Перший заступник міністра охорони здоров’я України Ірина Микичак, в інтерв’ю Високому Замку розповіла про ситуацію на Тернопільщині із коронавірусом.
— У соцмережах багато панічних «вкидів» про те, що у той час, коли в нашій країні набирає обертів епідемія, найкращі лікарі їдуть за кордон. Особливо це стосується Тернопільської області, де, як описують, вже нема кому лікувати людей, бо багато лікарів позвільнялися і похворіли…
— Так, ми потерпаємо від потоку панічних настроїв у соцмережах та інтернетресурсах, від повідомлень, що медики звільнилися чи похворіли. Сьогодні точно не той час, коли рятувати державу треба на ток-шоу чи постами у ФБ. Прикро, що є особи, які не мали у практиці жодного важкого пацієнта, а зараз виступають «експертами». Паніка категорично протипоказана. Важлива мобілізація населення, усвідомлений вибір кожного до самоізоляції. Надзвичайно потрібна довіра і підтримка медиків. Я постійно спілкуюся з медиками з областей, зокрема, Тернопільщини. Головна лікарка Монастириської районної лікарні Стефанія Підгірна, яка на самоізоляції керує медзакладом, у телефонній розмові розповідала, що саме нагнітання страхів привело до звільнення медперсоналу. Але за кілька днів медсестри повернулися до праці, бо розуміли, що пацієнтом може стати рідна людина кожного з них, згадали, що медицина — це не тільки білий халатик і затишний кабінетик. Медицина — це ризики, це виснаження, це жертовність. Переважна більшість наших медиків, на жаль, працюють десятиліттями у таких умовах. Повірте, що не менш небезпечною була епідемія кору чи дифтерії. Працювати у районних лікарнях дійсно важко. Проте, подібна ситуація зараз у цілому світі, навіть у тих країнах, де дуже сильні системи охорони здоров’я.
Перше правило для усіх — не нашкодити! За кордон відрядили лише 20 медиків на два тижні, а в Україні анестезіологів є близько тисячі. Загалом в Україні є значно більше медиків і лікарень з розрахунку на тисячу населення, ніж в інших країнах. Багато про це говорили перед входженням у реформу. Ця епідемія фактично тестує системи охорони здоров’я різних країн на спроможність та організованість, на солідарність та взаємодію з населенням. Від того, що українські лікарі здобудуть досвід в Італії, виграють українці, бо ці лікарі будуть тут по приїзді краще лікувати. Також чекаємо делегацію лікарів з Китаю, які поділяться своїми напрацюваннями. МОЗ вдячне кожній країні, кожній громадській організації, кожній людині за ініціативи, за реалізацію різноманітних проектів на підтримку медиків і населення у такий непростий час.
Наша система охорони здоров’я переживає тест на спроможність. У Чернівецькій, Івано-Франківській, Тернопільській областях найскладніша епідситуація в Україні, але лікарі дають раду власними силами. Ми готові на запит будь-якої області висилати бригади медиків з інших областей, але наразі, за запевненням лікарів з кожного з цих регіонів, такої потреби немає. З усіма областями зараз є контакт — живемо у час розвинених інформаційних технологій. Не треба сумніватися у тому, що десь є напруга, а МОЗ про це не знає. Всі медики комунікують і на потреби МОЗ реагує відразу. Є можливість телемедичних консультацій.