Маслобензостійкі шланги (МБС) – гнучкі та міцні рукави, які використовують для перекачування палива, мастильних розчинів, антифризів та інших продуктів на сторінці каталогу товарів.
На відміну від стандартних шлангів, масло- та бензостійкі рукави не схильні до агресивного впливу робочих рідин. Для їх виготовлення використовують спеціальні матеріали, які не деформуються та не руйнуються під час експлуатації. При цьому шланги МБС мають високу еластичність. Це дозволяє встановлювати їх у будь-яких положеннях та використовувати в системах з різними натисками.
На даний момент найпопулярніший матеріал для виробництва рукавів МБС – гума NBR. Її використовують при виготовленні внутрішніх та зовнішніх шарів шлангів. NBR має підвищену термостійкість, не накопичує статичну напругу, не пошкоджується при контакті з робочою рідиною. Рукави з такої гуми не потрібно заземлювати, ризик електричного пробою при їх використанні мінімальний.
Класифікація
За конструкцією
За будовою рукава МБС бувають три види:
- Неармовані. Конструкція включає два шари. Внутрішній виготовлений із гуми, яка не руйнується при контакті з паливом, олією та іншими агресивними рідинами. Зовнішній шар – гумовий, надає шлангу стійкості до вологи та механічних пошкоджень.
- Армовані з нитковим посиленням. Конструкція схожа з першим видом, але є проміжний шар посилення із щільно переплетених високоміцних синтетичних ниток. Нитяне посилення надає маслобензостійкого рукава додаткову міцність, запобігає розтягуванню стінок.
- Армовані спіраллю. Такі моделі мають додатковий проміжний шар у вигляді спіралі з вуглецевої сталі. Армовані спіраллю рукави міцні та еластичні, витримують роботу в системах із високим тиском.
За призначенням
За цим параметром виділяють три види маслобензостійких шлангів:
- Напірні. Розроблено для встановлення у системи з високим тиском. Відрізняються особливо міцною конструкцією, яка запобігає розтягуванню та розривам рукавів.
- Всмоктувальні. Використовуються в системах з робочим тиском нижче атмосферного. Завдяки будові такі шланги не стискаються та зберігають пропускну здатність.
- Напірно-всмоктувальні. Застосовуються в системах із будь-яким тиском.
На що звертати увагу при виборі
При підборі маслобензостійких рукавів важливо враховувати їх технічні характеристики: робочий тиск, діапазон температур, внутрішній та зовнішній діаметри.
Тиск всмоктувальних маслобензостійких шлангів – 0,9 атмосфери, напірних – від 1 до 100 атмосфер.
Робочий діапазон температур різних моделей варіюється в залежності від клімату і рідин, для яких виробляють шланги. Мінімальний показник досягає позначки -40 °C. Такі моделі розраховані на використання у холодному кліматі. Максимальне значення залежить від рідин, що переганяються: +70 °C — для палива, +100 °C — для масел.
Внутрішній діаметр маслобензостійких шлангів варіюється від 3 мм до 100 мм. Зовнішній залежить від конструкції рукава та матеріалів, з яких він виготовлений. Зовнішній діаметр зазвичай у 1,5-3 рази більше внутрішнього, максимальний розмір – 150 мм.