Головна Суспільство З 1 січня багатії платитимуть більше?

З 1 січня багатії платитимуть більше?

Розкіш

РозкішВ уряді планують змусити багатих українців протягом 5 років фінансувати пенсійні виплати. Уже з 1 січня запропоновано ввести податок на багатство, яким будуть обкладати все – від коштовностей і яхт до нерухомості та землі. 
Це дозволить виручити для пенсіонерів 800 млн грн на рік. Депутати готові підтримати ініціативу Кабінету Міністрів, щоб скоротити «колосальний розрив» у доходах населення. Але експерти називають це популізмом, оскільки існує легальна можливість ухилитися від сплати нового податку, пише «Коммерсантъ-Украина».
Віце-прем’єр-міністр соціальної політики Сергій Тігіпко приступив до відновлення соціальної справедливості. У п’ятницю міністерство оприлюднило законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу щодо податку на багатство», яким з 1 січня 2012 року планується збільшити податковий прес на багатих. Згідно з документом, до 2017 року фізичні особи, як резиденти, так і нерезиденти, які володіють рухомим і нерухомим майном в Україні і хто купує дорогі товари, платитимуть новий податок. Отримані кошти – 800 млн грн на рік спрямовуватимуться через спеціальний фонд держбюджету на дотацію Пенсійному фонду для виплати пенсій та надбавок до них, нарахованих за пенсійними програмами.
Як пише газета, податок на багатство не скасовує інші платежі, наприклад, збір за першу реєстрацію автомобіля або мита, а є доповненням до них, наприклад, до податку на нерухомість, що запускається з 1 липня. Один раз в рік тим, кого пан Тігіпко вважає багатими, доведеться сплатити 2% мінімальної зарплати (МЗ; на 1 січня вона становитиме 1073 грн) за 1 кв. м квартири площею понад 300 кв. м. Ця ж ставка буде застосовуватися при володінні будинком площею від 600 кв. м. З землі несільськогосподарського призначення площею понад 0,5 га потрібно буде платити 5% від нормативної оцінки ділянки або 25% від оцінки землі в області. За володіння легковим автомобілем або мотоциклом з об’ємом двигуна від 4000 куб. см і 800 куб. см відповідно громадяни заплатять 20% МОЗ за кожні 100 куб. см. Власники літаків і вертольотів будуть платити по 0,2% МЗ за 1 кг ваги, а податок для водних суден у 20% МОЗ буде прив’язаний до потужності двигуна.
При покупці годинників, телефонів, зброї, ювелірних виробів з дорогоцінних металів вартістю понад 2 тис. євро, а також взуття, одягу, хутра, антикваріату вартістю від 3 тис. євро необхідно буде протягом місяця сплатити 10% їх вартості. Ця ж ставка буде додатково сплачуватися при ввезенні товару фізособою в Україну, зазначає видання.
Директор центру CASE-Україна Дмитро Боярчук сумнівається, що депутати підуть проти своїх інтересів і зважаться прийняти закон у запропонованій редакції. Але якщо це відбудеться, податок, на його думку, має діяти довше п’яти років. Експерт попереджає, що наявність можливостей ухилятися від податку ставить під сумнів отримання 800 млн грн на рік. Наприклад, землю можна дробити на ділянки менше 0,5 га, зареєструвавши їх на кількох осіб, а дорогий годинник і телефон – ввозити за заниженою митною вартістю або як особисті речі. Не зможуть обійти новий податок тільки громадяни з доходом понад 16 тис. грн, які легально працюють за трудовою угодою.