада планує проводити своїх людей. Аби не дати владі реалізувати цей сценарій, опозиція повинна виставити більш достойних і авторитетних кандидатів.

– На яких принципах формується угода про співпрацю?

– З різних причин є очевидним, що єдиного партійного списку опозиції на цих виборах не буде. По-перше, ми маємо відмовитись від боротьби між собою. Кожне слово, сказане опозиційними політиками проти колег, – це допомога нинішній владі. По-друге, виборець дійсно чекає об’єднання опозиційних партій. Але не декларативного, коли перед камерами тиснуть руки, а потім розбігаються й інтригують один проти одного, а на ідейних засадах.

– За якими критеріями має відбуватися відбір кандидатів?

– В першу чергу, це моральні та професійні якості людей, які будуть включені у списки. Наші кандидати повинні бути готовими працювати в опозиції і за жодних обставин не стати «тушками». Сповідувати європейські принципи в політиці, відстоювати права людини, свободу слова. Ми вважаємо, опозиція має представити відкриті партійні списки, провести відкриті з’їзди, роздати біографії всіх кандидатів.

– Одним із гострих моментів є розподіл мажоритарних округів.

– Від опозиції у кожному окрузі має бути висунуто єдиного кандидата. Однак визначити достойних мають не «вожді», а самі виборці. Відбір має відбуватись на основі визначених критеріїв. Потім незалежне опитування, результати якого оприлюднять за півтора місяці до виборів, визначить, хто з кандидатів має перевагу і найбільшу підтримку. Таким чином, в округах мають відбутися своєрідні попередні вибори – праймериз. Це додасть авторитету опозиції.

– Чи можлива співпраця опозиції при формуванні виборчих комісій?

– Безумовно, така співпраця є одним із найважливіших моментів. Мова йде про навчання членів виборчих комісій і спостерігачів. Потрібно співпрацювати з громадськими організаціями і ЗМІ. Порушення під час голосування мають отримати розголос та миттєву реакцію. Опозиційні партії повинні об’єднатися, щоб не допустити масових фальсифікацій та крадіжок голосів.

Аби всі ці пункти не залишилися лише у намірах, ми пропонуємо усім опозиційним до влади силам підписати угоду про взаємну співпрацю і взаємодопомогу на виборах, про спільні критерії висунення кандидатів та створення спільної більшості у новій Верховній Раді України. В цій угоді ми пропонуємо прописати:

– критерії, яким відповідають кандидати у депутати як за списками, так і в округах;

– засади висунення та підтримки кандидатів у мажоритарних округах;

– принципи взаємопідтримки і непоборювання;

– механізми взаємодії під час компанії, протидії фальсифікаціям;

– спільні принципи створення більшості у Верховній Раді.