Головна Новини Минає час – минає відповідальність: навряд чи винуватця смерті двох дівчат Струня...

Минає час – минає відповідальність: навряд чи винуватця смерті двох дівчат Струня засудять

Завдяки справі екс-податківця Олега Струня, який п’ятнадцять років тому на смерть збив двох дівчат і втік від кримінального переслідування у Росію, наші люди дізналися про суто правовий термін: підстави звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності. Винуватці без вироку, а потерпілих уже не переконати в соціальній справедливості чи невідворотності покарання.

Минає час – минає і відповідальність

Ще досі справу Струня не вирішено – він перебуває під вартою. Однак правники переконані: судовій системі таки доведеться його звільнити.

У Кримінальному кодексі передбачено, зокрема, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набуття вироком законної сили минуло десять років – у разі вчинення тяжкого злочину; у разі вчинення особливо тяжкого злочину – п’ятнадцять років. Перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила злочин, ухилилася від досудового слідства або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з’явлення особи із зізнанням або її затримання. У цьому разі особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з часу вчинення злочину минуло п’ятнадцять років. До речі, давність не застосовується лише у разі вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, проти миру та безпеки людства.

Отже, попри шалений резонанс і людське обурення, непримиренність родичів потерпілих, навряд чи винуватця смерті двох дівчат засудять. Адже, відповідно до законодавства, звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі закінчення строків давності є обов`язковим. Суд, установивши наявність усіх передбачених законом обставин, зобов`язаний звільнити особу від кримінальної відповідальності на цій підставі, незалежно від того, на якій стадії перебуває кримінальне провадження – досудове розслідування, підготовче судове засідання, судовий розгляд провадження судом першої інстанції, на стадії провадження в суді апеляційної інстанції, але до набуття вироком суду законної сили.

«Висяки» з минулого

Справа Струня постійно перебуває в інформаційному просторі. Але є ще сотні справ, звісно, не таких драматичних, які тихо хоронять у судових залах – закривають з тієї ж підстави: у зв’язку із закінченням строків давності. Це кримінальні провадження про шахрайства, крадіжки й інші злочини з минулих років, як кваліфікуються як нетяжкі. Потерпілі не завжди знають, що справу збираються закривати. Почасти у судах вважають достатнім підтвердженням належного повідомлення потерпілої сторони наявність оголошення про виклик до суду на офіційному Інтернет-сайті Судової влади України. Отож, якщо ви є потерпілим у справі, яка довго пилиться на столі слідчого, стежте, чи, бува, її не збираються закрити.

Втім, чимало потерпілих примирюються із таким становищем і не заперечують стосовно закриття. Адже з часу скоєння злочину минуло три чи більше роки, життя триває, й жити кривдами із минулого люди не хочуть. Наприклад, поцупили колись у маршрутці гаманець, злодія не знайшли, то який сенс із кримінального провадження, яке ніколи не завершиться поданням обвинувального акту до суду? Або ж, виманив шахрай гроші з банківської картки – шукай вітру у полі. Теж немає сенсу наполягати на розслідуванні, яке насправді не проводиться.

Потерпілі примирюються з втратами, але їх уже не переконаєш в існуванні соціальної справедливості, невідворотності покарання або у тому, що усе таємне стає явним.

Нерозкриті злочини з минулих років псують статистику правоохоронної системи – неповороткої і неспішної, а місцями – непрофесійної. Закриття у судовому порядку ось таких «висяків» рятує систему від колапсу.

Крадіжки, шахрайства, аварії – уже не тяжкі злочини

Вражає, що навіть коли винуватців встановлено, їх звільняють від кримінальної відповідальності із згаданої підстави – у зв’язку із закінченням строків притягнення до кримінальної відповідальності. Нещодавно у Збаразькому міськрайонному суді звільнили від відповідальності водія вантажівки, який скоїв наїзд на підводу. У результаті – дуже покалічилися їздовий та пасажир підводи. У них були численні переломи, у тому числі переломи хребців грудного відділу хребта без порушення функції спинного мозку із забиттям легень, які кваліфіковано як середньої важкості ушкодження. Ця аварія сталася у 2018 році у с. Романове Село Збаразького району. Незважаючи на те, що у справі проведено усі необхідні експертизи, довести її до логічного завершення у встановлені законом строки правоохоронна та судова система не спромоглися. Відтак, незважаючи на серйозні наслідки аварії, справу закрили. Чому? У 2020 році набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень», яким внесено зміни до Кримінального процесуального кодексу України, Кримінального кодексу України та встановлено нову класифікацію кримінальних правопорушень. Так, нетяжким злочином є діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у вигляді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п`яти років. А відтак ч.1 ст.286 КК України, за якою кваліфікували дії водія вантажівки, уже визначена як нетяжкий злочин.

Водія звільнили від відповідальності, цивільні позови потерпілих залишили без руху. Втім, вони зможуть домагатися компенсації у порядку цивільного судочинства.

Ольга КУШНЕРИК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here