
Сьогодні житлові площі пропонуються від початку будівництва будинку https://budcapital.ua/project/zhk-star-city. І перед потенційними покупцями відразу постає питання: краще оплатити квартиру зараз чи почекати? Само собою, кожен варіант має позитивні та негативні сторони. Так, рання покупка завжди означає суттєву економію. З іншого боку, якщо ви оберете квартиру на початковому етапі будівництва, є ризик так ніколи і не дочекатися її завершення.
Що ж вибрати – гарантії в обмін на високу ціну чи економію на свій страх та ризик? Давайте дізнаємося, які плюси та мінуси є у кожного варіанта.
Короткий огляд етапів будівництва об’єктів
Повний цикл будівництва багатоквартирного будинку https://budcapital.ua/flats займає, як правило, від 3 до 5 років. Він включає кілька стадій.
1. Забудовник купує земельну ділянку на міських торгах. Він може взяти її в оренду або отримати у власність. Потім розпочинається узгодження проекту та підготовка документації. Після цього компанія-забудовник може отримати дозвіл на будівництво. Тривалість процесу узгодження залежить від рівня складності проекту.
2. Після того, як оформлена вся необхідна документація, може бути розпочато нульовий етап будівництва, тобто «етап котловану». На цій стадії триває підготовка фундаменту.
4. Після цього стартують будівельно-монтажні роботи. Зводяться стіни та перекриття, з’являються вікна.
5. Підключення будинку до інженерних комунікацій, зовнішнє та внутрішнє оздоблення – наступний крок.
6. Завершальний етап – благоустрій території. Забудовник одержує дозвіл на введення в експлуатацію будинку, оформлює право власності на себе, а потім і на пайовиків. Після цього реалізацію проекту вважатимуться закінченою.
Зверніть увагу: будівництво, згідно із законом, може розпочатися після отримання забудовником відповідного дозволу. Насправді багато компаній починають будувати ще до офіційного дозволу (до чверті всіх новобудов).
З якими ризиками пов’язаний кожен етап будівництва
Продаж квартир може починатися одразу після отримання дозволу на будівництво. Деякі забудовники відкривають продажі раніше, пропонуючи житло в цьому випадку з великими знижками. Покупець підписує попередній договір купівлі-продажу або договір про бронювання житла.
Купівля на «етапі котловану» менш небезпечна. Ціна на цьому етапі в середньому на 30% нижча за ту, що буде встановлена після введення в експлуатацію. На цій стадії є великий вибір квартир на будь-якому поверсі та з будь-яким числом кімнат.
Мінус є і він очевидний: до введення в експлуатацію будинку залишається ще кілька років. Зведення будинку може виявитися більш тривалим процесом, ніж передбачалося спочатку.
Якщо будинок вже готовий на 70-80%, купувати житло вже безпечно. Процес здачі будинку може тривати на кілька місяців – це єдиний ризик. Ціни зараз вже піднімаються на 30%. Плюс до того, що квартири часто розкуплені до цього етапу майже повністю. Потрібно оформляти договір переуступки.
Найдорожчий і найнадійніший варіант – квартира у вже готовому будинку. Її ціна буде на 10% вищою за середню по ринку для аналогічних квартир. Навіть житло в будинках, зданих кілька років тому, дешевше.
На якому етапі купувати: поради експертів
Вибір конкретного моменту, коли потрібно здійснити покупку квартири в новобудові, – справа індивідуальна. Проте, експерти можуть порадити той чи інший варіант, виходячи із багаторічного досвіду та спостережень. За допомогою цих порад ви зможете і заощадити, і не втратити вкладені суми через неохайність забудовника.
Отже, поки будівля перебуває на етапі проектування, поспішати з покупкою ще зарано. Звичайно, пропозиції на цей момент особливо привабливі, але не треба ризикувати. З іншого боку, чекати на повне завершення будівництва теж нерозумно, адже тоді ціни злетять до максимуму.
Оптимальне рішення – купувати квартиру, коли будинок готовий на 40-50%. Справа в тому, що на цей час ви вже можете побачити перспективи добудови, оцінити хід робіт. Ціни на цьому етапі ще на прийнятному рівні, а нерозпроданих квартир досить багато. Так що ви можете купити підходяще за плануванням і метражем житло, не переплачуючи за нього і не відкладаючи новосілля в довгий ящик.
Якщо ж ви вирішили, що найкращий вихід для вас – покупка на етапі котловану, експерти рекомендують дотримуватися кількох правил. Завдяки їм ви мінімізуєте свої ризики.
1. Майте справу лише з перевіреними, відомими компаніями-забудовниками.
2. Обов’язково перевірте наявність у будівельної компанії всієї дозвільної документації.
Якщо всі ці вимоги дотримані, можна купити квартиру на ранньому етапі будівництва.