Головна Суспільство Від соціальних аптек в Тернополі хіба вивіски

Від соціальних аптек в Тернополі хіба вивіски

соціальна аптека

соціальна аптекаЗ чим у Тернополі немає дефіциту, так це з аптеками. Втім, не зважаючи на неабияку конкуренцію ціни на ліки не знижуються. Усі аптеки Тернополя можна поділити на три категорії: звичайні, соціальні і …не дуже соціальні (!). Запитаєте, як це? Дуже просто. Тип аптеки соціальна, а ось ціна як в інших. Майже три місяці у Тернополі працює спільний проект міської ради і бізнесу – «Соціальні аптеки». Крім того, є соціальні аптеки, які до цього проекту не належать. По ідеї нижчою ціна на ліки має бути в комунальних аптеках обласної ради та у великих аптечних мереж. Журналісти «Номер один» пройшлися аптеками міста, аби з’ясувати, де ж таки вартість ліків найнижча.

Яка соціальна аптека найсоціальніша?

Для експерименту ми обрали набір найбільш поширених серед населення препаратів, зокрема, засобів проти застуди, від болю, препарати для покращення травлення, заспокійливе тощо. Аптечний шопінг розпочався з соціальної аптеки на вул. Острозького, в районі першої міської поліклініки. Вона у проект міської ради не входить, однак також носить статус соціальної. Погляд журналістів зупинився на одвічному рятувальнику від головного болю «Цитрамоні», який на вул. Острозького можна придбати за 1,65 грн., «Валер’янці» у таблетках – 2,20 грн. Не менш актуальними зараз препарати від нежиті, скажімо, «Нафтазин» – 5,60 грн. та від болю в горлі «Фарингосепт» – 19,80 грн. Для профілактики грипу обираємо добре розрекламований «Амізон». Його у соціальній аптеці в центрі міста можна придбати за 30,30 грн. Боротися з проблемами травлення будемо за допомогою «Мезиму», ціна якого 9,75 грн., а ось кашель у малюків долатимемо «Лазолваном». Тут його можна придбати рівно за 30 грн. На цьому «ревізію» у соціальній аптеці завершено: придбали тільки найнеобхідніше і нічого зайвого.

Тепер перебазовуємось в іншу соціальну аптеку, що у другій міській лікарні на вул. Купчинського. Це дитя – бізнес-проект міської ради та приватної структури «Борис». Варто зазначити, що асортимент ліків з дня відкриття тут значно збільшився. Якщо раніше аптечні прилавки були закладені препаратами двох-трьох найменувань, то зараз їх кількість збільшилась, хоча й уступає асортименту мережних закладів. Таке явище начальник відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення Ростислав Левчук пояснив наступним: мовляв, соціальний заклад не може реалізовувати весь спектр медичних препаратів. Тут тернополяни зможуть придбати тільки препарати першої необхідності.

Біля аптеки невеличка черга. З розмови зрозуміло, що більшість ліків, про які запитують покупці, є у продажі. Приступаємо до оглядин. Першим погляд журналіста зупинився на «Амізоні», його вартість приємно здивувала у порівнянні з іншою соціальною аптекою. Ще б пак, різниця у 3 грн. Тут лікувальний засіб можна придбати за 27,30 грн. Не менш приємнішою була ціна й на «Лазолван» дитячий. Різниця така ж – 3 грн. Препарат тут пропонують за 26,95 грн. На гривню дешевшим виявився препарат від болю в горлі «Фарингосепт» – 18,80 грн. Майже на чверть дешевшими є таблетки валер’янки – 1,65 грн. проти 2,2 грн. Зовсім незначна різниця у ціні на «Нафтазин» та «Мезим»: перший пропонують на 0,05 грн. дешевше, інший – на 0,2 грн. Єдиний препарат, вартість якого не змінилася у порівнянні з іншою аптекою, – «Цитрамон».

Ситуація парадоксальна, за дослідженнями, які видання проводило у 2011 році, в аптеках, розташованих у центрі міста, ціни на ліки нижчі, ніж в аптеках у віддалених районах. Тут ми спостерігаємо зовсім іншу картину. До того ж, задавалося б, ціна у соціальних аптеках має бути однаково низькою, однак і тут бачимо значну різницю. Звичайно, проблема контролю за вартістю ліків є одвічною і по великому рахунку неконтрольованою, адже важко відстежити закупівельну ціну та знижки, які отримує замовник великих партій. Також керівники аптек можуть списати різницю цін на вартість партії ліків. Щоб відкинути такий варіант, журналісти навмисне обрали кілька найменувань препаратів та різних виробників.

У деяких комерційних мережах ціни на рівні соцаптек

Цікаво, які ціни на препарати у несоціальних аптеках? Вирушаємо в аптеку «Борис» на вулиці Вишневецького. Заклад розташований поблизу амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Шукаємо на вітрині препарати з нашого переліку і… різниця помітна. Дитячий «Лазолван» тут пропонують за 30,50 грн. Це на 0,5 грн. дорожче, ніж у центральній соціальній аптеці, та на 3,55 грн., ніж у другій міській лікарні. Понад півтори гривні доведеться переплатити й за «Мезим» – 11,50 грн. Три, а то й чотири гривні більше доведеться викласти й за «Фарингосепт». Тут його відпускають за ціною 22,5 грн. На гривню дорожчим виявився й «Нафтазин» – 6,55 грн. Вражає різниця в ціні «Амізону». Якщо попередні аптеки пропонували його за 30,3 грн. та 27,3 грн., то тут доведеться викласти усі 34,7 грн. Дорожчими виявились таблетки валеріани – 2,8 грн. проти 1,65 грн. та 2,2 грн. Виходить, у соціальній аптеці ціни таки справді нижчі. Однак в аптечній мережі Тернополя присутні й інші мережеві реалізатори. Для порівняння журналісти завітали в аптеку «Економ», що на вул. Руській. Питання аналогічне: скільки коштує «Лазолван» дитячий та «Амізон»? Перший препарат нам пропонують за 30,1 грн. (майже на рівні цін соціальної аптеки, що у центрі, – авт.), а ось «Амізон» трохи дорожче – 32,8 грн. Виникає інше запитання: чи то інші мережі підтягуються до конкурентів, працюючи собі у збиток, чи то ціни у деяких соцаптеках не такі вже й низькі. В іншій мережі, а саме в аптеці «Доброго дня», що також знаходиться на вул. Руській, «Амізон» нам пропонують за 35,72 грн., «Лазолван» дитячий – за 34,4 грн., а «Фарингосепт» – за 22,5 грн. Проте тут діє система знижок.

І на кінець завітаємо в комунальні аптеки. Наприклад, у аптеці №122 на вул. Федьковича з вигляду асортимент скупуватий, хоча приміщення величеньке. Тут нам «Лазолван» запропонували за 34,25 грн. це на 4 грн. дорожче, ніж у деяких соціальних та несоціальних. У аптеці №157, що на вул. Сахарова, цей же препарат можна придбати ще дорожче – 34,3 грн.

З рештою препаратів ситуація аналогічна. Для економії часу наших читачів ми не перелічували весь перелік препаратів, які були в нашому списку. Натомість алгоритм роботи ми продемонстрували на трьох найдорожчих у нашому списку засобах.

Переглянувши прейскурант аптек, в яких побували журналісти «Номер один», очевидно, що найдешевшими ліки є таки у соціальних аптеках, утворені внаслідок співпраці міської ради та мережі «Борис» (дай Бог, щоб так тривало якомога довше). Нагадаємо, частка міської ради у новоствореному підприємстві ТзОВ «Соціальна аптека» становить 25%. Вона дозволяє, за словами Ростислава Левчука, відділу охорони здоров’я моніторити ціни 20-30(!) видів препаратів на фармацевтичному ринку Тернополя. За словами головного медика міста, тернополяни звертаються у відділ з проханням відкрити такі аптеки у кожному мікрорайоні, однак така пропозиція навряд чи буде цікавою комерційній структурі, припускає головний медик міста.

– На жаль, цей проект збитковий. Однак інвестор чи те підприємство розглядає таку можливість. Але є певні фінансові труднощі для розвитку цього проекту, – пояснює начальник відділу охорони здоров’я Ростислав Левчук. – Неодноразово ми робили перевірки відділом охорони здоров’я і змішаними комісіями. Дійсно, зберігається соціальна ціна. Хоча я не виключаю, що періодично можуть бути якісь нарікання. Тому що в цих аптеках працюють люди і може чисто якийсь людський фактор спрацювати, – зауважує головний медик міста.

Юлія Міщук