Кіберспорт – це вид відеоігор, що з’явився кілька десятиліть тому. В останні роки він став феноменом із мільйонами фанатів із усього світу.
Історія кіберспорту почалася наприкінці 1990-х — на початку 2000-х, коли перші любителі відеоігор рубалися один з одним на домашніх консолях або аркадних автоматах. Потім це переросло в невеликі змагання в межах одного комп’ютерного клубу, коли гравці боролися однією локальною мережею. Нині ж з багатьох дисциплін проводяться великі турніри. В офлайні вони збирають цілі стадіони вболівальників, але також транслюються у прямому ефірі на стрімінгових платформах, таких як Twitch та YouTube.
- Шутери від першої особи, такі як Counter-Strike: Global Offensive та Call of Duty, де дія відбувається на обмеженій місцевості з використанням реально існуючої амуніції або, навпаки, фантазійної (Overwatch та Valorant).
- Королівські битви, в яких йде наголос на виживання одного гравця чи команди. Популярні дисципліни: Fortnite та PlayerUnknown’s Battlegrounds.
- Бойова арена (або МОБА – Multiplayer Online Battle Arena), де головним завданням є руйнація ворожої бази. Один із найпопулярніших видів змагального кіберспорту. Представники: League of Legends та Dota
- Файтинги — як правило, змагаються два гравці у різних єдиноборствах. (Tekken 7, Street Fighter V).
- Спортивні симулятори – ігри, що відтворюють реально існуючі спортивні дисципліни – від хокею та футболу (FIFA та NHL) до гоночних: Assetto Corsa, IRacing.
- Стратегії в реальному часі – трохи втратив популярність, але все ж таки улюблений багатьма геймерами. Класика жанру: Starcraft II, Warcraft III та Age of Empires).
Сучасний стан кіберспорту
Кіберспорт давно еволюціонував із фана у великий бізнес із професійними лігами та турнірами, гігантськими призовими фондами, бонус ggbet та спонсорством великих компаній. Найкращі гравці та команди можуть отримувати великі зарплати та змагатися на найвищому рівні, що робить кіберспорт конкурентоспроможним вибором кар’єри для багатьох молодих людей.
Подібності та відмінності кіберспорту та класичного спорту
Багато в чому кіберспорт схожий на традиційні види спорту. Так, спочатку команди в кіберспорті були просто компанією людей, які вирішили спробувати свої сили в змагальних кібердисциплінах. Однак зараз все змінилося: гравці тренуються годинами безперервно, намагаючись максимально відточити свої навички, у багатьох є тренери, які стежать не тільки за розкладом підготовки до матчів, а й за фізичною активністю. Найчастіше команди мають спеціальні центри для тренувань — буткемпи, де є і хороша техніка для гри, і все необхідне для життя. Важливою є наявність психолога в команді, який допомагає гравцям подолати гіркоту поразки, уникнути токсичних діалогів у процесі гри і правильно побудувати відносини в команді.
Кіберспорт також став потужною силою у світі розваг. Найбільші кіберспортивні турніри часто заповнюють стадіони та арени тисячами вболівальників. Це призвело до абсолютно нової форми фан-культури, коли вболівальники створюють свій власний контент та спільноти в Інтернеті.
Одна з найбільших відмінностей між кіберспортом та класичними видами спорту полягає в тому, як вони транслюються. У той час як традиційний спорт, як і раніше, багато хто дивиться по телебаченню, кіберспорт в основному живе в Інтернеті. Крім того, кіберспортивні турніри часто відбуваються протягом кількох днів, а матчі можуть транслюватися цілодобово.
Ще однією ключовою відмінністю кіберспорту від традиційних видів спорту є специфіка підготовки. У той час як класичний спорт вимагає, щоб атлети були у чудовій фізичній формі, кіберспортсменам необхідно мати чудову зорово-моторну координацію, швидкі рефлекси та здатність мислити стратегічно.