Головна Економіка Відповіді на питання які найбільше задають податківцям

Відповіді на питання які найбільше задають податківцям

Вітрук

ВітрукЗ метою обговорення та вирішення проблемних питань ведення малого та середнього бізнесу за дорученням Голови ДПС України Клименка О.В. 9 лютого проведено зустріч голови ДПС у Тернопільській області Вітрука О.В. з представниками підприємницьких кіл регіону. Пропонуємо відповіді на проблемні питання, що прозвучали під час цієї зустрічі.

 

Запитання. При веденні платниками єдиного податку 1, 2 та 3 груп без ПДВ обліку виключно доходів, що для них рахується документами первинного обліку?

Відповідь. Платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.

Первинний документ – це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Первинні документи, що фіксують факт здійснення господарської операції, є підставою для обліку господарських операцій. Вони складаються під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо – безпосередньо після її закінчення.

Перелік обов’язкових реквізитів первинних облікових документів це: назва документа; дата і місце складання; назва суб’єкта, від імені якого складається документ; зміст і обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції; особистий підпис або інші дані, що дають можливість ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

 

Запитання. Чи законодавчо є передбачена процедура анулювання закінчених Книг обліку? Якщо так, то яким нормативним документом?

Відповідь. Підпунктом 16.1.12. пункту 16.1. статті 16 Податкового кодексу України передбачено, що обов’язком платника податків є забезпечувати збереження документів, пов’язаних з виконанням податкового обов’язку, протягом строків, установлених цим Кодексом. Варто врахувати, що відповідно до пункту 102.1. статті 102 Податкового кодексу контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов’язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов’язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, – за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов’язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов’язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов’язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

 

Запитання. Чому у ДПС не працює принцип подачі документів (в тому числі звітних) через канцелярію? Де прописано отримання дозволу на здачу чи подання цих документів через інспектора?

Відповідь. Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

в) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Податкова звітність приймається підрозділом ведення та захисту податкової звітності без попередньої перевірки зазначених показників від платника податків або іншої особи, на яку покладено обов’язки подання органам ДПС податкової звітності.

 

Запитання. Чи є вже нові безстрокові свідоцтва платника єдиного податку? Чи можна їх спокійно отримати до 01.06.2012 р.? Чи не буде ажіотажу у кінці травня?

Відповідь. Нові бланки свідоцтв є, але в недостатній кількості. ДПС у Тернопільській області буде забезпечена бланками в достатній кількості і ажіотажу у травні не буде.

 

Запитання. Чи можна вже після зміни у державного реєстратора КВЕД 2010 подавати уточнюючу заяву щодо зміни видів діяльності і отримати нове свідоцтво?

Відповідь. Відповідно до пункту 1 наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.10 № 457 „Про затвердження та скасування національних класифікаторів” з 1 січня 2012 року набирає чинності національний класифікатор України ДК 09:2010 „Класифікація видів економічної діяльності” (далі – КВЕД 2010). Згідно з пунктом 4 даного наказу КВЕД 2005 буде скасовано в Україні з 31 грудня 2012 року. Відповідно протягом 2012 року буде діяти також національний класифікатор України ДК 09:2005 „Класифікація видів економічної діяльності” (далі – КВЕД 2005). Також слід зазначити, що згідно з Законом України „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності” уразі зміни видів господарської діяльності заява подається платниками єдиного податку першої і другої груп не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулися такі зміни.

 

Запитання. Чи є вже прописана процедура звільнення від сплати єдиного податку на час відпустки чи лікарняного?

Відповідь. Платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.

Інформація про період щорічної відпустки і терміни тимчасової втрати працездатності з обов’язковим доданням копії листка непрацездатності подається за заявою у довільній формі.

 

Запитання. Хто є платником екологічного податку щодо розміщення та зберігання побутових відходів?

Відповідь. ДПА України наказом № 258 від 16.12.2011р. “Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо екологічного податку, що справляється за розміщення побутових відходів” визначила, платниками екологічного податку за розміщення побутових відходів є лише ті суб’єкти господарювання, що розміщують їх у спеціально відведених для цього місцях чи об’єктах, на використання яких отримано відповідний дозвіл спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища або його органів на місцях.

 

Запитання. Чи є законною відмова у прийнятті звітів по виплаченій зарплаті при зазначенні в них виплачених доходів у розмірі 0,5 відсотки мінімальної ЗП?

Відповідь. Ні.

 

Запитання. Чи дозволена на єдиному податку роздрібна торгівля вином та пивом, а також паливно-мастильними матеріалами у ємкостях до 20л? Чи не потрібно додаткових дозволів та доплат?

Відповідь. Платникам єдиного податку дозволено здійснювати роздрібний продаж паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльність фізичних осіб, пов’язану з роздрібним продажем пива та столових вин, без будь-яких доплат.

 

Запитання. Чому податкові інспектори відмовляють у прийнятті нульових декларацій або вимагають писати більшу суму, ніж вказана платником?

Відповідь. Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Відмова в прийняті з вказаних причин безпідставна.

 

Запитання. На якій підставі податкова відмовляє у добровільній реєстрації підприємця платником ПДВ?

Відповідь. Підставою у відмові щодо добровільної реєстрації особи як платника податку на додану вартість є порушення вимог п.182.1 ст.182 розділу V Кодексу та п.3.4 розділу III “Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість”, затверджене наказом МФУ від 07.11.11 №1394.

 

Запитання. У порядку ведення книги доходів зазначається вимога її ведення сумарно за місяць, квартал, рік. Як і де заповнюються ці сумарні дані ніде не прописано. Чи немає роз’яснень щодо цього?

Відповідь. Відповідно до наказу Міністерства фінансів №1637 від 15.12.2011 року „Про затвердження форм книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат та порядків їх ведення” затверджено зразок книги обліку доходів та порядок її ведення .

 

Запитання. Наскільки законним є масове вручення підприємцям інформаційних запитів з переліком вимог як для перевірки?

Відповідь. Згідно з Податковим кодексом України органи ДПС мають право для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов’язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби.

 

Запитання. Чому зустрічні звірки, які проводять працівниками податкових, перетворюються у звичайну перевірку? Хоч згідно з ПК зустрічні звірки не є перевірками

Відповідь. Право на проведення зустрічних звірок органами ДПС затверджене п.73.5 статті 73 Податкового кодексу України та здійснюються у відповідності до Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених Постановою КМУ від 27.10.10 №1232.

 

Запитання. На яких підставах податкова вимагає пояснень щодо джерел походження коштів на придбання товару?

Відповідь. Відповідно до п.п.44.1 ст.44 Податкового кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

 

Запитання. Яка ситуація з автоматичним відшкодуванням ПДВ?

Відповідь. Право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку мають платники податку, які відповідають вимогам п.п.200.19 ст.200 Кодексу та “Порядку визначення відповідності платника податку критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість”, затвердженого наказом МФУ від 21.09.11 №1178.

Для отримання права на автоматичне бюджетне відшкодування сум податку на додану вартість (далі – ПДВ) платник податку повинен відповідати одночасно критеріям, визначеним пунктом 200.19 статті 200 розділу V Кодексу,а саме:

1) платники податку, які не перебувають у судових процедурах банкрутства відповідно до Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

2) платники податку, включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, стосовно яких у реєстрі відсутні записи про:

відсутність підтвердження відомостей;

відсутність за місцезнаходженням (місцем проживання);

прийняття рішень про виділ, припинення юридичної особи, підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця;

визнання повністю або частково недійсними установчих документів чи змін до установчих документів юридичної особи;

припинення державної реєстрації юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця та стосовно таких осіб відсутні рішення або відомості, на підставі яких проводиться державна реєстрація припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця.

3) платники податку, які здійснюють операції, до яких застосовується нульова ставка (питома вага яких протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів (місяців) сукупно становить не менше 40 відсотків загального обсягу поставок (для платників податку з квартальним звітним періодом – протягом попередніх чотирьох послідовних звітних податкових періодів)).

4) загальна сума розбіжностей між податковим кредитом, сформованим платником податку за придбаними товарами/послугами, та податковими зобов’язаннями його контрагентів, в частині постачання таких товарів/послуг, за даними податкових накладних, що виникла протягом трьох попередніх звітних періодів (кварталу), не перевищує 10 відсотків заявленої платником податків суми бюджетного відшкодування.

5) платники податку, у яких середня заробітна плата працівників не менше ніж у два з половиною рази перевищує мінімальний встановлений законодавством рівень у кожному з останніх 4-х звітних податкових періодів (кварталів).

6) мають один з таких критеріїв:

– або чисельність працівників, які перебувають у трудових відносинах з такими платниками податку (ЧПк), перевищує 20 осіб у кожному з останніх 4-х звітних податкових періодів (кварталів);

– або платник податку має основні фонди (починаючи зі звітності за II квартал 2011 року – основні засоби) для ведення задекларованої діяльності, залишкова балансова вартість яких на звітну дату за даними податкового обліку перевищує суму податку, заявлену до відшкодування за попередні 12 послідовних календарних місяців;

– або рівень визначення податкового зобов’язання з податку на прибуток до сплати до бюджету (відношення сплаченого податку до обсягів отриманих доходів) є вищим від середнього по галузі в кожному з останніх 4-х звітних податкових періодів (кварталів).

7) платники, які не мають податкового боргу.

 

Запитання. Позиція податкової щодо права на торгівлю ювелірними виробами платникам єдиного податку?

Відповідь. Відповідно до листа ДПС України від 06.02.2012 р. N 3443/7/17-1217 суб’єкти господарювання, які здійснюють видобуток, виробництво та реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі ювелірних виробів, не можуть застосовувати спрощену систему оподаткування.

 

Запитання. Чи діє в даний час мораторій на проведення перевірок податковою?

Відповідь. Мораторій продовжено до 1 липня 2012 року.

 

Запитання. Чому податкова збирає старі свідоцтва та патенти, якщо згідно з Прикінцевими положеннями вони є дійсними до 01.06.2012 р.?

Відповідь. Відповідно до Закону України „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності” видані свідоцтва про сплату єдиного податку і патенти про сплату фіксованого податку є дійсними до отримання свідоцтва платника єдиного податку, передбаченого цим Законом до 1 червня 2012 року.

 

Запитання. Яка позиція щодо здачі в оренду нерухомого майна платниками єдиного податку 1 та 2 груп?

Відповідь. Платниками першої групи можуть бути фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 150000 гривень;

Підприємці, які здають в оренду нерухоме майно можуть бути платниками 2 групи . Однак не можуть бути на 2 групі фізичні особи – підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005). Такі фізичні особи – підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для третьої групи.

Не можуть бути платниками єдиного податку фізичні особи – підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення, загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 квадратних метрів.

 

ДПС у Тернопільській області