Головна Тернопіль Віталій Цимбалюк – про “черговиків” у памперсах, або чому влада не любить...

Віталій Цимбалюк – про “черговиків” у памперсах, або чому влада не любить дітей. ВІДЕО

2Читачі вже знають, що Файне – це місто-близнюк нашого Тернополя, де і проблеми точнісінько такі самі, типово тернопільські. От я й з’ясовую, як файнівчани їх вирішують: може, і нам знадобиться. Минулого разу провів для вас віртуальну екскурсію до «свята святих» міста Файного – міської ради. Тож тепер ви вже в курсі, як там тісно! Але виявилося, що у Файному є ще тісніші заклади – це дитячі садочки…

 

Народився на світ Божий – марш до черги!

Пригадуєте мого файнівського знайомого – пенсіонера-активіста дядька Василя? Так от, попросив я його про допомогу в одній справі, але він тільки вибачився.

– Ніяк, – каже, – не можу, бо нині он внука бавлю. Жінка в село до старенької мами мусіла поїхати, дочка із зятем – по роботах, то мушу я того малого бешкетника пильнувати. Нянька з мене – як із нашого мера циркач на дроті, але більше нікому!

– Чого ж ви його до дитсадка не віддасте? – питаю я (в цей момент малий бешкетник саме взявся малювати синім фломастером веснянки сусідському котові. Руде котисько завмерло і з надією прислухалося до нашої розмови).

– Та ми би з радістю прилаштувати свого зірвиголову до садочка! – гаряче каже дядько Василь. – Тільки ось уже рік минув, як онук в чергу на той садок записаний, а ніхто так і не знає, коли вона нарешті до нас дійде. Добре, що хоч ми зі старою вже на пенсії. Бо коли старший внук підростав і ніхто роботу не міг лишити, то де тільки та бідна дитина не поневірялася – і по сусідах, і по офісах, і по родичах-знайомих. Передавали його з рук в руки, як перехідний прапор!..

Черга в дитсадок для… школярів

Виявляється, що місця у файнівських садочках – то великий дефіцит, причому вже давно. Ви не повірите, але чотири роки тому Файне навіть входило до п’ятірки міст України, де ситуація із місцями в дитсадочках була найскладнішою. Співпало то якраз зі стартом каденції теперішнього складу міськради. В ті дні мер бив себе в худі  груди: мовляв, якщо “рай земний” можливий, то настане він насамперед у Файному.

Пан Василь продовжив: –  Рада прийняла навіть Програму розвитку дошкільної освіти міста на наступну п’ятирічку. Вступ до цього душевного документу неможливо читати про без валер’янки (почувши це, рудий кіт із синіми веснянками з надією нявкнув – авт.). Програма констатувала, що кількість дошкільних закладів відчутно не забезпечує потреби населення. Що дитсадки відвідує лише 77% дітей дошкільного віку. Що групи дуже перевантажені, бо на кожну сотню місць в садочках припадає по 150 дітей. А ще понад 800 – «стоять» у довгій черзі. При цьому єдиний вихід із ситуації дуже стурбована файнівська влада бачила чомусь лише у «відкритті додаткових груп у вільних та орендованих приміщеннях садочків»…

– От лише нещодавно, – сумно засміявся пан Василь, – сусідам повідомили, що їхньому малому Петрусеві черга до садочка надійшла. Малий плаче: “Не піду до садочка!” – адже він уже перший клас закінчує! Відмінник…

Діти в садочку чи оселедці в банці?

Час минав, а “бурхлива стурбованість” Файнівчанської влади не спадала. В цьому я переконався, погортавши підшивки газет у читалці місцевої бібліотеки. П’ятий рік поспіль рясніють на шпальтах виступи, інтерв’ю та цитати  керівників різного рівня одного й того самого змісту. Проблема, мовляв, на контролі, можливості для вирішення вишукуємо, як мисливський пес дичину, усіх діток місцями в садочках вже от-от забезпечимо… Тим часом лелеки дуже полюбили Файне. Міська статистика свідчить, що за останні три роки кількість дошкільнят зросла в місті майже вдвічі! «От тільки жодного нового дитсадка, – поскаржився мені дядько Василь, – так і не збудовали. Таких новобудов у місті вже років зо 20 не бачили, зате від торгово-розважальних центрів та розмаїтих кнайп вже в очах рябіє».

А ще він розповів, що кільканадцять років тому у Файному раптом пішла така пошесть: роздавати приміщення дитсадків в оренду направо і наліво. Повернути їх усіх назад не вдалося донині, а знаючі люди кажуть, що навряд чи й вдасться. І хто таке дозволяє? Не здогадуєтеся?..

Зате черга на місця у дитсадках міста Файного тепер «модна» – електронна. От тільки проблему переповнених садочків і нестачі вільних місць це аж ніяк не вирішило. Реальна можливість влаштувати малюків так і коливається в межах 70% від потреби. А молоді файнівчани починають сушити голови, куди приткнути дитину, ще з пологового будинку! При цьому в багатьох молодих мам молоко пропадає від думки, що чиновники відмовлять їм у влаштуванні малят, аж поки тим не виповниться три роки. До цього часу, мовляв, держава відпустку по догляду надає.

Але й це ще не всі проблеми.  Оскільки боротьба з дефіцитом місць в дитсадках Файного вирішується в основному за рахунок «ущільнення», то групи у міських садочках нині суттєво переповнені. Як мені вдалося дізнатися, при нормі для ясельної групи 15 малюків, а для садової – 20, чиновники умудряються запхати туди і по 35 дітей! І оце грубе порушення санітарних норм їм “до одного місця”. До того самого, по якому неслухняних дітей «виховують»…

Як це нам “гикнеться”

При такій ситуації у діток, кажуть вчені-педіатри, у 2,5 раза підвищується ймовірність порушення фізичного розвитку, знижуються адаптаційні можливості організму, у 1,5 раза падає розумова працездатність. Чого ж тоді дивуватися, що, за результатами досліджень Інституту педіатрії, акушерства та гінекології,  70% дошкільнят мають різні порушення стану здоров’я, 30% – хронічні захворювання. А у понад половини малечі – розумова та фізична працездатність недостатні, щоб справлятися з майбутніми шкільними навантаженнями. Не буду стверджувати, що всі ті негаразди  – лише від незадовільних умов в дитсадках, але, але, але…

– А ще виховательки в таких умовах не тільки належну увагу кожній дитині не спроможні приділити, а й за елементарною безпекою не встигають, – сказав дядько Василь, взяв на руки і пригорнув онука. (Рудий кіт, вирвавшись із чіпких лабет юного інквізитора, чкурнув у тихий дворик найближчого дитсадка. “Вредних” дітей там не було взагалі. На будинку вже котрий рік висіла вивіска якогось ТОВ…)

 

Якби чиновники “виросли з дитячих штанців” і почали працювати…

По-людськи, тобто по совісті, вирішити проблему нестачі місць у дитсадках можливо трьома способами.

Перший – це надбудова третього поверху в існуючих типово-стандартних двоповерхових садочках. В таких «мансардах» запросто можна розмістити всі службові та технічні приміщення, кабінети педагогів тощо. Тоді у звільнених внизу приміщеннях можна відкрити додаткові групи. І коштуватиме це все разів у 5 дешевше, ніж будівництво окремого закладу для такої ж кількості дітей. А заодно й вічно-діряві дахи в дитсадках нарешті буде надійно перекрито.

   Другий спосіб – створення так званих садочків «неповного дня» на перших поверхах житлових будинків. Вимоги до облаштування таких закладів із боку санстанції та інших служб спрощені, а виділення додаткових земельних ділянок при цьому взагалі не потрібне. Забудовники легко могли б облаштовувати такі заклади у новобудовах замість сплати обов’язкового 6%-ого внеску до бюджету…

І, нарешті, третій спосіб – це будівництво приватних дитсадків за кошти інвесторів (зараз таке активно практикує Київська міськрада). Отак і чергу до комунальних дошкільних закладів можна розвантажити, і міську казну поповнити…

     Усі три варіанти хороші і цілком реальні. Треба тільки, щоб у міській владі були люди відповідальні й небайдужі: здатні любити не лише своїх, власних дітей…

     Закінчу фейлетона цитатою з виступу одного народного депутата (його прізвище й партійність тут ролі не грає). Цей народний обранець сформулював  проблему напрочуд чітко: «Нестача дитячих садочків зумовлена не лише демографічним, а й комерційним фактором. Адже земля з кожним днем дорожчає, тож будувати вигідніше багатоповерхівки… Це замкнене коло, яке можна розірвати лише в один спосіб – обранням до місцевих рад людей порядніших, моральних. Це мають усвідомити насамперед самі міські громади».

Із цими думками я пішов далі вулицями Файного до наступного свого “об’єкту”. А пан Василь заходився майструвати з онучком його першу в житті рогатку…

Далі буде…

Віталій Цимбалюк

 

Дивіться репортажі з міста Файного щовівторка о 20-30 год. на телеканалі ТТБ та на сторінці Віталія Цимбалюка на сайті www.youtube.com