Від сьогодні у світі можуть скасувати високосну секунду, яку додають, щоби вирівняти годинники з астрономічним часом. У Женеві тривають запеклі дебати щодо того, чи варто запроваджувати цей новий спосіб, пише 5 канал.
За словами прихильників скасування високосної секунди, рух Землі щороку уповільнюється. А відтак, потреби в узгодженні часу більше немає. До того ж, додаткову секунду не враховують системи навігації, і вона може спричинити серйозні перебої в їхній роботі.
А на думку Вінсента Мінса, лідера ініціативної групи скасування високосної секунди, технічно нічого не зміниться – навпаки, стане простіше.
«Відхилення між астрономічним часом і тим, що на вашому годиннику, становитиме півтори хвилини за сто років. Тому проблема, через яку тривають суперечки – швидше політична чи навіть філософська», – каже він.
Годинники переводять на 1 секунду вперед нерівномірно, раз на кілька років. Таку практику запровадили на початку 70-х для узгодження двох систем виміру часу – астрономічної та земної.
Перша визначає час від світанку до заходу сонця, за другою – один оберт Землі навколо Сонця ділять на певну кількість секунд. Через нерівномірність обертання планети поступово з’являється різниця у вимірюваннях. Тому деякі науковці запевняють – скасування високосної секунди призведе до розсинхронізації об’єктивного та годинникового часу.
Востаннє секунду додавали 2008-го. Наступного разу – планували цьогоріч, улітку. Чи будуть це робити – стане відомо у п’ятницю, після голосування на конференції в Женеві. Якщо високосну секунду скасують – годинниковий час таки почне, хоч і не суттєво, але випереджати астрономічний.