Головна Події УПА: історія нескорених

УПА: історія нескорених

В українській історії багато білих плям, кривавих імен та режимів. Вистачає й помилкових рішень, чи таких, ціна яких не виправдана. 94 роки тому відбувся бій з розряду тих, які багато в чому характеризують Україну – бій під Крутами.

Що це: геройство, чиста мужність чи прорахунки керівників, їхня військова і політична короткозорість, некомпетентність, зрештою, панічна спроба рятунку? Роздумувати є над чим. І до сьогодні, вважайте, майже сто років опісля, подія на залізничній станції із трьомастами молодими людьми та чотирьохтисячною армією Муравйова ставить більше запитань, ніж дає відповідей.
Щоб пом’янути жертв трагічного бою під Крутами, а також нагадати молоді про подвиги воїнів УПА, донести школярам правдиву і достовірну інформацію про українську історію, сьогодні у навчально-виховному комплексі «Великобірківська ЗОШ І-ІІІ ступенів-гімназія ім. Степана Балея» було презентовано експозицію «УПА: історія нескорених». Ініціаторами заходу в рамках акції «Слава героям» є депутати облради, активісти громадського руху «Зарваницька ініціатива» Степан Барна та Володимир Болєщук.
На зустрічі вже вкотре порушили проблему неоднозначного трактування владою та «переписувачами підручників» вкладу в українську незалежність героїв з народу, – як воїнів УПА, так і студентів з-під Крут. І таке маніпулювання завжди буде комусь вигідним: чи то радянській владі, чи то, на жаль, вже сучасним політиканам, «синам» незалежності.
– Для того, щоб їхня самопожертва не була даремною, ми повинні взяти з історії всі моменти, які були на той час, – сказав Володимир Болєщук, – і донести їх сьогодні до нашої молоді, до наших дітей, щоб вони виховувались на тих патріотичних, націоналістичних ідеях, за які поклали своє життя і герої УПА, і герої, які поклали життя під Крутами.
На цьому фоні достовірне інформування школярів про наше минуле стає чи не єдиним способом збудувати надійне завтра. Як каже історик, депутат Степан Барна, акція «Слава героям» набуває всеукраїнського масштабу і скоро плакати фотовиставки будуть у школах всіх куточків України.
– Для нас, як співорганізаторів акції, головне донести до молоді розуміння того, що нічого не дається легко, – вважає Степан Барна. – Тільки недалекоглядні політики чи навіть історики можуть говорити, ніби незалежність далася нам безкровно. Насправді за неї віддали життя мільйони: як хлопці під Крутами, так і воїни УПА.
Про це не можна забувати. Так само, як треба формувати ще зі шкільної лави повагу до історії, до ціни чийогось життя, – бо й пам’ятник Героям Крут вже зазнавав руки вандалів.