Головна Суспільство Фото маєтків, авто і дорогого одягу політиків поза законом

Фото маєтків, авто і дорогого одягу політиків поза законом

Фото Святослав Журовський

Рішення Конституційного суду, яким було обмежено право на збирання та поширення інформації про особу, ускладнить роботу журналістів. Про це сьогодні у коментарі ЗІКу заявив медіа-експерт, голова правління МГО «Інтерньюз-Україна» Костянтин Квурт.

«Є думки, що насправді Конституційний суд у юридичній площині не сказав нічого нового. Тобто це все було раніше. І якби державні органи хотіли не надавати інформацію про посадових осіб, вони це могли робити, як зазвичай. Але я думаю, що тут важливий месидж. А він такий: якщо раніше режим ухвалював закон про доступ до публічної інформації, звітував таким чином перед Європою про свою псевдодемократичність і навіть щось робив для того, щоб втілити це вжиття, то тепер КС дає прапор чиновнику, щоб він міг не надавати інформацію», – сказав Квурт.

За його словами, якщо чиновники відмовлятимуться надавати інформацію, з ними можна буде судитись. Але для журналіста це, безперечно, ускладнення роботи.

«Судитися-то можна, але ж треба працювати швидко. А це означає, що нічого не буде робитися швидко, вчасно і в інтересах суспільства. Тобто система просто в черговий раз захищає в себе», – зазначив експерт.

На його думку, дане рішення КС ніяк не поєднується з законом про доступ до публічної інформації, який був ухвалений раніше. «Крок вперед – десять кроків назад. Це те, що відбувається з країною», – вважає Квурт.

Якщо журналісти самі будуть збирати і поширювати інформацію про статки посадовців, то ті можуть подавати до суду. Це, звісно, жодним чином не узгоджується з європейськими практиками. Але в українських реаліях, важливий не закон, а його застосування, переконаний експерт.

«Статки чиновників і членів їх родин мають суспільний інтерес. В Європі, наприклад, така політична культура і рівень розвитку суспільства, що прийнято надавати цю інформацію людям, щоб вони могли робити висновки. Спробуйте, приміром, у Німеччині сказати, що канцлер або мер якогось міста не буде оприлюднювати цієї інформації, то на другий день будуть маніфестації і ці люди залишать свої посади. У нас цього поки що не відбувається, суспільство залякане. Щоб змінити це, потрібен довготривалий суспільний процес», – зазначив Квурт.

Нагадаємо, Конституційний суд прийняв рішення, що збирання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди державою, органами місцевого самоврядування, юридичними або фізичними особами є втручанням в її особисте та сімейне життя. Згідно з рішенням, таке втручання допускається винятково у випадках, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Отож, деяким Тернопільським сайтам і окремим журналістам стане працювати важче, адже їх рейтинги і суспільний резонанс від авто чиновника за кілька сотень тисяч доларів, годинника “державної людини” за тисячі євро вже не стануть сенсацією, адже це підсудна справа!