Головна Політакценти Застава у понад 2 мільйони відсіє багато політичних партій від участі у...

Застава у понад 2 мільйони відсіє багато політичних партій від участі у виборчому процесі

30 липня офіційно розпочалася виборча кампанія до парламенту. 28 жовтня 2012 року відбудуться чергові вибори до Верховної Ради України, які проходитимуть за нормами Закону України «Про вибори народних депутатів України», прийнятого 17 листопада 2011 року Верховною Радою України. Про всі нюанси нового Закону про вибори читачам «Номер один» розповів юрист обласного підрозділу Комітету виборців України Володимир Курило.
– Виборчий закон протягом останнього часу змінювався, до нього було багато зауважень, вносилися зміни, поправки тощо. Пане Володимире, окресліть коротко  ці зміни і яке вони матимуть значення у підсумковому результаті виборів?– Закон  України «Про вибори народних депутатів України», прийнятий у листопаді минулого року, дійсно має дуже багато нововведень, яких не було у попередніх  редакціях цього Закону. До вашої уваги пропоную найхарактерніші з них:

1. Виборча система в Україні змінилася, тобто повернулася до попереднього варіанту, який діяв до 2004 року, – змішана виборча система. Принцип, якої полягає у тому, що виборці вибиратимуть своїх представників у Верховну Раду за партійними списками (пропорційна система) та одного депутата в мажоритарному виборчому окрузі (мажоритарна виборча система). За даними системами у Верховній Раді представництво становитиме 225 обраних за партійними списками та 225 вибраних на відповідних територіальних одномандатних виборчих округах.

2. Змінено  відсотковий прохідний бар’єр з 3 відсотків до 5. Що суттєво звужує коло суб’єктів виборчого процесу, тобто партій, що братимуть участь у виборах, і які потраплять до українського парламенту. Раніше за таким принципом могло в парламент попасти на 3-4 партії більше. Окрім того, не враховується волевиявлення виборців, які віддадуть свої голоси  за так звані непрохідні партії.

3. Позитивною зміною можна назвати також те, що на відміну від  законодавства про вибори до місцевих рад, кандидатом, який  висунутий в  одномандатному мажоритарному окрузі, може бути і від політичної партії, і шляхом самовисування.

4. Ще одним із нововведень є наявність грошової застави як для політичних партій, які мають намір висунути свій виборчий список у багатомандатному виборчому окрузі, так і для кандидатів у депутати в одномандатних мажоритарних округах. Наявність грошової застави відсіює багато політичних партій від участі у виборчому процесі, оскільки вона становить 2.204.000,00 грн. Натомість для кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі – 13224,00 грн.

5. Жорсткі умови для роботи засобів масової інформації. Опублікування будь-яких матеріалів, що міститимуть  заклики голосувати за чи проти, ознаки політичної реклами – забороняється, якщо вони подані безоплатно чи проплачені не з виборчого фонду. Такі умови є обмеженнями свободи слова, так як у ЗМІ будуть публікуватися лише матеріали політичної реклами, проплаченої з виборчих фондів, а суб’єкти виборчого процесу, які не мають достатньо коштів для замовлення таких матеріалів, не будуть навіть згадуватися. –Чи має право кандидат у депутати балотуватися як у списку політичної партії, так і в одномандатному виборчому окрузі?– Таке право було надано у теперішній редакції Закону України «Про вибори народних депутатів України», але Конституційний Суд України визнав її неконституційною. Тому тепер кандидат у депутати може йти до Верховної Ради України або за списком політичної парті, або в одномандатному окрузі від партії чи шляхом самовисунення.– В які терміни буде проходити висування та реєстрація кандидатів у депутати?– Висування кандидатів у  депутати політичними партіями розпочалося 30 липня 2012 року і триватиме до 9 серпня 2012 року включно. До 13 серпня триватиме можливість як для політичної партії, так і кандидата у депутати в мажоритарному окрузі подати необхідні документи для реєстрації. І ще Центральна виборча комісія має 5 днів для прийняття рішення про реєстрацію. Тобто фактично 18 серпня 2012 року ми матимемо повну картину відносно усіх політичних партій та кандидатів у депутати в мажоритарних округах, які братимуть участь у виборчому процесі.

Андрій Кучерук