Головна Політакценти Львівська і Франківська обласні ради вирішили долю Тернопільщини

Львівська і Франківська обласні ради вирішили долю Тернопільщини

oblradaДві обласних ради – Івано-Франківська та Львівська – погодили угоду між Міністерством екології і природних ресурсів України та компанією з американським капіталом «Шеврон Юкрейн» про розподіл вуглеводів, які видобуватимуть на Олеському родовищі. На ділянці Олеська передбачено пробурити 107 свердловин для видобутку сланцевого газу, при цьому, що цікаво, кілька з них буде зроблено на території Тернопільської області. Хоча ніхто громаду нашої області про це не запитав.

Нагадаємо, у червні ц.р. Кабінет Міністрів України передав проект угод про розподіл продукції щодо Олеської площі для узгодження до Львівської та Івано-Франківської облрад. Міністерство енергетики і вугільної промисловості на прохання Івано-Франківської та Львівської обласних рад ухвалило рішення підвищити екологічні вимоги до видобутку сланцевого газу на Олеській площі.

20 вересня Івано-Франківська обласна рада на позачерговій сесії узгодила дану угоду, при цьому додала кілька своїх вимог. Зокрема, з частини газу, який згідно з угодою призначатиметься українській стороні, 10% залишиться місцевим громадам. А 3 жовтня після шестигодинних дебатів відповідну угоду погодили депутати Львівської обласної ради, при цьому залишили за собою теж кілька соціальних гарантій для місцевого населення.

Першочергово в даному проекті мали бути охоплені і кілька районів Тернопільської області (Бучацький, Монастириський, Бережанський, Підгаєцький, Зборівський). Однак з часом проект переробили і в ньому залишився лише один Бучацький район. Якщо вірити останньому проекту угоди, то у Бучацькому районі передбачено пробурити шість свердловин. Мало, запитаєте ви? Можливо й так, але в такому випадку варто було поторгуватися за якісь соціальні пакети, гарантії, частку газу при розподілі для громади даної території тощо. Але всього цього не відбулося. Угода підписана в обхід нашої області. В. о. голови Тернопільської обласної ради Сергій Тарашевський підтвердив журналістам «Номер один», що проект такої угоди до нашої облради не надходив. Чому?

– Очевидно, Тернопільську область не включено як суб’єкт даного договору через те, що на Тернопільщині найменше задіяно об’єктів під майбутнє буріння, відповідно і площа є найменшою. На сьогодні передбачено 90% робіт проводити у межах Львівської та Івано-Франківської областей. Натомість у нашу область проект може зайти на 5-10 км, – розмірковує провідний геолог Геоінформ України Василь Кітура.

Більшість фахівців визнають, що даний процес пішов повз Тернопільщину через пасивну позицію керівництва нашого краю. Та й, якщо говорити по правді, питати нині нікого, адже обласна рада вже майже рік часу недієздатна. Хоча, можливо, саме це, дуже важливе питання для громади змусило б зібратися депутатів.

Разом з тим, дещо заспокоїв Василь Кітура, від пошукових робіт до промислового видобутку сланцевого газу може пройти від 5 і більше років…

Віталій Попович («Номер один»)