В Україні не виключена хвилі міграція за кордон інтелектуального потенціалу. Понад 65% громадян України вважають, що країна розвивається не у правильному напрямку.
Як передає УНІАН, на прес-конференції Провідний експерт Центру Разумкова, колишній перший заступник міністра праці та соціальної політики Павло РОЗЕНКО, абсолюна більшість людей не бачать своєї перспективи розвитку в саме цій країні.
Було кілька хвиль витоку робочої сили з України – перша хвиля в середині 80-х – початку 90-х, коли Україна втратила саме інтелектуальний потенціал (це науковці, інтелігенція, і ті, хто з цим пов’язаний), а сьогодні ми маємо іншу структуру виїзду з України – в основному сезонна зайнятість низькокваліфікованих працівників. Науковець прогнозує, що третя хвиля пов’язана буде із втратою Україною саме інтелектуального потенціалу.
“Саме тих думаючих людей, які просто не бачать перспективи розвитку науки, високих технологій, виробництва в цілому в Україні”, – заявив експерт.
Західні ринки зараз роблять ставки працівників високих кваліфікацій. “І більше того, західні країни заохочують перетік до себе саме висококваліфікованої робочої сили”, – наголосив він.
Водночас провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень НАНУ Лідія ТКАЧЕНКО заявила, що вважає міграцію науковців нормальним явищем. “Треба мати на увазі, що сучасні молоді люди, які знають мову, освічені, – для них світ більш відкритий. Зараз є можливості отримати освіту за кордоном… Напевно, це зараз є десь такий нормальний процес”, – вважає експерт.
За її словами, не можна сказати, що зараз відбувається масовий виїзд із України освічених людей.
“Поживши там і побачивши, що скрізь є свої проблеми… І говорити, що в Україні немає перспектив, можуть лише тільки українці. Бо ми звикли до всього критично ставитись, навіть не критично, точніше – песимістично. Бо насправді в України дуже високий потенціал. І всі міжнародні експерти про це говорять”, – заявила Л.ТКАЧЕНКО