Головна Політакценти 5 змін Уряду Гройсмана в галузі охорони здоров’я

5 змін Уряду Гройсмана в галузі охорони здоров’я

Лікарняні коридори без черг, довідки без хабарів, безкоштовні аналізи та діагностика. Це не фантастика, а результати впровадження медичної реформи в Україні. Стартувала вона у 2018 році, а її переваги вже відчули і лікарі, і пацієнти.

Гроші є!

Кваліфікована медична допомога для кожного українця та гідна оплата праці для медиків – амбітні завдання на цей рік. І певні кроки у цьому напрямку вже зроблено. Так, цього року на потреби охорони здоров’я у бюджеті закладено становить майже 132 млрд. грн.

А якщо ми будемо рухатися в цьому напрямку наступні 3-5 років і виконувати все, що запланували, нову якість медичних послуг відчують всі українці.

«Система охорони здоров’я в Україні десятиліттями недофінансовувалася та не змінювалася. Нам ще працювати й працювати, щоб відродити українську медицину. Ми вже зробили перші кроки. Попереду ще багато роботи», – вважає Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Він переконаний: нова прозора система фінансування медицини, яка запроваджується, звільнить людей від постійних поборів.

Гроші йдуть за пацієнтом

Реформа передбачає зміну принципів й підходів у системі охорони здоров’я.  Ключовий механізм – «гроші йдуть за пацієнтом». Якщо раніше держава утримувала медичні заклади, то тепер бюджетні кошти йтимуть у медичні заклади на закупівлю їхніх послуг. Це – альтернатива неефективній радянській моделі оплати ліжко-місць.

Українці можуть вільно обрати сімейного лікаря, без прив’язки до «прописки». І майже 25 млн. громадян вже зробили свій вибір.

Сімейний лікар КНП «ЦПМСД» м. Тернополя Ірина Левенець стверджує, що дія реформи вже відчутна на рівні зарплат.

«5-6 тисяч – це мізер для лікаря. А так було минулого року. Тепер доходи зросли вдвічі – я отримую близько 12 тисяч. А ще ми отримали нове обладнання, у кабінетах нові кушетки і тумбочки. Зміни важко не побачити. Головне – рухатися у цьому напрямку далі», – каже Ірина Левенець.

Більші зарплати отримує і молодший медичний персонал.

«Швидка» допомога

Один з етапів медичної реформи – реформа екстерної медицини. Тернопільщина – одна з перших областей, де розпочнуться зміни у роботі швидкої. Зокрема, це нові «швидкі» з сучасним обладнанням, вищі зарплати працівників медичних бригад та їх додаткове навчання.

В області вже створено центральну оперативно-диспетчерську службу. Наразі уже приймають виклики з частини районів. В майбутньому служба буде обслуговувати звернення від громадян від усіх районів області. Бригади вже отримали смартфони, а в автомобілях екстреної допомоги встановили GPS-навігатори.

 

УЗД – безкоштовно

З 1 липня 2019 року уряд запроваджує програму «Безкоштовна діагностика», яка включає 54 види досліджень. Серед них 20 аналізів, 6 видів УЗД, 4 види біопсії, мамографія, 5 видів рентгену, операції одного дня тощо. Всі аналізи та обстеження будуть безкоштовними для пацієнтів, яких направили особисті лікарі.

Електронні рецепти на ліки

Урядовою програмою “Доступні ліки” вже скористалась понад третина населення Тернопільщини. Певні категорії громадян можуть отримати за зниженими цінами понад 260 препаратів від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та діабету 2 типу. 59 з них – безкоштовні.

Завдання Уряду – розширити перелік таких ліків та максимально спростити процес отримання ліків. Тому з квітня 2019 року їх виписуватимуть за електронним рецептом, це спростить механізм отримання ліків.

Сучасні спеціалізовані лікарні

З 2017 року Уряд розпочав розбудову мережі центрів кардіосудинної хірургії. У планах – відкриття у Тернополі кардіоцентру на базі університетської клініки. Кожна людина зможе отримати там допомогу цілодобово, а люди з гострим інфарктом міокарду – безкоштовне обстеження та стентування.

Відтепер хворих, які потребують сучасної діагностики гострих серцево-судинних недуг та їхньої термінової корекції, не відправлятимуть до Києва чи до сусідніх обласних центрів – Чернівців, Хмельницького та інших.

Сільська медицина

Цього року Тернопільщина отримала 222 мільйони гривень з державного бюджету. Їх витратять на будівництва 19 сільських амбулаторій, на придбання автомобілів для сімейних лікарів і медичне обладнання. Нові амбулаторії збудуть за європейськими стандартами у кожному районі. Також у планах – реконструкція та капітальний ремонт діючих медичних закладів.

Електронний документообіг

Медична реформа передбачає запровадження електронної системи охорони здоров’я. Адже лікар не має займатися лише паперовою роботою. Згодом в електронному вигляді будуть

електронні рецепти, лікарняні, довідки.

В Уряді перші результати вважають позитивними і обіцяють: за кілька років медицина вийде на зовсім інший рівень.


«Я не обіцяю дива всім та одразу. Так не буває. Але я впевнений, поступово ми зможемо зробити життя у нашій країні кращим», – зазначив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.