Головна Політакценти Сьогодні стартує передвиборча гонка: чого чекати і як діяти

Сьогодні стартує передвиборча гонка: чого чекати і як діяти

Партії та кандидати в одномандатних округах мають право почати передвиборну агітацію з наступного дня після реєстрації ЦВК. Де-факто агітація йде вже давно.

В Україні з 30 липня стартує виборча кампанія з виборів до Верховної Ради.

Вибори пройдуть 28 жовтня. Вони проводяться за змішаною системою – по 225 народних депутатів обираються за партійними списками і в мажоритарних округах. За мажоритарці можна балотуватися або від партії, або шляхом самовисування. Прохідний бар’єр для партій за партійними списками на цих виборах становить 5%.

На відміну від усіх попередніх парламентських виборів реєструвати кандидатів, які балотуються по мажоритарці, буде ЦВК, а не окружні виборчі комісії. При цьому самовисуванці для здачі документів в ЦВК повинні прибути особисто – відповідно до закону, ЦВК реєструє кандидата, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред’явлення ним особисто паспорта або тимчасового посвідчення громадянина України.

 

Згідно з календарним планом основних організаційних заходів з підготовки та проведення виборів народних депутатів України 28 жовтня, розміщеному на сайті ЦВК, вже з 30 липня почнеться висунення кандидатів за партійними списками і в одномандатних округах, яке триватиме до 9 серпня.

Обов’язковою умовою для реєстрації кандидата-мажоритарника є внесення застави в сумі 13 тис. 224 грн, партійного списку – 2 млн 204 тис. грн.

Документи для реєстрації як партійних списків, так і кандидатів у мажоритарних округах, повинні бути подані до ЦВК не пізніше 13 серпня, після чого ЦВК не пізніше, ніж на п’ятий день повинен ухвалити рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації. Ще два дні відводиться на виправлення помилок і неточностей в документах, поданих для реєстрації кандидатів. Таким чином, реєстрація кандидатів у депутати повинна завершитися 20 серпня.

Партії та кандидати в одномандатних округах мають право почати передвиборну агітацію з наступного дня після реєстрації.

ЦВК створив 225 мажоритарних округів, причому їх нарізка дещо відрізняється від тієї, яка була в 2002 році. Також ЦВК створила 33 тис. 540 звичайних і спеціальних виборчих дільниць на території України і 114 – зарубіжних ділянок в 77 країнах світу. На відміну від попередніх виборів створені округи та виборчі дільниці тепер будуть діяти на постійній основі.

 

ЦВК має сформувати 225 окружних виборчих комісій до 26 серпня, а окружкоми в свою чергу сформують 33,5 тис. дільничних виборчих комісій до 26 вересня. До складу виборчих комісій обов’язково включаються представники парламентських партій при наявності подань, і за результатами жеребкування – інших партій, чиї виборчі списки будуть зареєстровані ЦВК, а до складу дільничних комісій – ще й представники зареєстрованих кандидатів-мажоритарників.

 

На проведення виборів у державному бюджеті передбачено 1,2 млрд грн. Але практично перед самим початком виборчої кампанії парламентська більшість несподівано прийняв закон про організацію відеоспостереження за виборами, що передбачає установку відеокамер спостереження на всіх виборчих дільницях, і виділив на ці цілі майже 1 млрд грн. Президент закони по цьому нововведенню поки не підписав.

Голосування по виборах народних депутатів відбудеться 28 жовтня, ЦВК має встановити офіційні результати виборів до 12 листопада і оприлюднити їх у газетах «Голос Україні» і «Урядовий кур’єр» не пізніше, ніж через п’ять днів після прийняття рішення про результати голосування, тобто не пізніше 17 листопада.

Відповідно до чинного законодавства, у виборах не зможуть взяти участь лідер опозиції екс-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко і екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко, яких утримують в місцях позбавлення волі. Міжнародні організації вважають кримінальні справи проти Тимошенко і Луценка політичними, і вже заявили, що парламентські вибори в Україні не будуть визнані демократичними, якщо ці представники опозиції не будуть у них брати участі.

За даними соціологічних опитувань, за партійними списками до парламенту проходять Партія регіонів, об’єднана опозиція в особі ВО «Батьківщина», партія «УДАР Віталія Кличка» і Комуністична партія України. Також мають шанси подолати 5% бар’єр партія Наталії Королевської «Вперед – Україні!” І ВО «Свобода».

Чинна редакція Конституції не містить вимоги про обов’язкове входження народного депутата до фракції партії, за списком якої він був обраний до парламенту. За матеріалами: Інтерфакс-Україна