Головна Суспільство Що таке розумний будинок та як він працює?

Що таке розумний будинок та як він працює?

Кожен уже, мабуть, чув вираз «розумний дім». А що саме це означає? Як він працює і з чого складається розумний будинок, чому зараз тема розумних гаджетів така популярна і які в цьому плюси. У цій статті відповідаємо на ці запитання.

З чого складається розумний будинок

Розумний будинок – це інтегрована система https://nva.in.ua/, яка дозволяє віддалено управляти підключеними до неї загальними пристроями: електронікою, освітленням, кліматичним обладнанням та побутовою технікою. Розумний будинок складають:

  • датчики – повітря, руху, температури та інші;
  • елементи системи безпеки, встановлення сигналізації та моніторингу;
  • розетки та вимикачі, наприклад, інтелектуальні електричні розетки, що забезпечують автоматичне вимкнення подачі електроенергії;
  • освітлення (ввімкнення та вимкнення, зміна інтенсивності світла або його кольору);
  • пристрої опалення – печі, теплові насоси, інфрачервоні мати, регулятори температури та інше;
  • пристрої вентиляції та кондиціювання;
  • побутові прилади та електроніка.

Число пристроїв у системі розумного будинку може бути дуже великим залежно від можливостей хаба, або центрального вузла, що зв’язує всі прилади, а також способу їх підключення: по кабелю або бездротовим способом.

Що розумний дім уміє

Залежно від встановлених модулів та настроєних сценаріїв інтегрована система управління може практично все. Ось деякі можливості розумного будинку:

Імітування присутності домочадців. Система здатна створити враження, що у квартирі перебувають люди. Це можливо завдяки таким опціям, як запрограмований час підйому жалюзі, включення світла або навіть відтворення музики.

Управління освітленням. За допомогою системи автоматизації можна вмикати та вимикати світло за заздалегідь запрограмованими сценаріями або за показаннями датчика руху. Це підвищує комфорт, дозволяє заощадити на рахунках за електрику. Наприклад, система може сама погасити світло, яке забули вимкнути мешканці.

Регулює рівень температури. З’єднання системи з датчиками температури означає, що вона може, наприклад, автоматично опускати жалюзі, щоб захистити кімнату від надмірного нагріву, включати кондиціонер, коли всередині стає занадто жарко, і вимикати його під час відкриття вікна.

Оповіщення про небезпечні ситуації. Система може надіслати повідомлення користувачеві або в поліцію при спробі злому вхідних дверей, несанкціонованому відкритті вікон, пожежі або затопленні.

Управління електронними пристроями. Інтелектуальна система дозволяє керувати камерами спостереження, включати зрошувачі в саду у певний час, дистанційно та за заданою програмою запускати побутову техніку та електроніку.

Не всі інтелектуальні системи мають однакові можливості. Параметри залежать від вибраного хаба, його функціональності, а також кількості пристроїв, що підключаються.

Як керувати розумним будинком

Часто, коли ми вперше чуємо про розумний будинок, нам відразу спадає на думку, що при звуку бавовни спалахує світло, включається музика або закриваються жалюзі. Але це не так практично, як здається, і розумний будинок пропонує набагато ефективніші способи управління.

Панелі

Кнопкові або сенсорні пристрої керування – це настінні панелі з мікропроцесорами, що керують усіма пристроями системи натискання кнопок. Перевага таких перемикачів у тому, що користувач може за допомогою однієї кнопки запускати кілька подій. Наприклад, можна одним натисканням приглушити світло, увімкнути телевізор, закрити жалюзі, підготувавши кімнату для перегляду кіно. Значення команд під кожну кнопку індивідуально підбирається. Крім того, панелі встановлюються на постійне місце, до якого кожен член сім’ї завжди має прямий доступ.

Датчики

Датчики призначені для місцевого управління: вони несуть відповідальність лише за керування функціями в кімнаті, де вони встановлені. Звичайно, є також датчики, які керують установками більш ніж в одній кімнаті, але такі пристрої працюють за програмами, які заздалегідь задані через панель управління. Сюди відносяться датчики температури, вологості, присутності та освітленості.

Пульт

Дистанційний пульт в основному використовується для керування такими пристроями, як телевізор, DVD або Blu-ray-плеєр, аудіосистема. Але він може бути запрограмований і для керування іншими пристроями. З його допомогою можна, наприклад, приглушити світло, змінити температуру радіаторів опалення, піднімати та опускати жалюзі. Одного універсального пульта дистанційного керування достатньо для управління всіма підключеними пристроями.

Мобільні пристрої

Керувати інтелектуальними приладами через планшет та смартфон – один із найпопулярніших варіантів. Він не вимагає встановлення панелей управління, яка, як правило, виконується на етапі будівництва будинку чи капітального ремонту. Все що потрібно – встановити спеціальний додаток та синхронізувати мобільний пристрій із системою автоматизації.

Інтелектуальні системи дають вигоду як економії електроенергії. Устаткування можна вимикати та вмикати відповідно до встановленого графіка. Електроприлади автоматично відключаються від мережі, коли ви виходите з квартири. Це можливо завдяки датчикам у кімнатах та інтелектуальним адаптерам розеток, які дозволяють вмикати та вимикати електроприлади, не виймаючи вилку. Розумний будинок також може регулювати температуру в залежності від того, чи є хтось у квартирі, та встановлювати різні рівні інтенсивності обігріву для різних кімнат.