Головна Новини Як себе поводити при обстрілі і бомбардуванні?

Як себе поводити при обстрілі і бомбардуванні?

1560319У тривожні часи варто сподіватися на краще, але важливо бути підготовленим до будь-якого розвитку подій. Нехай ніколи не знадобляться правила дій на випадок потрапляння під артобстріл або бомбардування: що робити, куди бігти і як ховатися? Радить ветеран Збройних Сил України, полковник Андрій Куліш.

Раптовий артобстріл Якщо ви почули свист снаряда (він схожий більше на шерех), а через 2-3 секунди – вибух, відразу падайте на землю. Не панікуйте: вже те, що ви чуєте сам звук польоту, означає, що снаряд пролетів досить далеко від вас, а ті секунди перед вибухом лише підтвердили достатньо безпечну відстань. Проте наступний снаряд полетить ближче до вас, тому замість самозаспокоєння швидко і уважно озирніться навколо: де можна сховатися надійніше?

У випадку, якщо обстріл застав вас у маршрутці, тролейбусі або трамваї – слід негайно зупинити транспорт, відбігти від дороги в напрямку «від будівель і споруд» і залягти на землю. Озирніться і очима пошукайте більш надійне укриття неподалік. Перебігати слід короткими швидкими кидками відразу після наступного вибуху. Якщо перші вибухи застали вас в дорозі на власному автомобілі – не розраховуйте, що на авто ви зможете швидко втекти від обстрілу: ви ніколи не будете знати, в який бік перенесеться вогонь, і чи не почнеться далі обстріл, скажімо, з мінометів. Крім того, бензобак вашого авто додає небезпечного ризику обгоріти. Тому знову-таки: негайно зупиняйте машину і швидше шукайте укриття.

Не підходять для укриття:

– Під’їзди будь-яких будівель, навіть невеликі прибудовані споруди. Від багатоповерхових / багатоквартирних будинків взагалі слід відбігти хоча б метрів на 30-50;

– Місця під різною технікою (скажімо, під вантажівкою або під автобусом);

– Звичайні ЖЕКівські підвали будинків. Вони абсолютно не пристосовані для укриття в часі авіанальотів або ракетно-артилерійських обстрілів (йдеться про слабкі перекриттях, відсутність запасних виходів, вентиляції тощо).

Є великий ризик опинитися під масивними завалами. Захаращення таких підвалів тягне ризик моментального пожежі або задимленості. Ніколи не слід ховатися зовні під стінами сучасних будівель! Нинішні бетонні «коробки» не мають ні найменшого запасу міцності і легко розсипаються (або «складивются») не тільки від прямого попадання, а й навіть від сильної вибухової хвилі: є великий ризик зсувів і завалів.

Не можна також ховатися під стінами офісів і магазинів: від вибухової хвилі зверху буде падати багато скла; це не менш небезпечно, ніж металеві осколки снарядів. Іноді люди інстинктивно ховаються серед будь-яких штабелів, у місцях, закладених контейнерами, заставлених ящиками, будматеріалами і т.п. (вступає в справу підсвідомий рефлекс: сховатися так, щоб не бачити нічого). Ця помилка небезпечна тим, що навколо вас можуть бути легкозаймисті предмети і речовини: виникає ризик опинитися серед раптової пожежі.

Часом люди зі страху стрибали в річку, в ставок, фонтан і т.д. Вибух бомби або снаряда у воді навіть на значній відстані дуже небезпечні: сильний гідроудар і – як наслідок – важка контузія.

Можна сховатися в таких місцях:

– У спеціально обладнаному бомбосховищі (якщо пощастить). Від звичайного ЖЕКівського підвалу даний бомбосховище відрізняється товстим надійним перекриттям над головою, системою вентиляції і наявністю двох (і більше) виходів на поверхню;

– У підземному переході;

– У метро (ідеально підходить);

– У будь канаві, траншеї або ямі;

– У широкій трубі водостоку під дорогою (не варто лізти занадто глибоко, максимум на 3-4 метра);

20140317181647Уздовж високого бордюру або фундаменту забору;

– У дуже глибокому підвалі під капітальними будинками старої забудови (бажано, щоб він мав 2 виходи);

– У підземному овочесховище, силосної ями і т.п .;

– В оглядовій ямі відкритого (на повітрі) гаража або СТО;

– У каналізаційних люках поряд з вашим будинком, це дуже хороший тайник (але чи вистачить у вас сил швидко відкрити важку залізяку? Важливо також, щоб це була саме каналізація або водопостачання – ні в якому разі не газова магістраль!)

– В ямах- «воронках », які залишилися від попередніх обстрілів або авіанальотів. У гіршому випадку – коли в поле зору немає укриття, куди можна перебігти одним швидким кидком – просто лягайте на землю і лежите, закривши голову руками! Переважна більшість снарядів і бомб розриваються у верхньому шарі грунту або асфальту, тому осколки в момент вибуху розлітаються на висоті не менше 30-50 см над поверхнею.

20140317181658

Отже, загальне правило: ваше укриття повинно бути хоч мінімально поглибленим і, разом з тим, повинен перебувати подалі від споруд, які можуть обрушитися на вас зверху при прямому влученні, або можуть спалахнути.

Ідеальний захист дає траншея або канава (подібна окопу) глибиною 1-2 метри, на відкритому місці. Сховавшись в укритті, лягайте і обхопіть голову руками. Відкрийте рот – це вбереже від контузії при близькому розриві снаряда чи бомби.

Не панікуйте. Займіть свою психіку чимось. Можна вважати вибухи: знайте, що максимум після 100-го вибуху обстріл точно закінчиться. Можна спробувати подумки рахувати хвилини. По-перше, це відволікає. По-друге, так ви зможете орієнтуватися в ситуації: артилерійський обстріл не триває вічно, максимум – двадцять хвилин; авіаналіт – значно менше.

У наш час не буває довгих бомбардувань, великі групи бомбардувальників не застосовуються. Після закінчення обстрілу (бомбардування) Залишаючи місце притулку, не давайте собі розслабитися.

Тепер вся ваша увага має бути сконцентрована собі під ноги! Не піднімайте з землі ніяких незнайомих вам предметів: авіабомба, ракета або снаряд могли бути касетними! Бойові елементи часто розриваються при падінні, але можуть вибухнути пізніше, в руках – від найменшого руху або дотику. Вся увага – дітям і підліткам: не дайте їм підняти що-небудь з-під ніг! Найбільші втрати в югославському конфлікті були на самому початку війни серед цивільних людей, яких бойові дії застали блискавично: відсутність підготовки та дотримання елементарних правил – величезна небезпека, якої можна уникнути. І нехай наведені вище правила ніколи не знадобляться українців.

Джерело: fakty.ictv.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here