Через два дні після публікації кабмінівського документа, опозиція запропонувала альтернативний проект закону «Про вищу освіту», повідомляє comments.ua
Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту 9655-1 від 30 січня 2011 року, зареєстрованому народними депутатами від НУНС Лесею Оробець і Арсенієм Яценюком, документ, серед іншого, спрямований на гарантування академічних свобод вищих навчальних закладів та їх працівників, забезпечення фінансової автономії вузів, реформування системи фінансування вищої освіти, а також підвищення мобільності студентів.
Зокрема, функцію формування переліку посад науково-педагогічних працівників пропонується передати Кабміну (на сьогоднішній день цей перелік визначається законом «Про вищу освіту”).
Крім того, законопроектом передбачається запровадження освітніх ступенів бакалавра та магістра, а також освітньо-наукового ступеня доктора філософії. При цьому, для останніх пропонується ввести додаткову 25% надбавку до окладу.
Також передбачається впровадження та професійних ступенів. На думку авторів закону, ними повинні стати спеціаліст (на основі бакалавра), магістр і дослідник (на основі магістра).
Що стосується забезпечення фінансової самостійності вузів, то, як випливає з пояснювальної записки, проектом пропонується вивести зі сфери дії «Закону про державні закупівлі» випадки, коли закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється за рахунок власних коштів вузів – тобто, по суті, спростити процедуру закупівлі за свій рахунок.
Крім того, пропонується на законодавчому рівні закріпити норму, згідно якої розмір мінімальної академічної та соціальної стипендії не може бути менше, ніж встановлений законом прожитковий мінімум.
Нагадаємо, що подібна норма є і законопроект «Про вищу освіту”, підготовленому Кабінетом міністрів України та зареєстрованому на сайті Верховної Ради двома днями раніше.