Головна Суспільство Як правильно зробити вентиляцію в будинку: облаштовуємо систему

Як правильно зробити вентиляцію в будинку: облаштовуємо систему

Гарна вентиляція з одного боку гарантує цілодобовий приплив свіжого повітря, з іншого — видаляє забруднення та надлишок вологи. Саме ця система ефективно запобігає утворенню задухи, конденсату, плісняви, тому до її проєктування та реалізації підходять з великою уважністю. У цій статті ми за допомогою спеціалістів сайту www.alterair.ua розповідаємо, як правильно зробити вентиляцію в будинку та розглядаємо основні принципи, необхідні для облаштування ефективного провітрювання у кімнатах. 

Чи потрібна схема додаткової вентиляції у приватному будинку?

Якщо будівництво йде за правилами, то метод провітрювання майбутньої оселі продумується ще на етапі проєктування. У більшості випадків це буде проста система природної вентиляції — тут приплив відбувається крізь щілини в домі чи спеціальні припливні клапани; витягується повітря крізь витяжні канали, найчастіше розташовані на кухні та в санвузлі. 

Але природна вентиляція непостійна — її потужність переважно залежить амплітуди температури/тиску на вулиці й в дома, отже може практично безконтрольно нарощувати чи знижувати потужність, або навіть повністю зупиняти провітрювання. Це не зручно, тому облаштовується додаткова система примусової вентиляції, котра:

  • Покращує якість повітря, забезпечуючи постійний свіжий приплив та скид надлишку СО2, запахів, пилу, алергенів та інших забруднень.
  • Регулює вологість, що особливо важливо в приміщеннях з такими проблемами, як надмірний конденсат та пліснява.
  • Економить електроенергію, що витрачається на опалення та охолодження. Вбудований теплообмінник акумулює теплову енергію витяжного потоку та витрачає її на корегування температури припливного повітря. 
  • Має різноманітні пристрої для контролю мікроклімату, виявлення газів, диму або витоку води, що допомагає забезпечити максимальну безпеку та комфорт мешканців будинку.

Найпопулярніші приклади примусової вентиляції заміського будинку

  • Припливна вентиляція передбачає подачу свіжого повітря через вентканал, обладнаний повітряними фільтрами. Цю функцію можуть виконувати автономні пристрої, такі як бризер або провітрювач. 
  • Витяжна вентиляція забезпечує скид забрудненого повітря з приміщення через витяжку на кухні або в ванній — у “брудних” зонах, де утворюється велика кількість пару, запахів та інших забруднень. 
  • Комплексні припливно-витяжні системи поєднують роботу обох попередніх варіантів під одним корпусом. Системи з рекуперацією дозволяють використовувати тепло витяжного потоку для нагріву (чи охолодження влітку) припливу, що економить витрати на опалення та кондиціонування. 

Специфіка вентиляції різних приміщень 

Правильна вентиляція у приватному будинку передбачає враховування особливостей функціонального призначення різних кімнат, їх розміри й персональні вимоги мешканців. Експерти у будь-якому разі радять звернутися до фахівців, які допоможуть спроєктувати оптимальну вентиляцію у вашому конкретному випадку. Наведемо типові схеми вентиляції у різних приміщеннях заміського будинку:

  • Кухня та санвузол є одними з найбільш забруднених приміщень, бо в них випаровується багато води + у повітря потрапляють різноманітні мікроскопічні домішки та запахи. Ці кімнати облаштовують потужними витяжками, які без проблем видалять велику кількість забрудненого повітря.
  • У спальнях, дитячих, робочих кабінетах потрібно мати постійний доступ до свіжого повітря — це забезпечить комфортний глибокий сон. Для цих приміщень гарно підходять децентралізовані припливно-витяжні установки, рекуператори, бризери тощо. 
  • В гаражі, майстерні та інших робочих приміщеннях утворюється висока концентрація вуглеводнів, парів палива чи інших шкідливих речовин. Тут важливо пильно слідкувати за одночасним припливом кисню й витяжкою брудних газів, тобто підійде варіант з автономною або централізованою припливно-витяжною вентиляцією.

Як обрати оптимальну схему вентиляції для свого заміського будинку

  1. Підберіть установку, яка має продуктивність та комплектацію, відповідну характеристикам ваших приміщень;
  2. Зверніть увагу коефіцієнти енергоефективності: FEG (для вентиляторів), COP (водяні системи) або SEER (системи на фреонах) — це дозволять оцінити економічність обладнання;
  3. Вентиляція повинна працювати тихо: обирайте варіанти із заниженим рівнем шуму;
  4. Клас повітряного фільтра повинен відповідати чистоті атмосфери в місті, де побудовано будинок;
  5. Уточніть метод монтажу: підберіть пристрій, що підходить для реалізації саме вашого проєкту;
  6. Ознакою якісного обладнання будуть оригінальні ліцензії та довготривалі гарантії від виробника або постачальника;
  7. Крім того, не менш важлива ціна приладдя, а також вартість його монтажу, експлуатації та обслуговування; доступність майстрів та деталей для ремонту. 

Приклад облаштування вентиляції у приватному будинку

Монтаж вентиляційних систем здійснюється лише кваліфікованими фахівцями. Вони зможуть правильно прочитати проєктні схеми, підігнати деталі та надійно закріпити їх  між собою. Роботи проводяться відповідно до будівельних норм і правил, технічних рекомендацій, паспортів та інструкцій від заводів-виробників техніки. Зазвичай, монтаж відбувається в такій послідовності:

  • Первинна збірка великих вузлів та блоків;
  • Установка обладнання в проєктне положення, з’єднання та фіксація деталей;
  • Підключення приладів до електромережі та синхронізація систем;
  • Пусконалагоджувальні роботи та приймання готової кліматичної системи в експлуатацію.