Уже декілька років поспіль комунальні аптеки Тернопільщини боряться за своє виживання із обласними чиновниками. Цьогоріч наступ з боку держслужбовців посилився. Це при тому, що сьогодні країна переживає нелегкі часи і вміння аптекарів вчасно виготовити потрібні ліки є вкрай важливими. Комунальна аптека – це своєрідний форпост, який на перший заклик готовий стати виробником медикаментів. Адже тільки при цих структурах збереглися відповідні умови. Користуючись тим, що увага громадськості прикута до подій на Сході України, заступник голови Тернопільської обласної ради знову приступив до раніше розпочатої справи.
Нагадаємо, що свого часу його родина за напрацьованою схемою заволоділа державними магазинами. Останні були об’єднані в єдиний торговельний комплекс «Торговий світ» фірми «Ровекс». Вся мережа кілька років тому була успішно продана.
Цьому сприяє і головний лікар Тернопільської обласної комунальної клінічної психоневрологічної лікарні Володимир Шкробот, який пробував неодноразово виселити аптечний пункт державної фори власності, який розташований поблизу комунальної лікарні. Цей факт заслуговує на особливу цікавість, адже психоневрологічна лікарня не є приватною власністю Володимира Шкробота, а аптека має такий же статус комунальної власності, а, значить, громадської.
Колектив постійно відчуває тиск з боку держслужбовців. Так, нещодавно, 7 листопада група людей на чолі з Сергієм Тарашевським прийшла до комуналь від партійної аптеки з метою перевірки журналу реєстрації вхідної та вихідної документації. Із працівниками проводилися різноманітні “профілактичні” розмови.
Директором Тернопільського обласного виробничо-торгового аптечного об’єднання сьогодні є Ольга Йосипівна Зайцева, яка декілька років поспіль займала посаду директора ТОВ “Ровекс”. Власником цієї юридичної особи є Сергій Тарашевський. Ольга Йосипівна свого часу балотувалася до Тернопільської міської ради від партії “Єдиний центр під другим номером. До речі, обласний осередок цієї політсили в Тернопільській області очолює Сергій Тарашевський.
Навесні 2013 року з початком банкрутства ТОВ “Ровекс” Сергій Олександрович як перший заступник голови Тернопільської обласної ради виконував його обов’язки у зв’язку із обранням голови облради Олексія Кайди депутатом Верховної Ради України . Саме С.Тарашевський призначив Ольгу Зайцеву в.о. генерального директора Тернопільського обласного виробничо-торгового об’єднання. Сергій Олександрович у свою чергу був тісно пов’язаний із ставлеником В.Януковича – головою Тернопільської облдержадміністрації Валентином Хоптяном.
Мета була одна – продаж приміщень комунальних аптек. Наприклад лише аптека на вулиці Бродівська, 5 має привабливихмайже2 га землі поблизу центра міста, які можуть піти під забудову. На сайті Тернопільської обласної ради досі є Проекти рішень щодо продажу триповерхового приміщення Підгаєцької центральної районної аптеки №17 та Скалатської аптеки №56.
Саме С.Тарашевський та О.Зайцева були авторами “Концепції розвитку аптечних закладів”, яка полягає у тому, аби всі комунальні аптеки із юридичним статусом приєднати до новоствореної організації “Аптекоуправління”. Справа в тому, що “Аптекоуправління”навіть не існує, воно є по суті лише формальною юридичною особою. “Аптекоуправління” утворено шляхом перейменування комунального закладу Тернопільської обласної лікарні “Тернопільська обласна аптека №128”, яка розташована за адресою: вул. Клінічна, 1. У цьому приміщенні уже понад півроку тривають ремонтні роботи, а працівників там нема. Тоді постає питання: “До чого ж приєднувати комунальні аптеки взагалі?”.
Ми сьогодні маємо невтішну картину в Україні щодо комунальних аптек. Сценарій один – планомірне ведення їх до банкрутства, а згодом продаж приміщень і землі під ними. Потрібно врахувати і те, що згідно з рішенням суду відмінено попереднє рішення Тернопільської обласної ради про об’єднання всіх комунальних аптек і позбавлення їх статусу юридичної особи.
Окрім того, О.Й.Зайцева не може обіймати посаду генерального директора згідно з законом “Про основи законодавства України про охорону здоров’я”. У цьому документі зазначається, що керівник закладу охорони здоров’я має відповідати кваліфікаційним вимогам, а Ольга Зайцева навіть не має фармацевтичної кваліфікації. Рада засновників аптечного об’єднання має відповідні офіційні роз’яснення компетентних органів з цього приводу. Кваліфікаційні вимоги затверджені наказом МОЗ №78. На жаль, питання призначення на цю посаду не проходило через конкурс.
Сьогодні у Тернополі залишилося лише 4 державні аптеки. Решта або приватизовані, або вже не діють.
Складна ситуація в країні оголила всі наші проблеми. Продані чи зруйновані раніше державні підприємства раніше при першій потребі забезпечували суспільство і армію всім необхідним. Комунальні аптеки залишилися чи не єдиними установами, які в разі катаклізму, катастрофи, війни працюють як бездоганне виробництво. Завдяки їх діяльності суспільство може бути впевненим у своїй безпеці.