Головна Економіка Через оМріяні мільйони схрестили списи політики, податківці і агробізнес

Через оМріяні мільйони схрестили списи політики, податківці і агробізнес

 Агрохолдинг «Мрія» у тернополян асоціюється як один із найуспішніших українських бізнес-проектів. До того ж, задіяний в аграрному секторі. Відтак повідомлення, що 17 січня ц.р. співробітники податкової служби в Тернопільській області провели обшуки і виїмку документів в офісах і на підприємствах компанії, одразу викликало негативні асоціації: винищують місцевий бізнес. Тим паче, що бізнес-структури підозрюють у «мінімізації» сплати податків. Тобто вумисному ухиленні від сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів, що підпадає під 212-у статтю Кримінального кодексу. У зв’язку з чим порушено кримінальне провадження, відомості внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, більше того, справа перебуває на контролі в Генеральній прокуратурі.

 Адже ціна питання – 15 млн. грн.

А це більше, ніж половина надходжень, зібраних минулоріч Лановецьким відділенням Збаразької МДПІ! Хоча для самого агрохолдингу – це як дробина для слона. Проте йдеться про честь мундира, адже компанія повинна постійно підтверджувати чесне реноме в очах іноземних партнерів.

«Податківці забирали все підряд, описували, пломбували, розкривали сейфи болгарками», – згадував народний депутат від ВО «Свобода» Михайло Головко, приймальня якого знаходиться по сусідству з офісом агрохолдингу.

За його словами, перевірки проводились не тільки у центральному офісі компанії на підприємствах холдингу по всій Тернопільській області. Мовляв, не оминули податківці і складів. Хоча що тут дивного: якщо почалась тотальна перевірка, фіскальні органи повинні пересвідчитись у наявності матеріальних цінностей. Навіть якщо йдеться про картоплю, насіння. Тим більше, що товар – елітний, а картопля сорту «Мрія» і стала омріяною мрією підприємливого Івана Гути.

Факт перевірок підтвердили і в управлінні податкової міліції ДПС у Тернопільській області. В офіційному повідомленні деталізується: «Державною податковою службою у Тернопільській області встановлено несплату податків на суму понад 15 млн. грн. службовими особами ряду підприємств, які входять до складу одного агрохолдингу. Порушення податкового законодавства підтверджені у ході документальних перевірок». Також згадується, «під час обшуку, який проводили співробітники податкової міліції області в офісі одного із суб’єктів господарювання, мав місце факт перешкоджання у проведенні слідчих дій з боку народного депутата України від ВО «Свобода» М. Головка. Народний депутат, проникнувши в офісне приміщення, розмістив на дверях одного із кабінетів вивіску з написом «Громадська приймальня народного депутата України».

Крім того, стверджують правоохоронці, народний обранець виніс з офісу два пакети чи-то з грішми, чи з документами. Відтак за втручання в діяльність працівника правоохоронного органу проти М. Головка розпочато кримінальне провадження (ч. 2 ст. 343 КК).

Незважаючи на ажіотаж, власники «Мрії» тримають паузу і просто не йдуть на контакт із пресою. Члени родини Івана та Клавдії Гутів не відповідають на телефонні дзвінки. «Менеджери середньої ланки компанії, не спростовуючи факту обшуку, в подробиці не вдаються, пише газето «Дело». «Компанія працює. Все буде добре», – оптимістично запевнила заступник гендиректора агрохолдингу «Мрія» з питань управління персоналомВладислава Рутицька. Кілька днів потому керівник відділу зв’язків із громадськістю агрохолдингу Ірина Солярзапевнила: «Компанія надає звітність і сплачує податки вчасно і в повному обсязі, як того вимагає законодавство України».

Тим часом відомі політики нагадують про тісні стосунки Івана Миколайовича з братом попереднього Президента країни Петром Ющенком. Мовляв, тому і «Героя» отримав. Водночас не слід відкидати, що вотчину пана Гути у Васильківцях полюбив нинішній губернатор Тернопільщини Валентин Хоптян.

«Вітрук, ти не правий!»

Саме такий висновок напрошується після знайомства з відповіддю, наданою у жовтні 2012 р. заступником гендиректора «Мрія Агрохолдинг» М. П. Галелою голові обласної ДПС Олександрові Вітруку, яку має у своєму розпорядженні «Номер один». Зокрема, у документі вказується, що «лише за період з 1 січня по 1 жовтня 2012 р. нами було здійснено в економіку Тернопільщини прямих інвестицій на суму понад 21,5 млн. євро. Визнання заслуг – здобуття першого місця у номінації «Кращий інвестор року», яке ми отримали на Міжнародному інвестиційному форумі, який проходив у Тернополі 27 квітня 2012 р». Далі наводяться дані щодо сплати різних платежів до обласного бюджету:

п/пНазва податкуСплачено з 1.01 по 31.12.2011Сплачено з 1.01 по 1.10.20121Загальна сума сплачених податків150 788 45095 365 0002У т.ч. ПДВ 20%8 133 0002 336 0003ПДВ митним органам84 724 00051 200 0004податок на прибуток2 841 0004 505 0005ФСП421 000353 0006ПДФО20 914 4502 800 0007ЄСВ27 625 00033 673 0008Інші податки, збори, платежі6 130 000498 000

Одразу кидається в очі суттєве зменшення (більш ніж на 55 млн. 42 тис. грн.) надходжень. Відтак стає зрозумілим, чому податкові органи запідозрили компанію у мінімізації доходів. Передбачаючи запитання, заступник гендиректора наприкінці зауважує, що лише протягом 2011 р. у підприємствах агрохолдингу, розташованих на Тернопільщині, відбулось 114 податкових перевірок, а з 1 січня по 19 жовтня 2012 р.–  ­76 разів.

До речі, результати однієї з них зараз оскаржуються у господарському суді Тернопільської області. Зокрема, про сплату до державного бюджету семи з половиною мільйонів гривень податку. Натомість представник «Мрії» категорично заперечує факт несплати податків та наполягає, що одна зі структур холдингу, ТОВ «Борщівський цукровий завод», насправді перерахувала кошти іншому «мрійному» товариству – «Елагра-Борщів» за частину елеваторного комплексу, будівництво якого триває на території заводу. Про результати розгляду справи редакція обіцяє поінформувати читачів в одному з наступних номерів газети.

Вертаючись до ситуації навколо агрохолдингу, лишається повторити народну мудрість: чим більші гроші – тим більші клопоти. Тим паче, коли йдеться про о«Мрія»ні мільйони.

О«Мрія»ні євробонди

Своєму успіхові агрохолдинг завдячує надзвичайно мудрій та обережній економічній політиці. Адже мало хто з аграріїв наважується виходити на ринок цінних паперів. Навіть вітчизняний.

«Юридично агрохолдинг «Мрія» зареєстрований у Києві. Однак, згідно з даними інтернет-ресурсів, холдинг має зареєстровану на Кіпрі дочірню компанію. Для чого це робиться? Щоб вийти на міжнародний ринок цінних паперів, а потім залучити капітал в Україну. Тим паче, що зараз продовольча проблема стукає у двері, і Україна розглядається як країна, здатна розв’язати глобальну світову кризу. Відтак, представляючи країну, ця фірма має відповідний імідж в очах учасників ринку, – зауважив проректор Тернопільського національного економічного університету Богдан Луців. – Приємно, що наша українська фірма вийшла на такі рубежі».

Науковець нагадав: «Мрія» орендує та обробляє понад 280 тис. га землі.

«Треба віддати належне подружжю Гутів, що вони зуміли використати земельні ресурси нашого краю, поєднавши з фінансовими можливостями, – зауважив Богдан Любомирович. – Хотілось би наголосити, що вони не просто працюють з цінними паперами, а випускають євробонди. Тобто такі цінні папери, що можна купити чи продати на міжнародних біржах. У 2011 р. через американський банк вони розмістили 5-річні євробонди своєї дочірньої компанії, зареєстрованої на Кіпрі, на 250 млн. доларів США із дохідністю 11,25% річних. Спочатку планувалось випустити на 300 млн. доларів США, але потім зменшили. Вийшовши на ринок із такою кількістю євробондів, українська «Мрія» одразу потрапила в поле зору рейтингових агентств, що присвоюють рейтинги компаніям. Треба наголосити, що на цьому ринку потрібно отримати високі рейтинги. Саме за рейтингом учасники ринку, насамперед брокери, одразу оцінюють, що це за цінні папери, чи варто їх купувати.

Отож агрохолдинг «Мрія» потрапив у поле зору міжнародного агентства Fitch, і вони одразу присвоїли їм рейтинг категорії «В» мінус, а відоме рейтингове агентство Standard & Poor’s – категорію «В» (взагалі існує 4 категорії – А, В, С, D – авт.). Як для українського представника агрокомплексу, це досить престижно».

Відтак діяльність агрохолдингу «Мрія» тепер не залежить від українських урядів, від президентів чи будь-кого.

Про агрохолдинг «Мрія» знають на Франкфуртській холдинговій біржі, Лондонській та Нью-Йоркській біржах. Тим більше, що Американський банк виступив як зберігач їхніх євробондів. Отже, фінансові ресурси примножуються, адже «Мрія», на відміну від деяких вітчизняних фінустанов, спокійно виплачує гарантовані 11,25% річних.

За даними газети «Дело», у першому півріччі 2012 р. агрохолдинг збільшив свій прибуток до 132,3 млн. доларів США. Водночас вартість активів бізнес-структури за цей період сягнула 1 млрд. 249 млн. доларів – це обладнання, цінні папери, готівка (так званий кеш) тощо.

Валовий прибуток компанії за цей період збільшився на 10% – до 157 млн. 520 тис. доларів, операційно – на 7,8%, до $142,34 млн.

EBITDA (аналітичний показник, який дорівнює обсягу прибутку до вирахування витрат по сплаті податків, відсотків та нарахованої амортизації) збільшилася до 165,9 млн. доларів проти 140,3 млн. доларів у 1-му півріччі 2011 р.

«Це свідчить, що вони вдало розмістили євробонди. Вважаю, що їхня продумана агресивна політика направлена на те, щоб подвоїти потужності для зберігання зерна, вклавши додатково в будівництво нових елеваторів вартістю понад 50 млн. доларів США. Компанія вчасно засіває поля, до речі, власним елітним насінням, завдяки чому добились стабільно високої врожайності. Агрохолдинг побудував власний завод з виготовлення елітного насіння потужністю 300 тонн на добу, – зазначив відомий економіст. – Мають зерносховища місткістю до 410 тис. тонн, сучасні логістичні центри. Тобто створюється надзвичайно чітка вертикально побудована потужна агрокомпанія. Скажімо, вирощують зерно пристосованих до нашої зони сортів. Тобто створюється виробництво закритого циклу. І тепер вони виходять на аграрні біржі зі своїм зерном. Така потужна організація може випускати цінні папери (акції), що можна розмістити на українській агробіржі».

Слід зазначити, що загальна статистика вітчизняного ринку цінних паперів не дуже динамічна.

Станом на 1 січня 2013 р. в області зареєстровано 233 акціонерних товариства (за рік їх зменшилось на 18 товариств). І хоча кожне АК (відкрите, закрите, приватне) має право випускати акції, як емітенти зареєстровано лише 198 товариств, повідомила завідувачка сектору нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Тернопільській області Мирослава Сопрун.

Валерія Нечаєва («Номер один»)