Користь натуральної харчової олії безпосередньо залежить як від якості використовуваної сировини, а й методу екстракції. Людям, які не пов’язані із харчовою промисловістю, дуже складно розібратися у всіх тонкощах. Найкориснішою для здоров’я називають сиродавлену олію https://sz.lviv.ua/oliji/ . Але в чому його відмінності від інших популярних олій (рафінованих, холодного віджиму)?
Що таке сиродавлення?
Отримання олії шляхом роздавлювання насіння дерев’яним пресом – найдавніший і найнатуральніший метод. Відтиснута макуха фільтрується без нагрівання та застосування пристроїв, що містять у складі метал. При сиродавленні суворо контролюється температура. Сировина не повинна нагріватися (насіння, горіхи не обсмажуються).
Люди часто плутають сиродавлення з холодним віджиманням. Якщо на упаковці вказано «перший» або «холодний» віджим, це означає, що вихідна сировина може додатково обсмажуватися з метою посилення запаху, смаку. Лише потім вже готова остуджена сировина віджимається за допомогою металевого або шнекового преса. У результаті в готову олію потрапляють непотрібні домішки, а в процесі обробки сировина може повторно нагріватися до 60 градусів.
Нерафінована олія – для салатів
Нерафіновану олію, її ще називають неочищеною, напевно, можна назвати найкориснішою. І краще вибирати саме таке – одержане методом холодного віджиму. Це означає, що продукт не піддавався нагріванню, обробка була щадна, а значить, максимально збереглися корисні речовини.
Як правило, нерафіновані олії мають густішу консистенцію. Найкраще використовувати їх для страв, які не піддаватимуться тепловій обробці. Термічне нагрівання така олія переносить погано – вона окислюється, починає горіти, не тільки втрачаючи вітаміни та корисні речовини, але й перетворюючись на не найкорисніший продукт.
Крім того, у ньому утворюються трансжири. Ця фракція жирів практично не засвоюється організмом, вони довго циркулюють у крові, сприяючи підвищенню кількості «поганого» холестерину та збільшуючи ризик розвитку атеросклерозу, інсульту, інфаркту міокарда.
Через те, що трансжири здатні діяти на внутрішню оболонку кровоносних судин (ендотелій), вони роблять вагомий внесок у розвиток серцево-судинних захворювань. Трансжири здатні посилювати і окислювальний стрес – процес при якому в організмі відбувається накопичення вільних радикалів (активних форм кисню, що руйнують клітини).
Тому краще використовувати нерафіновану олію в салатах – це до того ж покращить всмоктування та засвоєння жиророзчинних вітамінів.
Щоправда, є й плата за натуральність. Нерафіновані олії більш вимогливі до температури, термінів та умов зберігання. Тому обов’язково читайте етикетку. Наприклад, нерафіновану лляну олію необхідно зберігати в холодильнику, оскільки корисні омега-3 ПНЖК, якими воно багате, швидко руйнуються при дії кімнатної температури та сонячних променів.
І обов’язково пробуйте олію перед тим, як додати її до страви. Продукт, який має гіркий смак, до споживання непридатний.
Рафінована олія – для смаження
А ось рафінована олія відмінно підходить для кулінарних експериментів. Вона не має вираженого яскравого смаку та аромату, у неї рідкіша консистенція. Продукт підходить навіть для смаження, хоч це й не найкорисніший спосіб приготування їжі. Оскільки у такої олії вища точка горіння, вона добре переносить нагрівання до високих температур і не окислюється.
Цей вид олії відрізняється від нерафінованої більш тривалим терміном придатності, та й до умов зберігання воно менш вимогливе. Його можна зберігати на кухонній полиці. Але від попадання прямих сонячних променів олію краще захистити. Покладіть продукт у темну скриньку без світла.
Важливий момент: смажити їжу на тій самій олії можна тільки один раз! Повторне використання може бути небезпечним. Коли олія під впливом високої температури починає коптити, корисні антиоксиданти трансформуються у шкідливі радикали, трансжири. А їхнє накопичення в організмі може призвести до розвитку серцево-судинних захворювань та інших проблем зі здоров’ям.