Головна Політакценти Хто ховається за анархістами у виборчих комісіях?

Хто ховається за анархістами у виборчих комісіях?

вибори

вибориВ окружних виборчих комісіях, які встановлюватимуть результати виборів до Верховної Ради, відбувається масова ротація. Такого, як відзначають організації, котрі багато років стежать за виборами, не було під час жодної кампанії.

Як кажуть у Комітеті виборців України, зміни членів окружних комісій призвели до порушення балансу між представниками провладних і опозиційних сил на користь влади, а це, своєю чергою, може стати підставою для звинувачень у фальсифікації результатів виборів.

За даними львівської моніторингово-аналітичної групи “Цифра”, в середньому на сьогодні партії, які висунули своїх кандидатів у депутати за партійними списками і в одномандатних округах, замінили в 225-и окружних комісіях майже половину – 43% – своїх представників. Причому тоді як п’ять парламентських партій, що отримали квоти в комісіях автоматично, замінили 4% своїх членів, то деякі непарламентських політсил замінили всі 100% своїх представників.

Політичні експерти все більше схиляються до висновку, що йдеться про витончену технологію, реалізація якої була закладена ще під час ухвалення нового виборчого закону у 2011 році.

ЦВК: нічого особистого

Відповідно до закону, право пропонувати кандидатів на членство в окружних комісіях мають усі партії, що висунули кандидатів у депутати. Навіть якщо б якась “Партія любителів морозива” висунула одного кандидата, вона отримує ті ж самі права, що і рейтингові політичні структури, які мають і кандидатів в усіх округах, і партійні списки. Загалом на цьогорічних виборах своїх кандидатів висунули понад 80 партій. Вони претендували на 19 місць у кожній із комісій.

Нині експерти твердять, що переважна більшість партій є технічними і що вони вирішили брати участь у виборах саме тому, щоб мати шанси увійти до виборчих комісій. Потрапити туди вони могли через процедуру жеребкування, порядок якого визначала Центральна виборча комісія.

Причому ЦВК вирішила, що жеребкування проводитиметься між 80-ма партіями одночасно за всіма 225-ма округами, а не окремо по кожному округу, як того домагалися деякі політичні сили.

Результати такого жеребкування були суперечливі: маловідомі партії виявилися “щасливчиками” і змогли отримати представництво у всіх 225-и комісіях, у той час як деякі партії, рейтинги яких дозволяють претендувати на перемогу на виборах, опинилися за бортом. Зокрема “Свобода” і УДАР майже не матимуть своїх представників у комісіях.

Проте Центральна виборча комісія називає звинувачення на свою адресу в порушенні процедури жеребкування безпідставними і каже, що комісії формувалися прозоро.

“Центральна виборча комісія сформувала окружні виборчі комісії відповідно до букви і духу закону. […] Нічого особистого, а лише чиста арифметика, побудована на виписаних у законі термінах, про яку чомусь забули. В чому ж порушення? Мабуть, у тому, що дуже комусь хочеться, щоб воно було”, – йдеться в офіційному повідомленні ЦВК.

У Центрвиборчкомі також визнали, що за такої чисельності партій, що висунули кандидатів, проводити жеребкування за кожним із 225 округів довелося б шість діб, а це могло б зірвати виборчий процес.

“УДАР” і “Свобода” намагалися оскаржити формування комісій у судах, однак безрезультатно.

Анархісти, вони ж – вчителі та члени Партії регіонів

Суперечливий розподіл місць в окружних комісіях мав своє продовження. Партії, що їх називають технічними, одразу ж почали відкликати своїх представників і пропонувати нових. Ці нові особи іноді виявлялися членами Партії регіонів чи інших неопозиційних партій.

Голова КВУ Олександр Черненко припускає, що місця у комісіях взагалі могли продаватися.

“Були випадки, коли ці квоти фактично продавалися іншим партіям або ж кандидатам, що балотуються в одномандатних округах як самовисуванці. Перші два тижні Центрвиборчком буквально пачками міняв членів окружкомів”, – сказав ВВС Україна пан Черненко.

За даними КВУ, протягом останніх двох тижнів одні й ті самі особи встигли побувати членами комісій від різних партій, причому маючи партквиток однієї партії, входили до складу комісій за квотою зовсім іншої.

Це дало експертам нові підстави вести мову про те, що, власне, участь у виборах таких партій передбачала передусім захоплення місць в окружкомах, але аж ніяк не прагнення пройти до Верховної Ради.

Красномовним прикладом є Донецька область. Кореспондентка ВВС Україна Ліна Кущ наводить приклад, коли депутати фракції Партії регіонів у міських радах у виборчих комісіях представлятимуть інтереси партій “Союз анархістів України”, “Русь Єдина” і “Руська Єдність”, і саме після того, як названі партії вирішили замінити своїх представників у комісіях. Не лише у Донецькій, але й у багатьох інших областях, за даними КВУ, виборчі комісії очолюватимуть представники партії “Союз анархістів України”, а серед членів комісій будуть “анархісти”- вчителі шкіл, які насправді ніколи не були членами цієї партії.

Донецький політолог Олександр Клюжев, з яким розмовляла Ліна Кущ, каже про технології, які ще раз підтверджують, що за технічними партіями, “які отримали домінування в окружних виборчих комісіях, хтось стоїть”.

Підстави для інтерпретацій і підозр

Найсуперечливіша ситуація виникла у Львівській та інших областях Західної України, де “Свобода” і “УДАР”, маючи багатьох симпатиків, майже не мають своїх членів в окружкомах, тоді як як комісії очолюють представники того ж таки “Союзу анархістів України”, а також “Руської Єдності чи “Єдиної Родини”.

Аналітик львівського моніторингово-аналітичної групи “Цифра” Михайло Бойко підрахував, що на цей час п’ять парламентських партій замінили 46 осіб у комісіях, або 4%. У той же час шість партій замінили своїх членів в окружних комісіях на 100%. За даними пана Бойка, які він оприлюднив на прес-конференції у Львові 11 вересня, у середньому по всіх 225 комісіях партії замінили вже 43% членів.

Найбільше міняли своїх представників – на 75% і більше – “Русь Єдина”, “Братство”, “Руський блок”, “Руська єдність”, “Союз анархістів України” та “Єдина родина”.

“Такі результати дають підстави для інтерпретацій. Звісно, може йтися про відстуність реального кадрового потенціалу в межах цих політструктур. Але інша версія – заздалегідь запланований сценарій подальшої заміни кандидатур”, – сказав Михайло Бойко.

Львівський аналітик Тарас Фітьо каже, що, аналіз складу окружних виборчих комісій, сформованих два тижні тому і тих, що працювали на президентських виборах 2010 року, показав досить красномовну картину.

“Результати виявилися більш ніж показовими: 391 теперішній член окружкомів два роки тому були у комісіях від кандидата у президенти Януковича, але тільки 79 із них офіційно представляли Партію регіонів”, – сказав Тарас Фітьо, додавши, що значна частина їх зараз увійшла до комісій саме під прапорами маловідомих партій.

“Такі дані дозволяють нам зробити припущення, що квоти цих партій на цьогорічних виборах використовувалися для здобуття переваги в окружних комісіях на користь Партії регіонів”, – додав аналітик.

Ближчим часом суттєво оновлені окружні виборчі комісії формуватимуть понад 33 600 дільничних комісій, які безпосередньо проводитимуть вибори і рахуватимуть голоси. Виборчий закон, за який у 2011 році проголосували майже всі депутати від опозиції у Верховній Раді, дозволяє формувати комісії нижчого рівня за тим же принципом, який зараз викликав стільки нарікань і підозр.

BBC Україна