Ефірна олія – суміш запашних речовин, відома своїми лікувальними властивостями. Отримують ефірні олії з квітів, всіляких трав, горіхів – у світі існує понад 2000 видів рослин, придатних для витяжки з них олій. Про користь та різноманітність лікувальних методів ароматерапії (система оздоровчих процедур, заснована на застосуванні ефірних олій) давно відомо.
Дистилятори для эфірних масел досі залишаються оптимальним, способом вилучення з рослин цілющих ефірних масел. До того ж, як додатковий продукт у цьому процесі виходить квіткова вода або гідролант, що так само володіє безліччю корисних властивостей.
Зараз існує кілька інших способів отримання лікувальних масел і води, орієнтованих саме для спроб витягти олію з рослин у домашніх умовах. Це і анфрелаж з використанням жирного воску та скляних пластин, і настоювання рослинного матеріалу в оліях, і ручний віджим. Але як найменш витратний і, головне, високоефективний виявив себе саме спосіб перегонки. Саме тому в наш час практично всі компанії, які займаються виробництвом ефірних олій, обладнані дистиляційними апаратами.
З давніх часів дистиляція зазнала незначних змін, технологія залишилася незмінною, до неї лише вносили корисні вдосконалення. Нинішні самогонні апарати (дистилятори), що застосовуються для перегонки олій, безумовно, доведені до досконалості – це наслідок їхньої тривалої та багатої історії.
То як же можна приготувати ефірну олію та квіткову воду в домашніх умовах, користуючись методом дистиляції?
Дистилятори для эфірних масел можуть бути любого розміру – від нього залежатиме лише обсяг отриманої речовини. Величезне промислове устаткування необов’язково відтворення процесу дистиляції. Існують абсолютно такі ж за технологією апарати, але лише компактного розміру, зручні для домашнього виготовлення ефірних олій. Деякі умільці роблять дистилятори своїми руками, вдаючись до різних оригінальних рішень, використовуючи скляні та сталеві ємності. Очевидно, що подібне заняття є досить небезпечним, потребує певних, практично професійних, навичок.
Це може бути класичний самогонний апарат, або мідний аламбік – по суті такий самий апарат, але тільки виконаний з міді і, як правило, вручну. Аламбік, у свою чергу, має різновид, який спеціалізований саме на отриманні гідролату та ефірних олій. Це алькітара – винахід арабів. У ньому охолоджувач перебуває вертикально над перегінним кубом. Пара проходить у такому апараті особливо короткий шлях і безперешкодно доносить цінні олії для концентрату. В інших дистиляторах кулер з’єднаний із кубом досить довгою трубкою. Крім того, алькітари, здебільшого, оснащені ситом і навіть спеціальною проміжною ємністю, які роблять роботу з натуральною сировиною – квітами, рослинами та горіхами – дуже зручною.
Важливим моментом для приготування цієї ефірної олії є те, з якого матеріалу виконано обладнання. Мідь має явний пріоритет, тому що має унікальні антисептичні властивості.
Використовувати готову ефірну олію можна для приготування парфумерії, косметики, домашнього мила, з метою лікування. Ефірні олії є унікальними коморами вітамінів, можуть похвалитися безліччю цілющих властивостей і є основою чарівного світу ароматерапії. Олії герані, троянди або меліси мають заспокійливий ефект. Втома допомагають зняти олії розмарину, гвоздики, чебрецю. Піднімуть настрій жасмин, лаванда, цитрусові та іланг-іланг.
Ароматичні води, що виявилися в процесі дистиляції, можна також використовувати в приготуванні косметики, ліків, парфумерії. Квіткова вода – невід’ємна частина цікавої науки траволікування. Рожева вода корисна для очей, особливо для немовлят, ялицева є універсальним антисептиком.
Гідролат – суміш дистильованої води та квіткового масла – по суті, що вийшов при перегонці конденсат. Мають безліч способів застосування як у косметології, так і у медичних цілях.
Можливість готувати в домашніх умовах ефірну олію, квіткові води та гідролати відкриває безліч горизонтів. Отримані продукти вкрай корисні і мають величезну сферу застосування. Існує безліч літератури з рекомендаціями щодо вибору, збору, підготовки та комбінування сировини та цікавих рецептів. Безумовно, приготування ефірних олій власноруч – це дивовижне, оригінальне та вдячне хобі.