Головна Події Тернопільскій області 75-ть!

Тернопільскій області 75-ть!

f.n.m.04.12.14r.001_новый размерСьогодні 4 грудня 2014 року, в державному архіві Тернопільської області відбулося відкриття виставки присвяченої 75-тій річниці утворення Тернопільської області, “Земля любові нашої”. Виставку відкрила вступним словом, заступник директора державного архіву Тернопільської області Оксана Савчин. Коментувала автор експозиційного плану головний спеціаліст обласного архіву Тетяна Маркевич. Про особливості адміністративного поділу території Терноільської області впродовж віків розповів кандидат історичних наук, доцент ТНПУ ім.В.Гнатюка Петро Гуцал.

З нагоди 75-річчя створення Тернопільської області в державному архіві відкрилась виставка «Земля любові нашої», яка висвітлює етапи формування адміністративно-територіальної цілісності області. Документи і матеріали, представлені на ній, охоплюють період з 1921 до 2001 року.

У першому розділі виставки розміщені документи, які відображають історію Тернопільщини під час перебування у складі Польщі. Це, зокрема, інформації про створення Тернопільського воєводства, статистичні дані про воєводство станом на 1934 та 1938 роки, адміністративно-територіальний поділ воєводства станом на 9 серпня 1934 року та список гмін і сіл Кременецького повіту Волинського воєводства.

У другому розділі виставки, який висвітлює радянський період, експонуються: копії Указу Президії Верховної Ради СРСР про утворення Тернопільської області в складі УРСР від 4 грудня 1939 року, інформація про уточнення назви міста Тернополя (1944 р.), про утворення районів у складі Тернопільської області та про перенесення обласного центру в м.Чортків.

Поряд розміщені документи про хід колективізації сільського господарства в Тернопільській області та про переселення колгоспників і одноосібних селян в колгоспи і радгоспи південних областей УРСР. Хоч місцева влада час від часу «гучно» звітувала про кількість створених колгоспів, проте більшість селянства до них загнали лише у 1949-50 роках. Згідно довідки облвиконкому про стан колективізації по Тернопільській області – до війни в області було 529 колгоспів, а станом на 10 грудня 1947 р. – відновлено і знову організовано 265 колгоспів.

Цікавою є довідка про використання взятого на облік майна у громадян, які були примусово виселені з території Тернопільської області (станом на 1947 рік), в якій вказано кількість землі, житлових будинків, худоби, які передавались колгоспам, сільським радам, школам, лікувальним закладам.

Зацікавлять також відвідувачів документи про переселення жителів села Антонівці Шумського району у Запорізьку область (скарга мешканців цього села на ім’я Голови Верховної Ради УРСР, рішення Шумського райвиконкому про ліквідацію колгоспу ім. Ковпака с. Антонівці).

Експонуються також : доповідна записка облвиконкому про заходи по ліквідації хуторів по Тернопільській області, станом на 1947 рік та довідки статуправління Тернопільської області про зміни в складі чисельності сільського населення станом на 1951 та 1957 роки.

Наприкінці 1950-х – на початку 1960-х років були проведені значні адміністративно-територіальні зміни. У січні 1959 року – були ліквідовані Коропецький та Скала-Подільський, в березні 1959 року – ще 6 районів, а в грудні 1962 року – ліквідовано ще 15 районів. Невеликі адміністративно-територіальні зміни в складі районів проводились в 1965-66 рр. Указом Президії Верховної Ради УРСР від 8 грудня 1966 року було відновлено Монастириський і створено новий район – Тернопільський, а постановою Верховної Ради України від 6 грудня 1991 року – Підгаєцький район. Таким чином, зараз, Тернопільська область складається з сімнадцяти районів.

В 1970-80-х роках, як наслідок розвитку промисловості відбувається значне зростання міського населення. Завдяки промисловому будівництву здійснювалось широке житлове, соціальне будівництво, виділялись кошти на культуру. У другій половині 80-х років темпи промислового зростання в області були одними з найбільш високих в Україні.

В період так званої перебудови Тернопілля стало одним із центрів українського відродження. Тернополяни можуть пишатися тим, що саме вони створили першу Крайову (обласну) організацію Руху.

Переломним моментом в житті Тернопілля, як і України в цілому, стала підготовка до проведення загальноукраїнського референдуму на підтримку Акту про незалежність і президентські вибори 1 грудня 1991 року.

В окремий розділ виставки виділено висвітлення подій на Тернопіллі в період здобуття незалежності. Це, зокрема, світлини демонтажу пам’ятника В. Леніну в серпні 1990 р., голодування юнаків та дівчат тернопільських вузів на підтримку голодуючих студентів у Києві в жовтні 1990 року, масових мітингів в Тернополі.

Символічним було і те, що в рік 10-ї річниці Незалежності України Тернопільською обласною радою було прийнято рішення „Про герб і прапор Тернопільської області” (рішення Тернопільської обласної ради 3-го скликання 17 сесії від 21 грудня 2001 року, № 317), яке завершує експозицію виставки.

Тож, пишаймося, що ми родом із Тернопільщини – батьківщини багатьох людей, відомих у нашій країні та поза її межами, землі багатої на різноманітні пам’ятки історії та культури.

Головний спеціаліст                                                             Тетяна Маркевич