Головна Суспільство Леоніда Ковальчука вразила Грузія

Леоніда Ковальчука вразила Грузія

10551819_10204392794768482_1334766698_nНещодавно українська делегація з робочим візитом побувала в столиці Грузії Тбілісі. До її складу увійшли директор Департаменту роботи з персоналом,  освіти та науки МОЗ України Микола Осійчук,  ректор Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського Леонід Ковальчук, директор Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України (УНДІ ССПН) Ірина Пінчук та головний лікар Краматорської психіатричної лікарні Людмила Севастьянова. Під час свого візиту члени делегації відвідали Грузинський центр психосоціальної та медичної реабілітації жертв насильства (GCRT) у Тбілісі, повідомили в Прес службі ТДМУ імені В. Говбачевського.

Про основні завдання цього центру розповів лікар-психотерапевт Михайло Синиця. Заснований GCRT в 2000  році за підтримки Міжнародної ради з питань реабілітації жертв тортур. Центр надає професійну, міждисциплінарну допомогу людям, які постраждали в результаті військових дій і насильства, та членам їх сімей. Тут можна пройти медичне обстеження, отримати послуги клініко-лабораторних досліджень, а також медикаментозне лікування, фізіотерапію та лікувальний масаж. Працівники GCRT надають психологічну і психотерапевтичну допомогу, соціальні та юридичні консультації.

До речі, Центр  є членом національних і міжнародних організацій, зокрема Європейського товариства досліджень травматичного стресу і Грузинського товариства психологічних травм. Діє GCRT за підтримки Євросоюзу та уряду Грузії.

Під час свого перебування у Тбілісі директор Департаменту роботи з персоналом, освіти та науки МОЗ України Микола Осійчук і ректор Тернопільського державного медичного університету Леонід Ковальчук відвідали Тбіліський державний медичний університет, де взяли участь у роботі міжнародної науково-практичної конференції «Відзначаючи досягнення та дивлячись у майбутнє медичної освіти у Східній Європі». Потрібно зазначити, що на території університету встановлено пам’ятник трьом студентам-медикам, які загинули під час озброєних сутичок у Грузії.

У роботі конференції взяли участь Міністр освіти і науки Грузії Тамар Санікідзе та Міністр праці, охорони здоров’я і соціального захисту Давид Сергієнко. Окрім того, світова медична спільнота була представлена низкою медичних університетів – Тбіліський державний медичний університет (Грузія), Тбіліський державний університет (Грузія), Університет Лідса (Великобританія), Інститут медичної освіти Університету Лідса (Великобританія), Національний центр з покращення якості навчання (Грузія), Азербайджанський медичний університет (Азербайджан), Нахічеванський медичний університет (Азербайджан), Тернопільський державний медичний університет імені І.Горбачевського (Україна), Національний медичний університет імені О.Богомольця (Україна), Івано-Франківський національний медичний університет (Україна), Медичний центр університету Утрехта (Нідерланди), Університет Гранади (Іспанія), Католицький університет дель Сакро Куоре (Італія).

Під час візиту учасники делегації вивчили досвід Грузії щодо організації післядимпломної освіти. Про це детально розповів директор Інституту післядипломної медичної освіти та безперервного навчання професор Заза Бохуа. Зазначимо, що він має великий досвід щодо здійснення реформ у медицині та медичній освіті. Перебуваючи на посаді директора Департаменту Міністерства охорони здоров’я Грузії, він був автором переважної більшості нормативних документів, які стали підґрунтям для якісного оновлення медичної галузі країни. У рамках двосторонньої угоди про співпрацю між Тернопільським та Тбіліським державними медичними університетами професор Заза Бохуа погодився стати радником ректора ТДМУ з питань реформування післядипломної медичної освіти та медичної галузі в Україні. Зокрема він візьме участь у євроінтеграційній конференції «Післядипломна освіта та лікарське самоврядування за європейськими стандартами» 11-12 вересня, яка відбудеться цього року на базі НОК «Червона Калина» ТДМУ.

«Швидкі та ефективні реформи медичної галузі Грузії дали можливість впровадити в країні страхову медицину. Держава визначила гарантований мінімум на надання медичної допомоги і страхує всіх громадян згідно із цим мінімумом. Окрім того, страхова компанія має державну форму власності. Мінімальною страховкою передбачено повне медичне забезпечення лікування всіх гострих станів: апендицит, інфаркт міокарда, стенокардія та інші. Якщо людина потрапляє в лікарню в такому стані, то вона забезпечена всім необхідним. Планові обстеження та лікування потребують додаткового страхування. Завдяки цьому в Грузії запрацював ринковий механізм у медичній галузі і конструктивна конкуренція між медиками», – поділився Леонід Ковальчук.

Лікування ВІЛ/СНІДу, туберкульозу, онкозахворювань здійснюється в рамках відповідних державних програм. У таких закладах лікарі отримують зарплату в розмірі 400-500 доларів. «В лікарнях, які працюють в рамках страхової медицини, відсутнє поняття середньої зарплати. Головний лікар за допомогою гідної оплати праці може втримати висококваліфікованих фахівців. Тут працює звичайний ринковий механізм – до професіонала завжди ідуть пацієнти», – додав Леонід Якимович.

Позитивні зміни торкнулися не лише медичної галузі. В Грузії зроблено якісне покриття доріг, корупція ліквідована на всіх рівнях, практично явище наркоманії (за викурювання однієї цигарки з марихуаною загрожує 7 років ув’язнення),  рівень злочинності у Грузії зведено до мінімуму, активно реставрують історичні пам’ятки, що робить міста Грузії туристично привабливими. Для біженців з Осетії та Абхазії у Грузії збудували приблизно 20 тисяч котеджів. Кожен котедж має три кімнати.

«Правда, в країні є низка проблем. Одна з найактуальніших – безробіття. Більшість населення Грузії знайшла вихід з цієї ситуації в тому, що зайнялася виготовленням предметів народних промислів і їхнім продажем», – зазначив ректор ТДМУ.

10563628_10204392795408498_1287768853_nТакож представники української делегації детально ознайомилися з роботою Тренінгового центру Тбіліського державного медичного університету. «Потрібно сказати, що наш тренінговий центр потребує дооснащення. Грузинський досвід організації роботи такого центру вартий уваги. За допомогою анатомічного стола, в якому стільниця – це великий суцільний екран, можна детальніше розглянути кожен людський орган в різних проекціях і в розрізі», – розповів ректор.

10555112_10204392809648854_970311605_n 10559094_10204392809608853_1262277587_n

Леонід Якимович також поділився і враженням від перебування на блок-пості на кордоні з Абхазією і Осетією. «Чергові розпитали, хто ми і з якою метою приїхали. Вони щиро спілкувалися з нами, зокрема розповіли, що за 30 кілометрів від Тбілісі стоять російські війська. Це викликало неприємні відчуття. До речі, грузини розуміють, що сьогодні їхня доля твориться в Україні», – підсумував Леонід Ковальчук.

.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here