Головна Україна Ринок землі можливий лише після інвентаризації

Ринок землі можливий лише після інвентаризації

земля

земля18 квітня в Центрі національного відбувся круглий, присвячений проблематиці впровадження ринку землі та захисту прав українців – власників земельних паїв.

Захід організували ГО “Українська справа”, Рада Старійшин Українського Козацтва та Рада Козацьких Отаманів України.

У круглому столі взяли участь Іван Галенко – провідний експерт з питань геоінформаційних систем та технологій, Борис Кушнірук – незалежний аналітик, Валентина Семенюк-Самсоненко – екс-голова Фонду Державного майна України, Микола Стрижак – Асоціація фермерів та приватних землевласників України, Іван Томич – Комітет захисту рідної землі, Дмитро Філіпчук – член Громадської ради при Міністерстві АПК, Артем Шаіпов – експерт Центру політико-правових реформ, Анатолій Грива – Голова Ради Козацьких Отаманів України, Василь Литвин – Голова Ради Старійшин Українського Козацтва, Олексій Кляшторний – заступник голови ГО “Українська справа”.

Під час обговорення учасники круглого столу розділилися на тих, хто підтримує запровадження ринку землі та на тих, хто проти.

 

Так, Голова Ради Козацьких Отаманів України Анатолій Грива зазначив, що в звичаєвому праві українців значиться, що земля є винятково власністю народу і її неможна продавати. Натомість експерт Центру політико-правових реформ Артем Шаіпов заперечив, що така заборона позбавить селян їх права на землю як такого.

Член Громадської ради при Міністерстві АПК Дмитро Філіпчук зазначив в свою чергу, що ринок землі вже давно існує і нечесні чиновники знають багато способів як відібрати у селянина його паї, що було неодноразово засвідчено.

«Селянин зараз віддає землю в довгострокову оренду майже за безцінь, коли міг би продати і отримати пристойні кошти. Для того, щоби захистити дрібних землевласників від загрози бути позбавленим землі, треба дозволити їм її продавати. Але продавати державі, яка в свою чергу буде здавати землю в оренду фермерським господарствам на вигідних засадах, а гроші від оренди спрямовувати на соціальне забезпечення селянства», – висловив свою точку зору експерт.

Говорячи про необхідність змін до земельного законодавства аби врятувати власників паїв від відчудження їх наділів, експерти одностайно спинилися на тому, що необхідно провести інвентаризацію земель.

«Необхідно визначити, скільки є в Україні земель сільськогосподарського призначення, а скільки є земель резерву», – каже екс-голова Фонду Держмайна Валентина Семенюк-Самсоненко.

«Право вирішувати, кому виділяти землю і під яке користування, має місцева громада. Треба збільшити роль саме місцевих громад у прийнятті подібних рішень. Щоб не було як в Литві, де земля вже не належить народу, а іноземним банкам та корпораціям», – підкреслила Семенюк-Самсоненко.

 

Крім того, на думку Івана Галенка, інформація про те, хто і скільки має земельних наділів, має бути публічною.

Попри існування мораторію на продаж сільськогосподарських земель, не селяни в більшості володіють нею:

«Склалася ситуація, що 11 млн.га зосереджено в руках всього лише 200 надзаможних осіб», – наводить статистику Борис Кушнірук.

«На жаль, роль держави всі ці роки зводилася до того, аби позбавити українців їх земельних ділянок. Тому в світлі майбутньої земельної реформи нам треба виробити ряд дієвих механізмів із захисту своїх прав на землю», – зазначив модератор круглого столу, заступник голови ГО «Українська справа» Олексій Кляшторний.

«По-перше, необхідно провести інвентаризацію земель, по-друге – виробити механізм використання земельних наділів в максимально економічно і екологічному вигідному руслі», – наголосив О.Кляшторний.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here