Головна Суспільство Що робити коли вкрали мобільний

Що робити коли вкрали мобільний

телефонНайпоширенішим вуличним злочином досі є крадіжка мобільних телефонів. Злочинці діють за стандартною схемою: крадений гаджет надходить на ринок, а звідти – до нового господаря. На жаль, далеко не завжди нові власники усвідомлюють можливі наслідки такої покупки. Як не опинитися в ролі недобросовісного покупця, а також що робити, якщо у вас вкрали телефон, з’ясовували журналісти.

Добросовісний набувач та інші особи

Чи залишиться придбаний з рук телефон у вас, залежить від декількох факторів. У першу чергу, більше шансів у так званих добросовісних набувачів, тобто тих, хто при покупці не знав і не міг знати, що продавець не мав права реалізовувати річ. Грубо кажучи, якщо ви з метою заощадити власні кошти вирушили на ринок і купили телефон б / у, то ви добросовісний набувач. А ось людина, яка придбав телефон у наркозалежного або безробітного громадянина, потрапляє в розряд набувачів недобросовісних. Як і той, хто знайшов і присвоїв загублену річ. Якщо ви знайшли чужий телефон, то й по совісті, і за законом правильним буде повернути його власнику. А ось присвоєння такої знахідки можна прирівняти до покупки краденого телефону. Ст. 337 Цивільного кодексу передбачає, що знайшов загублену річ, зобов’язаний негайно повідомити про це власника або того, хто її втратив, і повернути знайдену річ. Якщо ви знайшли телефон в приміщенні або автомобілі, його слід передати представнику власника цього приміщення чи транспортного засобу. Якщо власник речі або місце його перебування невідомі, потрібно заявити про знахідку в міліцію або орган місцевого самоврядування.

Але не все так сумно – за певних обставин людина, яка знайшла мобільний телефон, може стати його власником. Для цього просто необхідно, щоб протягом 6 місяців власник не заявив про свої права чи залишився невідомим.

Коли телефон не підлягає поверненню

Які ж наслідки можуть настати як для сумлінного, так і для несумлінного набувача? Відповідно до норм ЦК України, власник і в тому, і в іншому випадку має право на витребування свого майна. Проте якщо новий власник виявився сумлінним набувачем, йому не завжди необхідно повертати покупку. Власник має право витребувати майно у добросовісного набувача, якщо воно було загублене власником або особою, якій він передав майно у володіння; було викрадено; вибуло з володіння власника проти його волі іншим шляхом. У всіх інших випадках добросовісний набувач може набути право власності на це майно.

До таких випадків належить, наприклад, ситуація, коли власник передає свій телефон за умовами того чи іншого договору іншим особам (скажімо, залишає в якості застави), а ті, в свою чергу, через якийсь час продають його. На думку юристів, такі обставини однозначно свідчать про вибуття майна з володіння власника з його волі. Адже обов’язок нести ризик вибору покупця або зберігача майна покладається на власника. А це означає, що майно не може бути витребувана власником у людини, яка його купив, тобто якщо мала місце оплатна угода. Не може бути витребувана майно у добросовісного набувача, якщо воно було продане у порядку, встановленому для виконання судових рішень.

А от якщо майно було отримано безоплатно в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати його від добросовісного набувача. Так що краще всього не купувати телефон з рук, та ще й у незнайомих людей, бо якщо ви купите крадений телефон, вам не тільки не відшкодують його вартість, але ще й доведеться спілкуватися з міліцією. При покупці завжди порівнюйте IMEI телефону (унікальний серійний номер, прошитий в кожному апараті GSM-стандарту) з тим, що вказується в гарантійному талоні. Наявність його, як мінімум, свідчить про те, що телефон потрапив на прилавок не з чужої кишені.

Багато людей, що купують крадені телефони з рук, вважають, що є сумлінними набувачами, що забрати в них цей телефон не може ні попередній власник, ні міліція. Це помилка. Крадений телефон, який придбано з рук, продовжує вважатися украденим, а відсутність документів на нього – достатній привід, щоб засудити поточного власника незалежно від його пояснень. Кожен несе відповідальність за свої вчинки, і, купуючи телефон з рук за невеликою ціною, ви ризикуєте зіткнутися з тим, що саме вас звинуватять у крадіжці. Ніяких доказів того, що це зробили не ви, у вас не буде. У самому простому випадку ви просто втратите гроші, які заплатили за такий апарат. По суті, сумлінним набувачем вважається лише той, хто може показати касовий чек або коробку від апарату – інакше міліція буде вважати, що телефон викрадений.

Однозначне перевагу статусу добросовісного набувача полягає в тому, що є шанс домогтися від продавця повернення вартості телефону, який у вас витребувала на користь законного власника. Однак довести, за скільки дійсно вам був проданий телефон, на практиці дуже складно. У будь-якому випадку, якщо купуєте телефон на радіоринку, обов’язково запишіть дані паспорта або інших документів продавця. Це стане в нагоді, якщо виникнуть проблеми з правоохоронцями.

Куди йти і що робити?

Не менше клопоту чекає і того, у кого мобільний телефон був вкрадений. Фахівці рекомендують провести цілий ряд заходів, щоб максимально збільшити шанси повернути вкрадене “мобільне” щастя.

Перш за все, необхідно звернутися в міліцію. Причому краще написати заяву у відділенні того району, де була здійснена крадіжка, а не за місцем вашого проживання. Це пов’язано з тим, що діє свого роду принцип територіального поділу при розслідуванні злочинів: міліція розслідує злочину лише на території свого району. У заяві, крім іншого, бажано вказати номер сім-карти і IMEI. Після того, як було складено та подано заяву, дізнайтеся його реєстраційний номер і через кілька днів починайте подзвонювати у відділ і цікавитися, як проходить розслідування. Незайвим буде особисто познайомитися зі слідчим. Якщо є можливість, можете разом з правоохоронцями здійснити рейд по радіоринку або іншим точкам реалізації крадених телефонів. Це дозволить заощадити час, наприклад, якщо ви упізнав свою гаджет улюбленця. Також слід якомога детальніше описати людину, яка, на вашу думку, міг вчинити крадіжку чи якось до неї причетний.

Практика показує, що відсоток незнайдених телефонів не так вже й високий – багато що залежить від старанності тих, хто веде розслідування. Адже у співробітників міліції за кілька років уже сформувалася система пошуку вкрадених мобільних.
http://sug.kiev.ua/