Головна Суспільство Діагностика та лікування запаморочення та головного болю

Діагностика та лікування запаморочення та головного болю

Головний біль та запаморочення часто пов’язані із порушеннями судинного русла. Однією з найпоширеніших причин головних болів та головокружінь є захворювання судин мозку.

Для встановлення точної причини цих симптомів та визначення стану судин використовується МРТ судин головного мозку. Важливою частиною діагностики є також МРТ судин шиї, оскільки судини мозку отримують живлення з цієї системи.

МРТ реконструкція судин голови і шиї дозволяє виявити області зі зниженим кровопостачанням мозку через патологію судин. Іншими словами, вона виявляє ділянки мозку з недостатнім кровопостачанням внаслідок аномалій судин. Наш досвід показує, що це може бути зумовлено недорозвиненням (стенозом або повністю відсутніми судинами) деяких артерій мозку. Наприклад, у задньому сегменті судинного кільця Віллізеєва (центрального зв’язку декількох головних артерій мозку) такі зміни відзначаються у 24,5% випадків за даними H. Yasargil (Німеччина), які були наведені Piter Duus у 1997 році.

Віллізеєве судинне коло є місцем злиття чотирьох основних артерій головного мозку. Ця особливість будови судин мозку була природним механізмом захисту: в разі ураження однієї артерії (зазвичай на рівні шиї), інші три здатні компенсувати кровопостачання.

Для з’ясування причин запаморочення або головного болю важливо виявити ті судини, які звужені або взагалі не працюють. Як зазначено вище, мозок отримує живлення через чотири великі артерії, які проходять через шийну ділянку, потім входять у черепну порожнину та утворюють Віллізеєве коло, після чого розгалужуються в менші судини.

Можна відзначити відсутність (нерозвиненість) або звуження (недорозвинення, спазм) однієї з артерій, що може призвести до порушення функції певної частини мозку. Ці порушення можуть бути причиною запаморочення або головного болю.

Звуження судини може виникнути через спазм або атеросклероз. Атеросклероз розвивається повільно, бляшка поступово збільшується, і, в результаті, може повністю заблокувати кровотік у судині; у такому випадку страждає ділянка мозку, що може бути видно на зображенні.

Тому важливо вчасно виявляти схильність до атеросклерозу. Нейрохірургом Леонтьєвим розроблений атеросклеротичний тест, який дозволяє оцінити не лише кровообіг головного мозку, а й стан судин серця.

Як МРТ апарат оцінює кровотік при головному болю або запамороченнях?

МРТ-апарати володіють сучасними технологіями, які дозволяють проводити дослідження судин головного мозку без внутрішньовенного введення контрастної речовини.

Під час МРТ оцінюється рух крові в судинах шляхом аналізу різних фізичних властивостей рідини. Кров є рухомою рідиною з відмінними від тканин мозку фізичними характеристиками. Тому за допомогою МРТ можна оцінити як стан мозку, так і стан судин. 

Спеціальні програми МРТ “ловлять” потік крові в судинах, фіксують його сигнал та передають інформацію до комп’ютера. Потім ця інформація обробляється та відображається на екрані у вигляді зображення мережі всіх судин мозку.

Які принципи лікування головного болю і запаморочення, викликаних патологією судин?

  • Відповідно до результатів МРТ-обстеження, яке виявило проблеми такі як спазм, атеросклероз, недорозвинення та інші, розробляється стратегія лікування.
  • Наприклад, якщо МРТ показало зниження кровотоку в одній з артерій, лікар розуміє, що в цьому судинному басейні недостатньо крові для живлення мозку, що може викликати запаморочення або головний біль. У такому випадку потрібно покращити кровообіг в пошкодженій судині. Часто достатньо розширити судини або поліпшити відтік крові з мозку для розв’язання цих проблем.
  • Зокрема, покращення живлення пошкодженої ділянки мозку з сусіднього судинного басейну може бути досягнуто за допомогою активації резервного кровообігу.

Практично кожна артерія має свою “запасну” артерію, яка функціонує як “дублер” та забезпечує кровопостачання ділянки мозку в разі зниження кровотоку в одній з цих артерій. Для лікування запаморочення або головного болю достатньо підвищити кровопостачання в сусідній артерії-дублері, тим самим живлячи ділянку мозку. Якщо від цієї ділянки мозку залежать запаморочення або головний біль, то після такої лікувальної процедури ці відчуття зазвичай зникають.

Методи поліпшення кровопостачання мозку

  • Медикаменти залишаються важливою складовою лікування. Однак, їх недолік полягає в тому, що вони не мають цілеспрямованої дії на конкретну судину або судинний басейн, а впливають на всі судини організму, включаючи й здорові. Медикаменти можуть прийматися у вигляді таблеток або внутрішньовенно через крапельницю.
  • Рефлексотерапія є одним із найефективніших методів поліпшення та корекції кровообігу головного мозку. Це може включати голкорефлексотерапію, краніотерапію, краніоцервікотерапію та маніпуляційну терапію, таку як робота з суглобами голови і шиї.
  • Плазмотерапія є одним із варіантів рефлексотерапії, що вважається дуже ефективним методом лікування запаморочення та головного болю. Цей метод за останні кілька років продемонстрував високу ефективність у знятті запаморочення та блокуванні головного болю.
  • Фізичне дозоване навантаження і фізична реабілітація можуть бути корисними після того, як головний біль і запаморочення відступили.

Стаття зосереджується на скаргах, таких як “запаморочення” і “головний біль”, які можуть бути спричинені патологією судин, зокрема судин головного мозку. Зміни в судинах шиї та головного мозку виявляються за допомогою МРТ-досліджень, що дозволяє визначити їхню природу. Для з’ясування причин патології судин рекомендується проведення МРТ-досліджень, які є вельми інформативним методом діагностики. Для ефективного лікування рекомендується також проведення УЗД дослідження кровотоку головного мозку з функціональними пробами. Крім того, консультацію та діагностику можна пройти в Тернополі у нейрохірурга Олексія Леонтьєва.