Головна Новини Так і не розкаявся: на Тернопільщині до 3-х років ув’язнення засудили ухилянта

Так і не розкаявся: на Тернопільщині до 3-х років ув’язнення засудили ухилянта

Колегія суддів Тернопільського апеляційного суду розглянула апеляційну скаргу прокурора на вирок Гусятинського районного суду від 18 липня 2023 року.

      Як встановлено місцевим судом, 6 квітня 2022 року, будучи військовозобов’язаним і перебуваючи на військовому обліку, житель м. Копичинці Віталій Д. пройшов військово-лікарську комісію, за результатами якої був визнаний придатним до проходження військової служби.

      28 лютого 2023 року він особисто отримав повістку із зобов’язанням 10 березня 2023 року прибути до 1-ого відділу Чортківського РТЦК та СП для призову на військову службу за мобілізацією. Проте у вказаний день 34-річний військовозобов’язаний без поважних причини не з’явився до територіального центру комплектування, тим самим ухилився від призову на військову службу під час загальної мобілізації в країні.

      Вироком Гусятинського районного суду від 18 липня 2023 року Віталія Д. визнано винуватим за ст. 336 КК України (ухилення від призову на військову службу під час мобілізації в особливий період) та призначено покарання у виді 3-ох років 1 місяця позбавлення волі.

      До відома: санкція ст. 336 КК України передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від 3-ох до 5 років.

      На підставі ст. 75 КК України обвинуваченого звільнено від відбування покарання з іспитовим строком терміном на 1 рік і покладено обов’язки, передбачені ст. 76 КК України.

      Не погодившись із судовим рішенням у частині призначеного покарання, прокурор подав апеляційну скаргу та просив цей вирок скасувати і ухвалити новий вирок, яким призначити обвинуваченому покарання у виді позбавлення волі строком на 4 роки без застосування іспитового строку. Однак, у судовому засіданні прокурор просив призначити Віталію Д. покарання у розмірі, ближчому до мінімального, передбаченого санкцією статті обвинувачення.

      У судовому засіданні Тернопільського апеляційного суду колегія суддів, перевіривши матеріали кримінального провадження в межах поданої апеляційної скарги та дослідивши відомості про особу обвинуваченого, погодилась із висновком суду першої інстанції про наявність підстав для призначення Віталію Д. покарання у виді позбавлення волі у розмірі, наближеному до мінімального, передбаченого санкцією ст. 336 КК України.

      Проте апеляційний суд не погодився із рішенням застосувати до Віталія Д. ст. 75 КК України, оскільки, звільнивши його від відбування покарання з випробуванням та іспитовим строком на один рік, районний суд не навів переконливих доводів, що виправлення обвинувачення можливе без реального відбування покарання. При цьому поза увагою суду залишилось те, що ухилення від захисту Батьківщини у період воєнного стану під час військової агресії ворога свідчить про підвищену суспільну небезпеку вчиненого злочину, оскільки це могло призвести до підриву військової дисципліни, розлагодження дій, спрямованих на захист суверенітету держави, що в умовах воєнного стану неприпустимо.

      Крім того, у даному випадку відсутнє щире каяття обвинуваченого, оскільки таке каяття повинно бути дієвим і включати в себе активні дії. Проте під час апеляційного розгляду Віталій Д. визнав, що за сім місяців із дня вчинення злочину він так і не з’явився до 1-ого відділу Чортківського РТЦК та СП для проходження служби. Безпосередньо в судовому засіданні він також не виявив наміру проходити військову службу в подальшому.

      З урахуванням наведеного, колегія суддів Тернопільського апеляційного суду частково задовольнила апеляційну скаргу прокурора. Вирок Гусятинського районного суду від 18 липня 2023 року в частині звільнення Віталія Д. від відбування призначеного покарання на підставі ст. 75 КК України – скасувала та постановила новий вирок, яким визнала обвинуваченого засудженим за ст. 336 КК України до 3-ох років 1 місяця позбавлення волі.

           Пресслужба Тернопільського апеляційного суду