Головна Новини  Газова служба виплатить постраждалим від вибуху в клубі в селі Угринів 18,5...

 Газова служба виплатить постраждалим від вибуху в клубі в селі Угринів 18,5 мільйонів

Суд зобов’язав представника цивільного відповідача ПрАТ “Тернопільгаз” сплатити потерпілим внаслідок вибуху у клубі в селі Угринів на Тернопільщині 18 млн 562 тисячі гривень.

Відповідне рішення було ухвалене вироком Підгаєцького районного суду від 14 липня 2023 року. 

Не погодившись із судовим рішенням у частині стягнення матеріальної та моральної шкоди, відповідач “Тернопільгаз” подав апеляційну скаргу і просив відмовити у задоволенні позовних вимог про стягнення матеріальної шкоди на користь неповнолітніх постраждалих і зменшити розмір відшкодування моральної шкоди потерпілим.

Обґрунтовуючи свої вимоги, апелянт зазначив, що суд не врахував кошти, добровільно надані родинам потерпілих упродовж судового розгляду.

Він вважав, що кошти (йшлось про матеріальну допомогу, надану, залежно від характеру травм, у розмірі від 141 тис. 374 грн до 708 тис. 893 грн) повинні бути зараховані в суму погашення моральної шкоди. Також додав, що колектив товариства зібрав і передав батькам підлітків 113 тис. грн, а самі обвинувачені добровільно оплатили вартість їхнього лікування у медичних закладах на загальну суму понад 231 тис. 720 грн.

У судовому засіданні Тернопільського апеляційного суду колегія суддів, детально проаналізувавши матеріали кримінального провадження в межах поданої апеляційної скарги, прийшла до висновку, що суд першої інстанції виніс законне, мотивоване та обґрунтоване рішення і підстав для його скасування немає.

“Всі неповнолітні потерпілі були визнані інвалідами дитинства. Виявлені у них рубцеві зміни м’яких тканин обличчя у місцях загоєння термічних опіків лікарями визнано невиправними, для їх усунення необхідне оперативне втручання, що визнано тяжкими за ознакою невиправного знівечення обличчя. 

Колегія суддів прийшла до висновку, що визначений місцевий судом розміром моральної шкоди відповідав вимогам розумності, виваженості та справедливості. Душевні та фізичні страждання, що зазнали неповнолітні, зважаючи на їх сутність, не можна відшкодувати в повному обсязі, оскільки немає і не може бути точних критеріїв майнового виразу душевного болю. Будь-яка компенсація моральної шкоди не могла бути адекватною дійсним стражданням потерпілих, тому будь-який її розмір міг мати суто умовний вираз”, – повідомили в апеляційному суді.

Відтак, апеляційну скаргу представника цивільного відповідача ПрАТ “Тернопільгаз” залишили без задоволення, а вирок Підгаєцького районного суду від 14 липня 2023 року – без змін. 

Стосовно зауважень апелянта, що обвинувачені одразу визнали свою вину та частково відшкодували завдану потерпілим шкоду, то, як зазначили у суді, ці обставини було враховані судом першої інстанції при звільненні їх від відбування призначеного покарання у виді 5 років позбавлення волі.

Нагадаємо, подія сталася 3 січня 2020 року. Близько 17:40 в сільському клубі села Угринів на Підгаєччині пролунав вибух і виникла пожежа. Внаслідок цього важкі опіки отримали восьмеро підлітків віком від 12 до 16 років, які репетирували там Різдвяний вертеп.

Судом першої інстанції було встановлено, що 3 січня бригада ПрАТ “Тернопільгаз” приєднувала будівлю Угринівської сільської ради до газопроводу. Під час підключення труби монтажник товариства, обвинувачений Євген Ч., не перевірив на герметичність, не виміряв тиск газу в трубі та не перевірив наявність розгалуження труби під землею. 

Надалі майстер служби будівельно-монтажних робіт “Тернопільгазу”, обвинувачена Галина К., не перевірила наявність у членів бригади приладу для контролю тиску та не проконтролювала дотримання монтажником Євгеном Ч. вимог газонебезпечних робіт і підтвердила правильність виконаних ним робіт із підвищеною небезпекою. Внаслідок допущених порушень на трубу, що вела до приміщення Угринівського сільського клубу, не було встановлено інвентарні заглушки.

Вироком Підгаєцького районного суду від 14 липня 2023 року Галину К. та Євгена Ч. визнано винуватими у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 272 КК України (порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві особою, яка зобов’язана їх дотримувати, що спричинило інші тяжкі наслідки), та кожному призначено покарання у виді 5 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади чи займатись діяльністю, що пов’язані з виконанням робіт із підвищеною небезпекою, строком на 3 роки.

На підставі ст. 75 КК України обвинувачених звільнили від відбування основного покарання з випробуванням та встановили 3 роки іспитового строку з покладенням обов’язків, визначених п.п.1, 2 ч. 1, п.2 ч. 3 ст. 76 КК України.