Найбільше з далеких скупчень галактик відкрили американські астрономи. За допомогою космічної обсерваторії НАСА «Чандра» і наземного телескопа в Атакамі (Чилі) вони визначили, що гігантський об’єкт розташований на відстані понад 7 млрд світлових років від Землі.
Це означає, що вчені побачили скупчення таким, яким воно було через 6,7 млрд років після Великого вибуху. Він, згідно з сучасними уявленнями, стався 13,7 млрд років тому, давши початок нашому Всесвіту.
Враховуючи внесок чилійських астрономів у проект, об’єкту вирішили привласнити іспаномовну назву «El gordo» («Товстун»). «Це скупчення є найбільш масивним, розпеченим, випускає більше рентгенівського випромінювання, ніж будь-яке інше, розташоване на подібній відстані чи далі», – підкреслив керівник наукової роботи Феліпе Менантеу з Університету Рутгерса у штаті Нью-Джерсі.
Скупчення галактик вважаються найбільшими об’єктами Всесвіту. Процес їхнього формування безпосередньо залежить від кількості темної матерії і темної енергії. Тому вивчення скупчень є важливим джерелом поповнення знань про ці загадкові субстанції. Наприклад, під темною матерією мається на увазі гіпотетична форма матерії, яка не випускає електромагнітного випромінювання і не взаємодіє з ним. Її присутність можна виявити тільки за гравітаційними ефектами, які вона створює. Згідно з останніми оцінками, у сучасному Всесвіті 70% її маси припадає на темну енергію, 25% – на темну матерію і тільки 5% – на звичайну матерію, яка утворює кварки, протони, нейтрони і електрони, з яких складаються живі істоти, планети, зірки і галактики.
У «Товстуна» також виявлено властивість, що виділяє його серед йому подібних. Об’єкт включає в себе два скупчення галактик, які стикаються і взаємодіють один з одним зі швидкістю кількох мільйонів кілометрів на годину. Вченим був відомий лише один єдиний феномен такого роду. Це зоряне скупчення Кулі, розташоване майже на 4 млрд світлових років ближче до Землі, ніж «Товстун».
Основні положення дослідження було оприлюднено у вівторок, 10 січня, на конференції Американського астрономічного товариства в Остіні (штат Техас), пише DT.UA