Головна Новини На Тернопільщині є місце де народжується новорічна іграшка

На Тернопільщині є місце де народжується новорічна іграшка

На Тернопільщині є місце, де атмосфера новорічно-різдвяних свят панує завжди. Тут народжуються ялинкові іграшки – яскраві декоративні кулі, незвичайні звірята, вишукані верхівки для зелених красунь. Кожну прикрасу виготовляють вручну – від видування скляної кулі до розпису та оздоблення. Тому у них особлива аура добра та любові, і користуються іграшки великою популярністю не лише в Україні, а й за кордоном. А ще найважливіше – підприємство розвиває економіку району та створює робочі місця, що сьогодні надзвичайно потрібно. Кореспонденту «Нашого ДНЯ» Юлії Томчишин вдалося на власні очі побачити, як створюють ялинкові іграшки, а також поспілкуватися із засновником ТОВ «Орбітал»- єдиного підприємства в області та одного з небагатьох у Західній Україні, яке виготовляє прикраси для новорічних красунь, депутатом обласної ради Юрієм ДЗЮБАНОМ.

– Пане Юрію, як з’явилася ідея розпочати такий бізнес?
– Першим моїм місцем роботи була фабрика ялинкових іграшок у Теребовлі. Сюди я прийшов у 1984 році. На підприємстві працювало 1200 людей. Вона була однією з найпотужніших в Західній Європі. Тут я починав майстром-склодувом. Згодом змінив сферу діяльності, працював на адміністративних та керівних посадах. Коли почалися труднощі на підприємстві і воно вже рік не працювало, колектив попросив вернутися вже у ролі директора. Робив все, щоб фабрика відродилася – осучаснив виробництво, впровадив європейські технології. Було непросто, але ми почали ставати на ноги. Згодом фабрику викупили, ще два роки я попрацював з новими власниками і звільнився. Але любов до цієї справи не покидала, тож вирішив створити щось своє. Так з’явилося на світ ТОВ «Орбітал». Непросто було знайти приміщення, але нам вдалося. І розпочали виробництво ялинкових іграшок.

– Ваше підприємство вже працює 14 років. Чи важко було налагодити роботу, знайти клієнтів, сформувати колектив?
– «Орбітал» – це сімейна справа. Сьогодні роботою підприємства керують мій син разом з донькою. На початках допомагала і дружина, хоч вона лікар за професією, після роботи приходила у цех і теж бралася за пензель. Сьогодні і зять тут працює. Ми живемо цією справою і дуже любимо її. Вже кілька років не працюємо на склад: продукцію, яку виготовляємо, відразу ж реалізовуємо. Практично відразу ж після створення підприємства почали експортувати іграшки за кордон. Їздили на різні виставки – дивилися, що виготовляють в інших країнах, які форми і кольори у моді, які нові технології використовують.

Наші працівники не мають спеціальної художньої освіти, дипломів. Але в них є талант від Бога. Вони щороку придумують нові орнаменти, власноруч створюють маленькі шедеври. Майстрині вкладають душу і тепло сердець в кожну іграшку. Стараються потішити людей у новорічно-різдвяну пору оригінальними виробами.

– Розкажіть, чи є сьогодні попит на ялинкові прикраси ручної роботи, де реалізовуєте свою продукцію?
– Ми продаємо наші іграшки і на внутрішньому ринку, і за кордоном. Експортуємо в Польщу, Італію, США, Німеччину, Латвію, Естонію. Багато людей, які приїздять з-за кордону, купують наші прикраси у подарунки рідним та близьким.

Звичайно, шукаємо нові ринки збуту. Адже багато іграшок відправляємо в Польщу, а там вони вже перепродують в інші країни. Проблема в тому, що в іноземців немає довіри до українського ринку. Побоюються нестабільності в нашій державі.

На внутрішньому ринку не є дуже великий попит на ялинкові іграшки. Якщо за кордоном практично щороку змінюють оздоблення новорічних красунь, зважаючи на модні тенденції, то українці, зазвичай, користуються іграшками навіть десятиліття. До сьогодні багато родин, прикрашаючи ялинку, витягують з горища ще прикраси 20-30-річної давності. Можливо, в майбутньому ця ситуація зміниться.

– Підприємство працює весь рік? Коли у виробників ялинкових прикрас найбільше роботи?
– Мабуть, найбільше восени, коли закінчуємо виконання всіх закордонних замовлень. Зараз доробляємо замовлення для внутрішнього ринку, а також шукаємо замовлення на наступний рік. Під час січневих вихідних наші дівчата вже розроблятимуть орнаменти і сюжети для нових іграшок. Тож робота у нас триває весь рік.

– «Орбітал» – один з позитивних прикладів розвитку підприємництва у нашій області. Ви – депутат обласної ради, бізнесмен, у минулому – займали керівні посади у владі. Що, на вашу думку, сьогодні необхідно зробити для розвитку таких міст, як Теребовля, і області зокрема?

– Найважливіше – це створення робочих місць, адже це основа для розвитку економіки. Колись у Теребовлі була взуттєва фабрика, де працювало 1500 людей, фабрика ялинкових прикрас – 1200, консервний і молокозавод та багато інших підприємств. А сьогодні все це або знищене, або простоює. В сучасних реаліях дуже важливо дати можливість розвиватися малому бізнесу. Щоб люди не виїздили, залишалися зі своїми сім’ями, працювали на розвиток власної держави. Адже основа наповнення бюджету – це податок на доходи фізичних осіб. Немає робочих місць – немає коштів у бюджеті. Я створив також підприємство, яке займається виробництвом круп, шукаю нові ідеї для розвитку бізнесу, хочеться, щоб наше місто процвітало, люди були забезпечені. Насправді, сьогодні дуже важливо будувати Україну не словами, а власними справами і на своєму місці робити все для того, щоб наша держава змінювалася на краще.

Як народжуються ялинкові прикраси


Красиві новорічні кулі до того, як потраплять на ваші ялинки, проходять і вогонь, і воду. Найпершим та, мабуть, найскладнішим етапом виробництва є процес видувки іграшки. Для цього використовуєть скляну трубку різного діаметру та товщини стінки. Майстрині нагрівають трубку на вогні і видувають кулі. Вражає, як їм вдається власноруч видувати кулі, які відповідають усім необхідним стандартам і розмірам.

Багато працівників прийшли працювати на «Орбітал» після закриття фабрики ялинкових прикрас За їх плечима кількадесятилітній досвід. Надія Волик вже 18 років видуває кулі. Зізнається, робота непроста, але їй подобається.

Видуті кулі посріблюють натуральним сріблом. Далі їх поміщають в сушильну камеру. Потім іграшки руками занурюють у фарбу і сушать на конвеєрі. Тоді розпочинається найцікавіший етап – розпис та декорування. Майстрині руками вимальовують кожну деталь.

– Часто ми самі вигадуємо орнаменти, інколи нам дають вже готові зразки, – розповідає працівниця Ярослава Гладка. – Все залежить від замовлення. Буває, за день розмальовуємо навіть 100 іграшок, інколи лише 20. Все залежить від складності декору і часу, який доводиться витрачати на один виріб.

На ялинковій фабриці «Орбітал» усміхнені та щасливі працівники. Зізнаються, вони дуже люблять свою роботу. Тут ніколи не буває нудно. Око тішать яскраві барви та панує різдвяний настрій. І, мабуть, саме завдяки їх позитиву і щирості, теребовлянські іграшки поступово заробляють світову славу. Адже зроблені вони з душею та любов’ю.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here