Заможні люди схильні частіше порушувати моральні норми, аніж власники скромніших статків.
Такі висновки постали із спостереження за дорожнім рухом, яке ініціював науковець Пол Піфф із Каліфорнійського університету. На розлогому перехресті, де діяло правило першочергового в’їзду, вони спостерігали, які авто
найнахабніше себе поводять.Науковці занотовували марки та стан авто, а також стать і приблизний вік водія, пише “Німецька хвиля”.
З’ясувалося, що найбільш неуважно та навіть зухвало на дорозі поводяться саме власники дорогих авто. Грошовиті водії частіше не зважали на правила та “підрізали” інших учасників дорожнього руху. Вони також більше ігнорували пішоходів на зебрі, ніж бідніші автомобілісти.
І це не єдиний огріх, який приписують багатіям каліфорнійські дослідники. Заможні люди брешуть та хитрують більше, аніж члени нижчих соціальних верств, встановили науковці в дослідженні, оприлюдненому в спеціалізованому журналі “PNAS”.
А причиною цього є… жадібність. Мовляв, вони не обмежують себе ні в чому, навіть якщо їхні бажання переходять загальноприйняті правила та моральні норми.
Науковці підтвердили свої спостереження таким експериментом. Група людей повинна була опрацювати певні комп’ютерні дані, водночас вказавши оцінку свого соціального та економічного статусу за допомогою десятизначної шкали. Під час перерви експериментатори принесли в аудиторію цукерки, які неначебто призначалися дітям у сусідній кімнаті, та покинули приміщення, перш ніж розпочати другу частину завдання.Наприкінці дослідження виявилося, що багатші учасники взяли найбільше цукерок.
Було проведено ще низку експериментів, які довели, що багатії готові теж шахраювати, аби виграти гроші у грі.
Піфф та його колеги вирішили з’ясувати причину. Вони визначили, що багатші люди позитивно оцінюють таку рису, як жадібність, і це пояснює їхню не дуже моральну поведінку. Якби представники біднішого прошарку населення також позитивно ставилися до жадібності, вірогідно, вони теж обманювали б та хитрували.
Відмінності, які зафіксували науковці, не піддаються поясненню через різницю у віці, статі, релігійній приналежності чи політичних переконаннях. І хоча почуття жадібності у своєму житті відчуває чи не кожна людина, воно проявляється неоднаково в різних соціальних групах, роблять висновок каліфорнійські дослідники.