Головна Новини Витвір мистецтва: дослідник розповів про артефакт XVII століття тюркського походження, знайдений у...

Витвір мистецтва: дослідник розповів про артефакт XVII століття тюркського походження, знайдений у Збаражі (фото)

Дослідник зі Збаража Руслан Підставка на власній сторінці у Фейсбук розповів про рідкісний артефакт, який вдалося виявити в одному з будинків ринкової площі міста, пишуть Тернополяни

“Не так багато знахідок, що мають стосунок до нашого містечка, можна віднести до другої половини буремного XVII століття. Я, звичайно, не рахую, так званих, “боратинок” (мідних монет – солідів 1659—1668 рр.), яких (разом з фальшивими) було відкарбовано біля 1 млрд. штук. А тут, майже, витвір мистецтва. Але про все за порядком. Отже, в одному з будинків південного периметру ринкової площі Збаража, який маститі львівські архітектори віднесли до кін. XVI ст., було знайдено річ, що однозначно говорить про її тюркське походження. Кругла кістяна пластина на відполірованій лицевій стороні містить профільний портрет мужчини з вусами, в головному уборі типу “тюрбан”, яке однозначно нагадує ростове зображення з ілюстрації до статті про пашу Ібрагіма Шишмана-“Товстуна”, що захопив і спалив Збараж у 1675 р. а “замок висадив в повітря”, –відзначив Руслан Підставка.

За словами пана Руслана, друзі-мистецтвознавці припускають, що мала би бути ще металева оправа до цієї декоративної прикраси, а її автор, без сумніву, був професійним і талановитим гравером.

“Чому саме період Шишмана? Ну, по-перше, в 1649 р. під Збаражем були виключно татари Ісляма-Герая ІІІ, та й в місто вони так і не увійшли, а от, в складі армії османів було 60 тис. турків Мехмеда IV “Мисливця” (в т.ч. і яничари), 100 тис. татар Селіма І Герая і 20 тис. козаків П. Дорошенка. Все це пропонується лише, як робоча гіпотеза, тому конструктивні зауваженння археологів чи мистецтвознавців тільки вітатимуться. Дякую друзям за знахідку і консультації”, – наголосив дослідник.