Головна Суспільство На Тернопільщині ФАПи стануть сучасними мед центрами

На Тернопільщині ФАПи стануть сучасними мед центрами

У Тернопільській області діє понад 700 фельдшерсько-акушерських пунктів, які будуть перетворені в сучасні медичні заклади. Уже відкрито п’ять центрів первинної медико-санітарної допомоги.

У Тернопільській області 1050 сіл, і в п’яти вже відкрито п’ять центрів первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСП).Крім того, в області діє понад 700 фельдшерсько-акушерських пунктів (ФАП), які з часом будуть перетворені в сучасні, добре оснащені медичні установи. Про це в інтерв’ю ZN.UA заявив ректор Тернопільського медичного університету Леонід Ковальчук.

«Вже третій рік я очолюю комісію обласної ради з питань реформування охорони здоров’я Тернопільщини, – розповів він. – Особливу увагу приділяємо первинній медицині, зокрема сільській. Визначили чіткі критерії: там, де живе до 300 людей, повинен бути медпункт та один медичний працівник. Якщо село велике – потрібен ФАП. Всі ці установи об’єднають в амбулаторії, які в свою чергу утворюють центр первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСП). Їх необхідно відокремити від стаціонарів і надати статус юридичної особи.Чому? Якщо вони залишаться при стаціонарах, то фінансуватися будуть за залишковим принципом, знову все піде на зарплату та комунальні платежі. Якщо ж гроші їм виділять окремим рядком – будуть розвиватися».
Ковальчук також підкреслив, що додаткові фінансові вкладення не потрібні:
«Найбільша проблема – ефективне використання наявних коштів. На кожне медичний заклад, який ми відкрили, було витрачено в середньому 700 тис. гривень».
Він також зазначив, що якщо в кожному районі створювати хоча б п’ять установ первинної ланки, то за рік в області їх з’явиться мінімум 85.
 «Вже за десять років проблема вирішиться – сучасні медпункти та амбулаторії сімейної медицини будуть працювати в кожному селі», – вважає ректор.
Відповідаючи на питання про те, де взяти додаткові 10-15% для розвитку первинної ланки, Ковальчук сказав: «За рахунок скорочення стаціонарів, де половина ліжко-місць – зайві».