Концепцію Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом було запропоновано в 1988 році під час Всесвітнього саміту міністрів охорони здоров’я за програмами профілактики СНІДу. Відтоді щороку установи ООН, уряди і всі сектори громадянського суспільства у всьому світі об’єднуються для проведення кампанії на конкретні теми, що стосуються СНІДу. Тема Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом цього року – “Загальний доступ і права людини”.
Проблема епідемії ВІЛ/СНІД в Україні, незважаючи на зусилля державних, неурядових і міжнародних організацій, залишається надзвичайно гострою. Масштаби епідемії продовжують збільшуватися, що свідчить про недостатність профілактичних заходів. Крім того, поки не вдалося подолати невідповідність між фінансуванням розв’язання проблеми і потребами у ньому.
З метою привернення уваги громадськості до даної проблеми в Україні Комітет з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним хворобам МОЗ України спільно з Українським центром профілактики та боротьби зі СНІДом звернувся з ініціативою проведення в області ряду заходів, приурочених до 1 грудня, Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, під гаслом – «За кожне життя разом!».
Згідно з оперативною статистикою Комітету з питань протидії ВІЛ/СНІД, з 1987 по вересень 2009 року в Україні офіційно зареєстровано 156 023 ВІЛ-інфікованих, СНІД підтверджено у 30 002 осіб, померли 17 028 хворих. До того ж тільки за вересень зареєстровано 1 652 нових випадків ВІЛ-інфекцій, 363 – СНІДу.
За даними Українського центру профілактики і боротьби зі СНІДом МОЗ України станом на 01.10.2010 року в Україні офіційно зареєстровано 176 370 випадків ВІЛ-інфекції серед громадян України, у тому числі 35 161 випадок захворювання на СНІД та 20 050 випадків смерті від захворювань, зумовлених СНІДом.
За оцінками експертів, до 2014 року загальна кількість ВІЛ-інфікованих громадян України становитиме від 479 до 820 тисяч.