Керівництво Всеукраїнського об’єднання “Свобода” провело зустріч із представниками громадянського руху “Чесно”, під час якої сторони обговорили засади співпраці. Лідер ВО “Свобода” Олег Тягнибок повідомив, що 28 квітня 2012 року Політрада Всеукраїнського об’єднання “Свобода” ухвалила рішення про підтримку громадських критеріїв доброчесності, висунутих рухом “Чесно”, та висунення лише тих кандидатів, які відповідають цим критеріям. У своєму рішенні Політрада ВО «Свобода» наголосила, що готова до співпраці з іншими громадськими організаціями, метою діяльності яких є недопущення до влади політиків, котрі підлягають люстрації, а також не відповідають критерію патріотичності.
Під час зустрічі лідер “Свободи” Олег Тягнибок зазначив, що Всеукраїнське об’єднання “Свобода” повністю поділяє критерії кандидатів у народні депутати, які поклав в основу своєї діяльності громадянський рух “Чесно”, а саме: відсутність фактів порушень прав і свобод людини; незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців; непричетність до корупційних дій; прозорість задекларованих доходів та майна та їх відповідність способу життя; особисте голосування в парламенті; участь у засіданнях парламенту та роботі комітетів.
Одночасно, ВО “Свобода”, як ідеологічна, націоналістична сила, вважає цей перелік неповним, адже в ньому бракує згадки про патріотизм кандидатів. Дії та слова кожного кандидата в народні депутати повинні оцінюватися на предмет їхньої відповідності національним інтересам. Потрібно вимагати виключення з кандидатів у народні депутати осіб, які вдаються до українофобських дій чи висловів. Лише тоді можна буде принести справді нову якість депутатів у стіни українського парламенту, чого прагне українське суспільство, зокрема громадянський рух “Чесно”.
Також “Свобода” запропонувала представникам руху “Чесно” включити до переліку критеріїв, за яким буде проаналізовано списки кандидатів у народні депутати, принцип люстрації, тобто недопущення до влади представників совєцької окупаційної адміністрації. За словами очільника націоналістів, цей принцип є не лише засадничим у діяльності Всеукраїнського об’єднання “Свобода” з моменту заснування політичної сили, він також є дієвим механізмом очищення влади, який застосували усі постокупаційні країни Східної Європи і без якого неможливий ефективний розвиток Української держави. У “Свободі” діє принцип внутрішньої люстрації, який стосується всіх членів об’єднання. А ле важливо, щоб інші політичні сили застосовували цей принцип стосовно свого членства та майбутніх кандидатів у народні депутати ще до ухвалення відповідного закону. Такий підхід унеможливить появу чергових “тушок” у новообраному парламенті.
“Свобода” сподівається, що в майбутньому критерії патріотизму та люстрації будуть додані до критеріїв руху “Чесно”.
Керівництво “Свободи” також звернуло увагу на те, що задекларована рухом “Чесно” методологія оцінки відповідності кандидатів в депутати Верховної Ради критерію відсутності фактів порушень прав і свобод людини лишає багато простору для різночитань. Для націоналістів принципово важливо, щоб права особистості не суперечили правам Української нації та споконвічним, традиційним українським цінностям. Тому висловлювання чи дії певного кандидата в депутати не можуть вважатися “недоброчесними”, якщо вони спрямовані на захист національних інтересів, честі та гідності української нації. Навіть, якщо при цьому вони отримують неадекватні ярлики від українофобів. У зв’язку з цим будь-які висловлювання та дії кандидатів у народні депутати від “Свободи”, якщо вони спрямовані на виконання Програми захисту українців, не можуть розцінюватися як порушення критеріїв руху “Чесно”.
З огляду на викладене, “Свобода” бере на себе зобов’язання висувати лише тих кандидатів у народні депутати, які відповідають критеріям доброчесності, а також відкрити виборчі списки до початку реєстрації у ЦВК для громадського аудиту. “Свобода” готова забезпечити виконання критеріїв своїми депутатами у наступному парламенті.