Головна Регіони Кременцю загрожує екологічна катастрофа (фото)

Кременцю загрожує екологічна катастрофа (фото)

Протягом кількох останніх років Кременецький район і кілька районів Рівненської області перебувають у стані підвищеної небезпеки. Нечистоти, проходячи через непрацюючі очисні споруди Кременецького комунального підприємства «Міськгосп», потрапляють прямо в річку Іква та на людські поля. Мешканці не лише Кременецького району, які живуть в акваторії річки, та живі істоти водойми задихаються від такого сусідства. Про свої проблеми кременчани волають у всі можливі інстанції. Ситуація вийшла на міжобласний рівень, адже вже й Рівненська природоохоронна прокуратура підключилася до цих процесів, але віз і нині там. Що ж, як кажуть у народі, «допоки грім не вдарить – хлоп не перехреститься».

 

Найбільше від даної ситуації потерпають жителі приміського села Сапанів та прилеглих до очисних споруд вулиць м. Кременця.

– У зв’язку з різного роду чисельними несправностями та аваріями на очисних спорудах м. Кременця, які протягом багатьох років ніяк не ліквідовувались, мешканці багато років змушені жити в таких жахливих екологічних умовах. Але з кожним роком ситуація все погіршується, і цього року вона стала критичною. На сьогоднішній день всі каналізаційні стоки проходять через очисні споруди без будь-якої очистки, включаючи і стоки від кременецького молокозаводу. Прорив труби між перекатною станцією КНС-3 та відстійниками призвів до витоку нечистот в поля та прямого попадання їх у р. Іква, потічок Ірва, та ґрунтові води. Все це посилило забруднення навколишнього середовища, підземних вод, повітря, ґрунтів, води в річці, – розповів місцевий житель Володимир Рац.

Люди бояться, що з настанням тепла (всі ми бачимо, яке спекотне літо 2012-го) це приведе до небезпечної епідеміологічної ситуації, що може стати причиною різних інфекційних захворювань.

– На сьогоднішній день вже не можна безпечно для здоров’я пити воду із власних криниць, зокрема, на вул. Кременецькій с. Сапанів питна вода в колодязях забруднена та не придатна для споживання. Худоба та птиця, яка вживає воду з річки Іква, хворіє. Від відстійників постійно поширюється страшний сморід, що не можливо знаходитись на вулиці, – додають місцеві жителі.

Неодноразові звернення людей до місцевих органів виконавчої влади, обласної та районної санепідемстанції, обласної природоохоронної прокуратури не дали очікуваних результатів, оскільки кошти на проведення необхідних ремонтних робіт так і не виділяються.

– Проблема з кременецькими очисними виникала не сьогодні і не вчора, вона тягнеться десятиріччями, але останніх 3-4 роки вона набула загрозливого характеру. Після того, як прорвало трубу, всі нечистоти збираються на полі, перетворившись у невеликий ставок. Кошторис повної реконструкції каналізаційно-очисних споруд, за останніми підрахунками, становить близько 25 млн. грн., а щоб просто ліквідувати прорив труби, треба до 2 млн. грн. А таких коштів для проведення необхідних ремонтних робіт у бюджеті м. Кременця та районному бюджеті немає. Міська рада Кременця зверталася до обласної ради та особисто до голови ОДА Валентина Хоптяна, але конкретних кроків у вирішенні даної проблеми нині не зроблено, – повідомив депутат Кременецької міської радиСергій Сімчук.

Головний санітарний лікар Кременецького району Сергій Трубіцин знає про аварійні очисні споруди і все, що відбувається з неочищеними стічними водами, були направлені відповідні приписи, але реально вплинути на ситуацію не в змозі, натомість додає: «Після жорстких заходів, прийнятих Рівненською природоохоронною прокуратурою до Кременецького комунального підприємства «Міськводгосп» (відповідні органи наклали штрафи на КП, які вимірювалися сотнями тисяч гривень), які виявили факти скидання зворотних вод від суб’єктів господарювання і населення міста в  очисні споруди, що знаходяться у незадовільному технічному стані і не забезпечують очищення в річку Іква, що протікає по території і двох районів Рівненської області, ситуація до певної міри змінилася».

Як стало відомо «Номер один», на останній сесії Тернопільської обласної ради інформація про цю проблему була лише озвучена (питання підняв депутат Степан Барна). Більш предметно нею займається ТОДА, вже навіть відбулася нарада по цьому питанню, названо і суму в 2 млн. грн. Але час іде, люди чекають початку реальної роботи по ліквідації надзвичайної ситуації на очисних спорудах м. Кременця, а їх як не було, так і немає. Мешканці запитують: а чи випадково не розікрали гроші, які мали надійти в Кременець на ліквідацію прориву на очисних спорудах, чи може їх перекинули на ліквідацію стихії, яка нещодавно прокотилася Кременецьким районом? Насправді, як виявилося, все тривіальніше, гроші на багато об’єктів соціально-економічного характеру є, а на ремонтні роботи кременецьких очисних – поки немає. І невідомо, коли будуть. Влада каже, що до кінця року гроші будуть, але обіцяного, як відомо, три роки чекають. Сподіваємося, що це не стосується Кременеччини, адже до біди не далеко, тому краще її попередити, аніж потім оголошувати екологічне лихо і з ним боротися.

 

КОМЕНТАР

Василь Гецько, заступник голова ТОДА, куратор Кременецького району від обладміністрації :

– Кошторис реконструкції каналізаційно-очисних споруд Кременця великий. Сама Тернопільська область цього об’єкта не потягне. Тому обласна адміністрація звернулася до Кабінету Міністрів з пропозицією про виділення цільових коштів за рахунок державного Фонду регіонального розвитку. Поки рішення Кабміну щодо цього об’єкта не прийнято. Хоча ми очікуємо, що цього року воно буде прийнято.


Віталій Попович (“Номер один”)