У парламентській гонці Віталій Кличко спирається на друзів, соратників по Київраді і бізнесменів переважно із заходу і півночі України.
Партія УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) бере участь у парламентських виборах вперше. Позиціонується в якості третьої сили та альтернативи для тих, кому вже набридла об’єднана опозиція Тимошенко-Яценюка. Віталій Кличко і його команда, що йде в Раду за широкою спиною боксера, стверджують, що вони – свіжа кров і нові обличчя української політики. За словами лідера, його люди здатні якісно змінити політичну карту країни і життя українців.
Хто ж ці люди, які, як стверджує їхній лідер, можуть щось змінити? Згідно з останніми даними соціологів, УДАР на виборах може розраховувати на 8-12% голосів виборців. Тобто прохідними в списку Кличка можна вважати близько 35-40 місць.
Перша десятка: чемпіон, спікери, кум
УДАР довгий час не міг похвалитися впізнаваними персонами, за винятком лідера. Але незадовго до виборчої кампанії такі з’явилися, і відразу в голові списку. Те, що деякі з цих людей майже або зовсім не мають відношення до партії або її становленню, укладачів списку, схоже, не хвилювало.
Отже, під № 1 УДАРу йде сам чемпіон світу з боксу, гордість нації і вже кілька років як політик Віталій Кличко. Віталій раніше неодноразово заявляв про те, що є ще й основним спонсором своєї політсили.
№ 2 – 52-річна українська письменниця Марія Матіос, який раніше не виявляв себе в публічній політиці, проте заслужила репутацію націонал-патріотичного діяча. У 2011 році Матіос заявила про політичне переслідування з боку Генпрокуратури. За словами письменниці, з продажу намагалися вилучити її свіжий роман «Вірвані сторінки з біографії». У список її запросив особисто Кличко. Присутність поруч з лідером партії відомої патріотки має посилити імідж опозиційності особливим посилом пронаціоналістіческому виборцю, поглядають у бік Свободи або Батьківщини.
Поява під № 3 у списку Кличка екс-глави СБУ Валенітна Наливайченко багатьох прихильників УДАРу здивувало, деяких – обурило. Зовсім недавно він був главою політради Нашої України, потім планував почати кампанію кандидата-мажоритарника в одному із західних округів і лише за тиждень до оголошення остаточного списку приєднався удар. Коментуючи появу Наливайченко в першій п’ятірці, Кличко сказав просто: «Він людина професійна, з світоглядом і баченням майбутнього України, які збігаються з нашим». На посаді глави СБУ Наливайченко запам’ятався як людина Віктора Ющенка, не тільки активно пробуджують національну пам’ять українців розсекреченням архівів спецслужби, але й підтримував президента в його постійних конфліктах з Юлією Тимошенко. У ударів Наливайченко відведена роль одного із спікерів, досвід публічних дебатів у нього є.
Здобула популярність в дні податкового Майдану кінця 2010 року громадський діяч, захисник прав підприємців Оксана Продан виявилася четвертою в списку. На користь кандидатури керівника організації «Фортеця» говорить репутація фахівця в непростих відносинах бізнесу і держави, позитивний медіа-образ і відсутність політичного компромату. У роки прем’єрства Тимошенко очолювала раду підприємців при Кабміні. За даними ЗМІ, Продан має відношення до підприємства Укртранс-Чернівці, що припускає посильний внесок до бюджету партійної кампанії.
Замикає першу п’ятірку замглави партії і керівник передвиборчого штабу УДАРу 43-річний Віталій Ковальчук. Це фактичний керівник партії, він ледь не особисто формував список, вів переговори з потенційними кандидатами. Партійна казна теж в його руках. Через ролі Ковальчука виникали питання про те, наскільки Кличко володіє ситуацією в своїй же партії. До недавнього часу не брав участі в публічній політиці, Ковальчук користується репутацією професійного апаратника і ефективного менеджера. До 2005 року глава штабу УДАРу керував компанією Укрнафтопродукт, а в 2007-2010 рр.. був заступником голови Голосіївської райдержадміністрації Києва.
ардепу Ірині Геращенко (№ 6), екс-міністру фінансів Віктору Пинзенику (№ 7) та експерту Центру Разумкова Павлу Розенко (№ 10) теж дісталася роль партійних спікерів. Геращенко, екс-глава прес-служби президента Ющенка, і Розенко, колишній перший заступник міністра праці та члена партії «За Україну!», В команді Кличка з’явилися недавно. З Пинзеником чемпіона пов’язують парламентські вибори 2006 року, на яких блок ПОРА-ПРП з Кличком під № 1 у списку не подолав 3-відсотковий бар’єр. Крім Пинзеника, в списку УДАРу є й інші колишні представники помаранчевої партії Реформи і порядок (ПРП), яка другі вибори поспіль йде в Раду з тимошенківської Батьківщиною і яку тепер очолює не Пинзеник, а Сергій Соболєв.
Під № 8 стане депутатом 31-річна Наталя Агафонова, про яку відомо лише те, що вона податковий консультант ТОВ Нестле Україна. І, за даними Центрвиборчкому, безпартійна. Яке відношення вона має до ударів – незрозуміло.
№ 9 у списку – кум Кличко, його заступник по партії, віце-президент Федерації боксу Києва та великий бізнесмен (співвласник порталу ukr.net і ресторатор) 39-річний Артур Палатний. У його біографії на сайті УДАРу відзначено, що з 2004 року він – доцент кафедри спортивних дисциплін Переяслав-Хмельницького педуніверситету, який у середині 1990-х закінчили і брати Клички, і сам Палатний. Він теж, як і глава штабу Ковальчук, уповноважений вести партійні переговори і контролювати доступ до тіла лідера.
Колишні бютівці
У прохідній частині списку Кличко опинилися четверо колишніх соратників Юлії Тимошенко. Що йде під № 21 Геннадій Ткачук, за повідомленнями ЗМІ, контролює кілька вінницьких ринків, зокрема, найбільший ринок регіону «Юність-2″. А за даними ЦВК, він – головний юрист ТОВ АЯГіК. Сьогодні Ткачук очолює обласну організацію УДАРу. До 2007 року керував осередком Батьківщини, але був виключений з фракції міськради і партії у зв’язку із заявами вінницьких бютівців про причетність Ткачука до переділу комунальної землі власності, а також в неетично стосовно до соратників.
№ 25 у списку – голова Тернопольскоой обласної організації УДАРу, віце-президент Федерації бодібілдингу України, багаторазовий чемпіон та бізнесмен Ігор Побер. У 2009 році відповідав за розвиток спорту в регіоні на посаді начальника профільного управління Тернопільської облдержадміністрації. У політиці Побер запам’ятався тим, що, пройшовши до облради за списками БЮТ в 2006 році, незабаром посварився з партійним керівництвом і разом з іншими бізнесменами залишив фракцію.
Спірні особи
Попадання в прохідну частину списку Сергія Куніцина (№ 15) і Едуарда Гурвіца (№ 17) викликало 1 серпня подив у делегатів партійного з’їзду, які стверджували остаточний перелік кандидатів. Схильність до політичних міграціям екс-прем’єра Криму, соратника президента Кучми, в недавньому минулому заступника голови Єдиного центру Куніцина не в’яжеться з іміджем опозиційної партії, який хочуть закріпити за УДАРом. А якщо ще врахувати, що Куніцин – гендиректор ФК «Таврія», власник якого – мільярдер Дмитро Фірташ, а почесний президент – нинішній кримський прем’єр-регіонал Анатолій Могильов, то здивування рядових членів УДАРу зрозуміти нескладно.
Гурвіц, колишній мер Одеси, програвши останні міські вибори регіоналу Олексію Костусєву, досі числиться головою фракції Фронту змін в Одеській міськраді. Тим не менш, він опинився в списку УДАРу, а не об’єднаної опозиції. У різні роки Гурвіца пов’язували з Павлом Лазаренком, з Тимошенко, Ющенко і навіть з Дмитром Корчинським і УНА-УНСО.
До речі, на відміну від партійного списку, за мажоритарним учасники з’їзду провели певну люстрацію. Наприклад, виключили кандидатуру екс-міністра енергетики часів президентства Кучми і Ющенка Івана Плачкова.
Опозиція чи постачальник тушок?
Важко припустити, що повинно відбутися в найближчі пару місяців, щоб УДАР не потрапив до Верховної Ради. Рейтинг партії, левова частка якого припадає на спортивну популярність Кличко, до виборів або залишиться на нинішній позначці в 8-12%, або трохи підросте – з урахуванням очікуваної перемоги Віталія Кличка на боксерському рингу над Мануелем Чарр 8 вересня.
Аналіз показує, що УДАР не можна назвати від початку до кінця «списком нових осіб». Деякі кандидати, які йдуть до парламенту разом з Кличком, встигли гарненько наслідити в політиці. Більшість же з тих, кого теоретично можна вважати молодим і перспективним, – регіональні підприємці, поведінка яких у Раді непередбачувано. До того ж, є підстави вважати, що до списку потрапили кілька протеже мільярдерів, поведінка яких, навпаки, занадто передбачувано. Особливо, якщо перша скрипка в новому скликанні дістанеться Партії регіонів. Традицію тушкування у Верховній Раді ніхто не відміняв. Дивлячись на прохідну частину списку, не можна поки що назвати УДАР і партією всієї України.
До того ж, відносини Кличко і його людей з умовними союзниками по опозиції не виглядають теплими ні зараз, ні в перспективі. Багато «ударники» зхлестнуться в одномандатних округах з кандидатами від Батьківщини і Свободи, а боротьба за одного й того ж виборця чревата потоками компромату та іншими погано пахнуть політтехнологіями, після застосування яких залишиться багато образ і скривджених.
Якщо Кличко зможе, як пообіцяв, утримати в опозиційній ніші людей, відповідальність за яких взяв особисто на себе, українці стануть свідками перетворення великого спортсмена в серйозного політика. Якщо УДАР виявиться виробником тушок, виборців очікує розчарування, порівнянне із розчаруванням у Ющенка. А що прозвучала на з’їзді присяга – не тушковаться з регіоналами і їхніми сателітами – залишиться лише набором пафосних фраз.
Джерело: http://news.eizvestia.com/news_politics/full/kto-stoit-za-klichko-predvybornyj-spisok-partii-udar