Головна Новини Вбивство Віталія Ващенка: три роки по тому

Вбивство Віталія Ващенка: три роки по тому

На лаві підсудних – четверо «монстрів». Їх адвокати «вигризають» їхню невинність. А ось замовник резонансного вбивства – досі «інкогніто»…

27 травня минуло три роки з дня вбивства кременецького громадського активіста, депутата Кременецької міської ради Віталія Ващенка. Про розслідування та судовий розгляд цього резонансного злочину «Свобода» неодноразово писала. Нагадаю, 26 травня 2016 року близько 23 години у Кременці двоє чоловіків битами побили Віталія Ващенка, через декілька годин він помер у лікарні, пише Свобода

Згодом поліція встановила та затримала чотирьох осіб, причетних до злочину, – виконавців та організатора. Справу розглядав Зборівський районний суд і постановив обвинувальний вирок. В апеляційній інстанції вирок скасували й справу скерували на новий судовий розгляд у суд першої інстанції.

У понеділок вдова Віталія Ващенка  Наталія та побратими покійного в громадській роботі, голова ГО «Народна рада Кременеччини» Віталій Савчук та керівник «Правого сектору» Назар Сарабун, скликали журналістів на прес-конференцію. Радше, це було публічне з’ясування у керівника Головного управління поліції області Олександра Богомола: коли поліція нарешті встановить і притягне до кримінальної відповідальності замовника чи замовників вбивства.

– Три роки минуло по смерті чоловіка, а мене болить. Це неправда, що після року стає легше. Скільки буду жити – не заспокоюся, – з болем говорила Наталія. – Я і сини багато пережили: розслідування, суди і ось тепер – новий судовий розгляд… Сидять переді мною четверо «монстрів» і лава адвокатів, які «вигризають» їхню невинність. А коли на лаву підсудних сяде замовник? – апелювала до керівника обласної поліції.

Олександр Богомол нагадав, як проводили розслідування. Після вбивства Віталія Ващенка 80 правоохоронців тривалий час працювали у Кривому Розі. Коли вийшли на слід злочинців, про це не повідомляли нікому – ні рідним покійного, ні ЗМІ, навіть прокуратуру обмежено інформували. Тоді вдалося затримати трьох учасників злочину. Завдяки нерозголошуванню організатор вбивства без засторог приїхав забирати гроші – платню за виконання вбивства – і теж був затриманий, констатував керівник поліції.

  • Ми суттєво обмежені у можливостях, бо кожне зазіхання на права і свободи громадян тягне за собою кримінальну відповідальність. Є кілька людей, які, на моє переконання, причетні до злочину. Але поки що ми не маємо вагомих доказів і підстав для оголошення їм підозри. Проводили і проводимо негласні слідчі дії. Три роки – це значний термін. Правду кажучи, опускаються руки, але вони не опустяться. Ця справа не ляже на полицю, не припаде пилом. Нею займаються найкращі фахівці, які є у нашій структурі, – запевнив Олександр Богомол.

На запитання журналістів про ймовірність причетності одного народного депутата від Тернопільщини до цього злочину, головний поліцейський відповів, що «не здобуто інформації, яку можна було б приєднати ниточкою до нього». Також не вбачає Олександр Богомол спільного між убивством Віталія Ващенка та нападом на депутата Тернопільської міської ради Турського.

За словами керівника поліції, може статися так, що замовник чи замовники «погорять» на іншому злочині і, аби зменшити собі строк, скажімо, замість п’ятнадцяти років тюрми чи довічного позбавлення волі отримати десять, підуть на угоду зі слідством та зізнаються в інших злочинах.

Авторка цих рядків запитала у Наталії Ващенко, чи знає вона замовників вбивства? Та відповіла ствердно, але із зрозумілих причин не озвучила прізвищ чи посад. Натомість розповіла, що не лише громадська діяльність Віталія, як це трактує досудове та судове слідство, а й політична стали причиною до розправи. «Мій чоловік зароджувався як політик, він звужував електоральне поле конкурентів», – сказала вона.

Наталія Ващенко запитала у Олександра Богомола про зниклий доказ – записку, написану рукою чоловіка. У ній вказано марку та номер автомобіля і на кого він зареєстрований. Ця записка безслідно зникла із судової справи. Насправді це – вагомий доказ того, що за Віталієм стежили і він про це знав. Більше того, звертався до когось із поліції для отримання інформації. Олександр Богомол відповів, що за фактом зникнення доказу заведено кримінальне провадження, однак наразі не встановлено, хто це зробив. На хід судового слідства цей прикрий інцидент не вплине, запевнив він.

Чи було доречно у 2016-му справу стосовно замовника виокремлювати в окреме провадження, поставив під сумнів товариш покійного Віталій Савчук. На те головний поліцейський відповів, що це є звичною практикою, і його 16-річний досвід роботи слідчого підтверджує необхідність такого  кроку – інакше на заваді стали б обмеження у процесуальних термінах розслідування. «А так – процес іде. Виконавців замовного вбивства судять», – акцентував.

Без Ващенка громадський рух на Кременеччині занепав. Хтось злякався, хтось відійшов до спокійнішого життя. Віталій Савчук зауважив, що Кременець був би зовсім іншим, якби Віталій жив. Він був локомотивом змін, не давав владі красти,  протистояв корупції, своєю непримиренністю був подразником для суддів та прокурорів. Відтак мав багато ворогів.

«Три роки минуло, а замовника не встановили. Справа «зливається»? Безперечно, ця справа є індикатором, чи прогнило дно. «Якщо «зіллють» – це сигнал, що усіх активістів буде знищено», – вважає керівник «Правого сектору» Назар Сарабун.

 

Ольга КУШНЕРИК