Головна Світ П’ять подій року які стали визначальними для світу

П’ять подій року які стали визначальними для світу

криза в Європі

Арабська весна

арабська веснаПодії на Близькому Сході, що почалися в 2011 році, можуть стати переломним моментом політичного розвитку всього століття. Регіон, ще недавно здавався «сплячим» і повністю контролюється військовими і теократичною елітами, прийшов в рух. В результаті – крах відразу декількох несхожих один на одного режимів у Єгипті, Тунісі, Лівії і Ємені. Нервує і сирійська диктатура. Площа Тахрір у Каїрі стала новим символом народних виступів – майже так само, як український Майдан 2004 року. Але, як і у випадку з «помаранчевою революцією», вельми непросто передбачити наслідки відбулися народних виступів. Єдиною країною, в якій після повалення влади вже пройшли вільні вибори, виявився Туніс – і тепер спостерігачі намагаються зрозуміти, чи зможуть перемогли на цих виборах ісламісти зберегти світський характер туніського суспільства. Ситуація в Єгипті виглядає ще більш невизначеною: тут народним виступом скористалася армія, відтіснивши від влади клан президента Хосні Мубарака – вихідця з генералітету, який спробував замінити військове правління сімейним. Але популярність військових слабшає, населення вимагає вільних виборів, а генерали не хочуть відмовлятися від привілеїв, отриманих армією після захоплення нею влади в 1952 році. Проте це ще не криза в порівнянні з Лівією, де диктатор Муаммар Каддафі фактично знищив зачатки не тільки політичної структури, але й самої держави, перетворивши країну на конгломерат племінних інтересів. Невизначеною виглядає і ситуація в Ємені, президент якого погодився піти у відставку після кількох місяців протистояння в Сирії. Кажуть про «мусульманському тренді», вже проявилася і в Тунісі, і в Марокко, де ісламісти також перемогли на парламентських виборах. Майбутній рік покаже, як далеко готові зайти ісламські партії.

Криза довіри в Європі

криза в ЄвропіЄвропейський союз пережив у 2011-му один з найскладніших періодів у своїй історії. І цей час аж ніяк не завершено, так що 2012 рік обіцяє відповісти на питання, якою буде конфігурація європейської єдності і доведеться щось міняти в суті відносин на континенті. Дискусії про це розпочалися вже сьогодні, коли виявилося, що європейські локомотиви – Німеччина і Франція – повинні занадто багато платити за оздоровлення економік неблагополучних країн Європи. Греція, Португалія, Іспанія, Ірландія, а до кінця року ще й Італія з Угорщиною опинилися в зоні цього ризику. Масові демонстрації проти скорочення соціальних виплат, падіння урядів (у відставку довелося піти навіть «непотоплюваного» італійському прем’єру Сильвіо Берлусконі), сумнів в тому, що виділяється допомога виявиться ефективною, побоювання щодо долі євро – все це аж ніяк не сприяє знаходженню шляхів виходу з європейської кризи . Поки що пожежа «гаситься» фінансовими вливаннями, але завтра можуть знадобитися вже структурні зміни.

Російська рокіровка

Болотна площаОчікування можливих змін у політичному житті Росії після закінчення першого терміну повноважень президента Дмитра Медведєва змінилися апатією після того, як на з’їзді «Єдиної Росії» Медведєв і прем’єр-міністр Володимир Путін оголосили про рокіровку, яка відбудеться в наступному році: Путін буде балотуватися на пост президента від правлячої партії (ніхто не сумнівається, що він буде обраний, в Росії самі вибори – формальність), а Медведєв стане прем’єр-міністром. Розуміння, що змін не буде, призвело до емоційної реакції навіть у чиновницькому середовищі: віце-прем’єру і міністру фінансів Олексію Кудріну, якому активно пророкували прем’єрське крісло при новому президенті Путіні, довелося залишити свій пост після публічної перепалки з поки ще президентом РФ Медведєвим. Ігнорування громадських настроїв продовжить ерозію російського режиму, чиї можливості забезпечити соціальну стабільність зменшуються з кожним роком, незважаючи на відносно високі нафтові ціни.

Пострадянський авторитаризм

ЛукашенкоЧерез 20 років після краху Радянського Союзу не тільки Росія виявилося країною, авторитарні тенденції в управлінні якої не залишають перспектив на майбутнє. Президент Білорусі Олександр Лукашенко був обраний на черговий термін після 18 років правління – і жорстоко розігнав переконаних у фальсифікації виборів співвітчизників. Знову був обраний президентом Казахстану беззмінний правитель цієї країни Нурсултан Назарбаєв. Наприкінці року російський прем’єр Володимир Путін запропонував створити Євразійський союз – об’єднання, здатне стати знаряддям захисту авторитарних режимів від їх власних народів. Ініціатори його створення не приховують бажання бачити в ньому Україна, тенденції розвитку якої також придбали чітко виражений авторитарний відтінок.

Талант Стіва Джобса

ДжобсКончина творця знаменитої компанії Apple, нагадала, що навіть у наш час високих технологій і штучного розуму особистісні якості, талант і вміння бачити майбутнє залишаються визначальними рисами, пов’язаними з розвитком людської цивілізації. Джобс вже за життя був культовою фігурою для багатьох своїх сучасників, здебільшого молодих, які не визнають жодних авторитетів. Його смерть викликала реакцію в усьому світі, змусивши замислитися, чи зможе компанія Джобса, ще недавно задавала тренди на комп’ютерному ринку, залишатися так само несподівано сміливою.

За матеріалами Контракти

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here